BERLIN, 13. travnja 2011. - "Točan datum zatvaranja pregovora s Europskom unijom ovisi o političkom konsenzusu unutar Europskog vijeća i Europske komisije. To je pitanje na koje nitko ne zna odgovoriti," kazala je predsjednica Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s Europskom unijom Vesna Pusić u Berlinu. "Zbog toga su potpuno nerealne i špekulacije da bi zatvaranje pregovora, ako ne u lipnju, moglo uslijediti u listopadu," smatra Pusić i dodaje kako ni Europsko vijeće, a ni Komisija ne bi završavali pregovore s jednom zemljom mjesec dana prije izbora.
"Ako se pregovori ne završe u lipnju, Hrvatska će najvjerojatnije bez završenih pregovora ići u izbore, pa će tek onda nova vlada ući u proces završavanja pregovora. Slijedi referendum, pa ratifikacija. To praktično za Hrvatsku znači da u svakom slučaju gubimo mogućnost suradnje s europskim fondovima za 2013. godinu. Gubimo i mogućnost da sjedimo za stolom kada se bude dogovarao proračun za razdoblje od 2014. do 2020. godine, a sve to govori u prilog euroskeptika unutar zemalja Europske unije", komentira Vesna Pusić.
Ona će danas u Zagrebu primiti britanskog ministra pravosuđa Kennetha Clarkea, koji važi za najuglednijeg, ali istovremeno i najkonzervativnijeg britanskog političara. "Njegov posjet vidim kao interes da se sam uvjeri šta se u Hrvatskoj dogodilo. Želi pokazati da Velika Britanija stoji iza tog stava da se oni ne protive i ne sprečavaju hrvatski ulazak u EU i okončavanje pregovora, ali da žele vidjeti jasnu sliku reformi i funkcioniranje tih reformi zakona, naročito u poglavlju o pravosuđu," tvrdi Pusić.
Tvrdnje o navodnom zahlađenju odnosa između službenog Berlina i Zagreba, baš kada je Hrvatskoj potpora najpotrebnija, Pusić odlučno demantira. Kao razlozi navodnog zahlađenja odnosa, donosi
Nacional, navode se nedovoljna suradnja Hrvatske u slučaju procesuiranja Josipa Perkovića te poslovne ponude njemačkih tvrtki koje su zainteresirane za ulaganje u Hrvatsku.
"Moj dojam nije takav. Slučaj Perković traje nešto duže, a uz svo dužno poštovanje, investicijski projekti koji se počinju par mjeseci prije izbora su takozvani 'vidjet ćemo'. Treba prvo obaviti izbore, pa će onda sve ići ozbiljnije. Po ovom što sam ja vidjela i kakvu vrstu razgovora smo ovdje imali, ne vidim da su zahladnjeli odnosi ni na koji način. Činjenica je da smo mi ovdje na poziv njemačke vlade. Nismo mi iz Hrvatske tražili da dođemo, nas je njemačka vlada pozvala u ovom sastavu da poslužimo kao osobe od kojih oni mogu nešto saznati, vidjeti i pitati. To ukazuje na pozitivan stav", kaže Pusić.
(PortalOko, Foto: Damjan Tadić/CROPIX)