NAPETOSTI U SUSJEDSTVU

ODLUKA DANAS: Hoće li prosvjedi onemogućiti ulazak Crne Gore u NATO?

Usvajanjem Protokola o članstvu u Alijansi, završava se nacionalna procedura pristupanja Sjevernoatlantskom savezu. Skupština Crne Gore u danas u 14 sati će na Cetinju odlučivati o potvrđivanju članstva te države u NATO-u.

  ODLUKA DANAS: Hoće li prosvjedi onemogućiti    ulazak Crne Gore u NATO?
Izvjesno je da će za potvrđivanje ove odluke glasati 46 poslanika, od ukupno osamdesetjednog, s obzirom na to da opozicija bojkotira rad parlamenta od vanrednih parlamentarnih izbora, održanih 16. listopada prošle godine.

Za potvrđivanje odluke potrebna je apsolutna većina, piše balkans.aljazeera.net.

Vlast i opozicija imaju različite stavove o tome da li odluka o članstvu Crne Gore treba biti donesena u parlamentu ili na referendumu.

Demokrartski front najavio proteste

Opozicija zahtijeva referendum, dok vlast smatra da referendum nije potreban. Opozicioni Demokratski front (DF) pozvao je građane i opoziciju da se pridruže "mirnom protestu" na Cetinju, da poruče da je većina za referendum, te da je odluka Skupštine "neobavezujuća i ništavna za većinsku Crnu Goru".

Skupu DF-a, se međutim neće pridružiti Demos Miodraga Lekića, ni Demokrate Alekse Bečića, iako se također zalažu za referendum o članstvu.

Lider Demosa Miodrag Lekić smatra da pitanje članstva u Sjevernoatlantskom savezu "dijeli Crnu Goru" te da je stupanje u ovaj savez "moguće i legitimno jedino na osnovu odluke na referendumu".

"Posljednji je čas da prevlada razum i da svi zajedno pokušamo da nađemo izlaz iz ove duboke političko-institucionalne krize i da iz ovako važnog pitanja koje dijeli Crnu Goru izađemo odgovorni, ozbiiljni, demokratski i spremni da prevaziđemo razlike", poručio je Lekić.

U prijedlogu zakona se navodi da, "poučena iskustvom gubitka nezavisnosti nakon Prvog svjetskog rata, Crna Gora mora u postojećim geopolitičkim okolnostima da racionalno sagleda sve mogućnosti i donese odluku koja će na najcjelishodniji i ekonomski najopravdaniji način da zaštiti njene nacionalne i bezbjednosne interese".

Prijedlog zakona

Nakon što Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u potvrde sve države članice Alijanse, Crnoj Gori će biti upućen i formalni poziv da pristupi toj organizaciji deponiranjem instrumenta o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora kod vlade Sjedinjenih Američkih Država, koja je depozitar ugovora, piše u Prijedlogu zakona.

Ugovorom se strane obavezuju rješavati svaki međunarodni spor u koji bi mogle biti uključene mirnim sredstvima i da se u međunarodnim odnosima uzdržavaju od prijetnje silom ili upotrebe sile na bilo koji način nespojiv s ciljevima Ujedinjenih naroda, navodi se, između ostalog, u prijedlogu zakona.

Na osnovu Povelje NATO-a, u tekstu piše da su se strane saglasile da će se smatrati da oružani napad na jednu ili više njih u Evropi ili Sjevernoj Americi predstavlja napad na sve njih,te da će, shodno tome, u slučaju takvog oružanog napada, svaka od njih, pojedinačno i zajedno, preduzeti potrebne mjere, uključujući upotrebu oružane sile, radi ponovnog uspostavljanja i održavanja sigurnosti.

Sjednica Skupštine zakazana je u 14:00 sati, a protest DF-a za 13:00 sati, također na Cetinju, piše balkans.aljazeera.net.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Screenshot Youtube
  • Objavljen: 28.04.2017 10:31
  • Posljednja izmjena: 28.04.2017 10:55

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.