Bosna i Hercegovina donijela je Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, koji je stupio na snagu u Federaciji BiH 28. svibnja 2023. godine. Ovaj zakon zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestima rada i javnom prijevozu. Cilj je bio smanjiti izloženost duhanskom dimu i poboljšati zdravlje građana.
Nakon šestomjesečnog prijelaznog razdoblja, zakon je u potpunosti počeo s primjenom u prosincu 2024. godine, uz stroge inspekcije i novčane kazne za prekršitelje. Ugostitelji su bili primorani prilagoditi svoje objekte kako bi osigurali poštivanje zakona, što je uključivalo uklanjanje pepeljara i stvaranje posebnih prostora za pušenje na otvorenom.
Hoće li Hrvatska slijediti taj primjer?
U Hrvatskoj je već godinama na snazi zakon koji zabranjuje pušenje u zatvorenim prostorima, ali s iznimkama za ugostiteljske objekte koji imaju ventilacijske sustave. Međutim, posljednjih godina sve su češće rasprave o potrebi za strožim mjerama, posebice zbog porasta korištenja novih duhanskih proizvoda poput grijanih cigareta i e-cigareta.
Ministarstvo zdravstva Hrvatske trenutno radi na izmjenama zakona, koji bi dodatno regulirao uporabu duhanskih proizvoda. Planirane mjere uključuju:
- Potpunu zabranu pušenja grijanih duhanskih proizvoda u zatvorenim prostorima.
- Strože kontrole i veće kazne za kršenje propisa.
- Zabranu prodaje nikotinskih proizvoda maloljetnicima.
Prema najavama ministra zdravstva Vilija Beroša, novi zakon trebao bi stupiti na snagu tijekom 2025. godine, no pitanje je hoće li obuhvatiti potpunu zabranu pušenja u ugostiteljskim objektima, poput one u BiH.
Reakcije javnosti i stručnjaka
Zakon u BiH naišao je na različite reakcije. Dok su mnogi građani pohvalili ovu odluku kao pozitivan korak za zdravlje, ugostitelji su izrazili zabrinutost zbog mogućeg smanjenja prihoda. Slične podjele očekuju se i u Hrvatskoj.
Stručnjaci za javno zdravstvo smatraju da bi potpuna zabrana pušenja u zatvorenim prostorima bila značajan korak prema zaštiti zdravlja građana. Ističu kako iskustva drugih zemalja, poput BiH, pokazuju da se zdravstvene koristi brzo manifestiraju, uz smanjenje broja pušača i manje slučajeva bolesti povezanih s pušenjem.
Iako BiH prednjači u regiji po pitanju zabrane pušenja, Hrvatska se još uvijek suočava s izazovima donošenja i provedbe strožih zakona. Javna rasprava i prilagodba zakonodavstva bit će ključni koraci u postizanju bolje zaštite zdravlja građana.