U izvješću Europske komisije ističe se napredak, ali Hrvatskoj preostaje još nekoliko zadataka. Kako gledate na pripreme Hrvatske za članstvo u EU-u?
- Hrvatska je postigla značajan napredak u usvajanju i provedbi zakonodavstva i usklađivanju s pravnom stečevinom EU-a. Čekaju je neka složena otvorena pitanja, ali očekujem i vjerujem da će u srpnju sljedeće godine ući u EU. To će biti važan signal za cijelu regiju. Bit će to posebno važno za Sloveniju, jer će se otvoriti prostor za ulaganja i jačanje trgovine i suradnje. Ali, Hrvatska još uvijek ima neka zahtjevna otvorena pitanja koja je Europska komisija navela kroz deset točaka na koje trebate usmjeriti pozornost.
Očekujete li da će Hrvatska uspješno ispuniti zadatke?
- Koliko će hrvatska vlast biti uspješna, pokazat će proljetno izvješće iz Bruxellesa. U šest godina pregovora Hrvatska je pokazala da je s pravom političkom voljom može mnogo postići.
Je li moguće da se ulazak Hrvatske odgodi do početka 2014. godine?
- Nikad ne reci nikad - sve je moguće. Ali stvarno želim da se to ne dogodi! Iznenađena sam lakoćom s kojom su neki njemački dužnosnici nedavno rekli da Hrvatska nije spremna za ulazak i da treba pomaknuti datum ulaska. Koliko je Hrvatska spremna, bit će jasno tek iduće godine.
Spominje li se u neslužbenim razgovorima u institucijama EU-a mogućnost odgode pristupanja Hrvatske?
- Među kolegama neformalno kruže glasine da bi se moglo odgoditi članstvo. Ali, u razgovorima veću težinu ima iskrena namjera i želja da u srpnju 2013. godine Hrvatska postane članica EU-a. Sve drugo bi zadalo veliki udarac vjerodostojnosti politike proširenja EU-a i moglo bi dugoročno ugroziti taj proces.
Očekujete li da će sve ostale članice EU-a ratificirati hrvatski Ugovor o pristupanju prije Slovenije?
- Svakako bih voljela da sve članice EU-a u roku dovrše proces ratifikacije u nacionalnim parlamentima, uključujući i Sloveniju. U Sloveniji želimo da se riješi zadnje otvoreno pitanje - Ljubljanska banka. Problem je ozbiljan i trebamo trijezno i mudro rješenje. To je pitanje sukcesije i Hrvatska se obvezala međunarodnim ugovorom da države bivše Jugoslavije takve probleme rješavaju preko Banke za međunarodna poravnanja u Baselu. To je obveza iz pristupnih pregovora u poglavlju 4 o slobodnom kretanju kapitala. Stoga je razumno da u Sloveniji od naših susjeda očekujemo da će poštovati svoje međunarodne pravne obveze.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.