BERLIN, 10. siječnja 2011. - Njemačka vlada ocijenila je "neopravdanom i neprihvatljivom" odluku Slovačke da privremeno zabrani prodaju jaja i peradi uvezenih iz Njemačke, zbog skandala s onečišćenjem tih namirnica dioksinom.
"Odluka je neopravdana i posve neprihvatljiva i već smo obavijestili EU. Jasno izjavljujemo da njemački izvoz nije nikakva opasnost za zdravlje ni u jednom trenutku", kazao je glasnogovornik njemačkog ministarstva prehrane, poljoprivrede i zaštite potrošača.
Slovačka, zemlja članica EU-a, u subotu je privremeno obustavila prodaju jaja i mesa od peradi uvezenih iz Njemačke. Rusija je također objavila da je pojačala nadzor mesa podrijetlom iz Njemačke i drugih europskih zemalja.
Europska komisija smatra da je zabrana prodaje njemačkih proizvoda pretjerana.
Njemačka je u petak izvijestila da je zatvorila 4700 farma, uglavnom svinjogojskih, i uništila 100.000 komada jaja zbog opasnosti od onečišćenosti životinjske hrane dioksinom. U međuvremenu je 3000 farma ponovno dobilo dopuštenje za rad.
Vjerojatan uzrok onečišćenja je gotovo 3000 tona masti iz tvrtke "Harles & Jentzsch" iz Uetersena, na sjeveru zemlje, koju je u studenome i prosincu kupilo 25 proizvođača stočne hrane u četirima saveznim pokrajinama.
Hrana s dioksinom izvezena i u DanskuStočna hrana iz Njemačke, onečišćena kancerogenim dioksinom, izvezena je u Dansku i namijenjena za ishranu kokošiju nesilica, potvrdio je glasnogovornik Europske komisije. "Potvrdili smo izvoz zatrovane stočne hrane iz Njemačke za nesilice u Danskoj", rekao je glasnogovornik europskog povjerenika za zdravlje i zaštitu potrošača Frederic Vincent.
Vincent je također zanijekao da je Slovačka zabranila uvoz i prodaju jaja, peradi i svinjetine iz Njemačke zbog tog slučaja. "Slovačka nije zabranila nikakav uvoz iz Njemačke", rekao je.
Potvrdio je, međutim, da je uvoz mesa iz Njemačke zabranila Južna Koreja, četvrti najveći svjetski uvoznik svinjetine, ocijenivši da ta odluka "nije razmjerna" slučaju.
Europski dužnosnici trebali bi u tijeku dana razgovarati sa svojim kolegama iz Rusije koja je pojačala nadzor mesa podrijetlom iz Njemačke i drugih europskih zemalja.
Europska komisija potvrdila je prošli tjedan da su jaja s njemačkih farma koje su upotrebljavale onečišćenu stočnu hranu izvezena u Nizozemsku, a neka su potom prerađena i izvezena u Veliku Britaniju. (PortalOko)