ZAGREB, 09. travnja 2011. - Američki State Department objavio je godišnje izvješće o stanju ljudskih prava u svijetu, a u dijelu koji se odnosi na Hrvatsku ističe da su i dalje krupan problem u Hrvatskoj neadekvatno zakonodavstvo koje regulira financiranje političkih kampanja i nepotpune glasačke liste, te korupcija usprkos postojanju zakona koji je ne dopuštaju, ali ih vlada ne provodi uvijek djelotvorno, te da je u u medijima uočljiva autocenzura.
"Slučajevi korupcije zadiru u gotovo sve slojeve društva, gospodarstva i vlasti, a vlada je u vezi s institucijama, prvenstveno (u području) zdravstvene zaštite, sveučilišta, pravosuđa te javnog sektora i komercijalnih poduzeća, često u središtu korupcijskih slučajeva", navodi State Deparmtment u izvješću o Hrvatskoj na 38 stranica.
"Ustav i zakon jamče slobodu govora i tiska, ali sve snažniji gospodarski pritisak novinare vodi u autocenzuru", kaže se u izvještaju. Izravni vladini pokušaji utjecaja na medije rijetko su uočeni, osim na lokalnoj razini. Bilo je prijava da lokalni dužnosnici utječu na medije, dodaje se.
Po navodima State Departmenta ima slučajeva da komercijalne tvrtke i mediji ucjenjuju jedni druge. Komercijalne su se tvrtke služile mogućnošću da uskrate medijima prihod od oglašavanja i tako utjecale na medije i spriječavale objavljivanje negativno intoniranih članaka, a mediji su prijetili objavljivanjem negativnih tekstova i tako iznuđivali novac od tvrtki.
Novinari se, piše State Department, tuže na autocenzuru. Boje se da će biti otpušteni kao višak budu li kritički pisali o oglašivačima. Kad je u pitanju sloboda okupljanja, spominje se slučaj uhićenja oko 140 sudionika prosvjeda na zagrebačkome Cvjetnome trgu.
"Uhićeno je otprilike 140 osoba koje su 10. srpnja mirno prosvjedovale zbog uništavanja povijesnoga dijela Zagreba radi izgradnje trgovačkoga centra. Međunarodna nevladina organizacija Amnesty International zaključila je da su uhićenja i pritvor bili nepotrebno ograničavanje slobode mirnog okupljanja. AI je od vlasti tražio da zajamči pravo na slobodno okupljanje", kaže se u izvještaju.
U dokumentu se još kaže kako je nasilje nad ženama i bračno nasilje, i dalje problem. Zlostavljanje djece, u kojem je i seksualno zlostavljanje, State Department također vidi kao problem u Hrvatskoj. Iako ustav brani bilo kakvo diskriminiranje manjina, i dalje se registrira diskriminacija i nasilje nad etničkim Srbima i Romima, kaže se u izvještaju. Osim toga se navodi da vlasti nisu dosljedne u postupanju s prognanicima pripadnicima manjina, a međunarodni promatrači ocjenjuju da se u vezi s izbjeglicama koji traže azil odluke donose presporo. State Departmnet spominje i nasilje i diskriminaciju lezbijske, gay, biseksualne i transrodne populacije (LGBT).
(PortalOko)