AKO POSLA NEMA DOMA

NATO nudi posao od 10.000 eura, u lipnju 'concours' EU-a za Hrvate

Ako za nezaposlene Hrvate nema novih poslova u Hrvatskoj, ima ih u NATO savezu, piše Slobodna Dalmacija.

  NATO nudi posao od 10.000 eura, u lipnju 'concours' EU-a za Hrvate
Naime, upravo je u tijeku natječaj Sjevernoatlantskog saveza koji traži 30 novih djelatnika u sjedištu Saveza u Bruxellsu, potom u raznim diplomatskim predstavništvima Saveza u Europi, te u misijama na Kosovu i Afganistanu. Riječ je o civilnom, tzv. međunarodnom osoblju NATO-a, gdje će sutra možda i koji nezaposleni Hrvat pronaći svoje novo radno mjesto.

Ovisno o kategoriji radnog mjesta razlikuje se i iznos mjesečnih primanja. Najviši iznos je 10.440 eura za poslove rukovodećih službenika i savjetnika. Uvjet je sveučilišno obrazovanje, usmeno i pismeno znanje engleskog i francuskog jezika. 
Najniža plaća iznosi 2400 eura eura za poslove administrativnog referenta, osiguranja ili tehnički poslovi, poput vozača, za koje se traži potvrda o educiranosti za takve poslove, uz što se provodi i dodatno testiranje, fizičke spremnosti ili praktično testiranje za tehničke poslove. Znanje engleskog i francuskog je obvezno, a natječaj traje do 25. travnja.
Treba reći da NATO ima i vlastiti mirovinski fond, a svi zaposlenici prvih šest mjeseci prolaze pokusni rad.

Uz redovita mjesečna primanja, zaposlenici međunarodnog osoblja primaju i brojna dodatna novčana primanja, poput dječjeg doplatka, naknade za odvojeni život, iznos za najamninu, za supruge, što u nekim slučajevima ovisi o lokaciji rada.
Ako slučajno savršeno govorite engleski jezik, te istovremeno paštunski i dari jezik, onda vam se može nasmiješiti zaposlenje u Afganistanu, u misiji ISAF-a, gdje su danas traženi prevoditelji za spomenute jezike. Početna primanja prevoditelja kreću se od četiri tisuće do osam tisuća eura, na što se dodaje dodatak po godini službe. Uz to svaki civilni zaposlenik prima i dodatnu naknadu za svaki dan proveden u Afganistanu u iznosu od 45 eura.

Civilni djelatnici u Afganistanu imaju i druge beneficije, poput naknade za odjeću na godišnjoj razini od 400 eura.

Za one koji kritiziraju ministra Miranda Mrsića koji je predložio poticanje zaposlenosti među mladima kroz ideju stažiranja uz minimalnu naknadu, treba reći da se stažiranje u tijelima NATO-a - ne plaća.

I institucije EU-a danas zapošljavaju Hrvate koji su se javili na natječaj 2009. godine kao ugovorne zaposlenike, i to najviše u “jezičnom” području, poput prevoditelja i tumača, donosi Slobodna.
U lipnju se raspisuje prvi “pravi” natječaj, poznat kao “concours”, za Hrvate koji žele raditi u institucijama EU-a, također u “jezičnom” području, a poslije će se raspisati i za ostala područja. S obzirom na iskustva prijašnjih proširenja EU-a, hrvatska bi minimalna kvota trebala biti nešto veća od 250 “eurokrata”, dok bi, s obzirom na naš udio u stanovništvu EU-a, nama trebalo pripasti oko 450 mjesta.
Taj broj naši građani, ako budu uspješni na natječajima, mogu i premašiti. Međutim, treba uzeti u obzir i najave da će EU do 2018. godine smanjiti broj zaposlenika za pet posto. Početne plaće u EU-u za administratore, za koje se mjesto traži završen fakultet, iznose nešto više od 4000 eura. 
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: http://alhittin.com
  • Objavljen: 18.04.2012 09:29
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.