ZAGREB, 15. travnja 2011. - "Kako će reagirati Amerikanci, naši saveznici u Oluji? Haški sud je presudio da je Oluja bila udruženi zločinački pothvat, po tome ispada da je i SAD bio dio tog zločinačkog pothvata", izjavio je za
Index Željko Sačić, jedan od organizatora sutrašnjeg prosvjeda na Trgu bana Jelačića, napomenuvši kako za jednog od najodgovornijih ljudi za visoke kazne generalima smatra bivšeg predsjednika Stjepana Mesića.
"On je jedan od većih sukrivaca, mimo svih pravila i u veleizdajničkoj maniri dao je predsjednički arhiv na uvid stranim službama", izjavio je predstavnik branitelja.
SAD: Presuda nije ocjena Domovinskog rataNepravomoćna presuda hrvatskim generalima na Haaškome sudu nije ocjena hrvatskog Domovinskog rata, stoji u priopćenju američkog veleposlanstva Hrvatskoj.
"Hrvatska je imala legitimno pravo obraniti svoju neovisnost i teritorijalnu cjelovitost. Osim toga, ICTY istražuje pojedinačne slučajeve. Njegove odluke ne predstavljaju opće povijesne ocjene pravednosti ili nepravednosti ratova u bivšoj Jugoslaviji", kaže se u priopćenju i dodaje da odluka haaškoga suda ni na koji način neće utjecati na "bliske, izvanredne odnose između Sjedinjenih Država i Hrvatske".
"Svjesni smo da su rane još svježe i da ova presuda može potaknuti različite emotivne reakcije. Suosjećamo sa stradalnicima rata i njihovim obiteljima, te odajemo poštovanje njihovoj žrtvi. Nadamo se da će svi imati na umu važnost okrenutosti prema budućnosti i očuvanja duha tolerancije i pomirenja koji je bio temelj napretka tijekom posljednjih petnaest godina i koji je jamac da se takav tragični rat više nikada ne dogodi", kaže se u priopćenju.
Kosor oštro protiv presude: Naše stajalište o Oluji je jasno, to je bila legitimna akcija!
Nakon što je hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču u Haagu izrečena presuda, predsjednica Vlade Jadranka Kosor održala je izvanrednu konferenciju za novinare, na kojoj nije krila nezadovoljstvo odlukom Haaškog suda.
"Presuda koja je danas izrečena nije pravomoćna. Pred nama je žalbeni postupak. Budući da je haaško vijeće utvrdilo da je Hrvatska u svojim vojnim akcijama djelovala protivno međunarodnom pravu, moram reći da je to za Vladu neprihvatljivo. Poduzet ćemo sve što je potrebno da se ta kvalifikacija pred drugostupanjskim vijećem poništi," odlučna je bila premijerka u svom današnjem nastupu.
"U životu pojedinaca i naroda postoje trenuci koje je teško prihvatiti, pogotovo kad osjećamo da su u suprotnosti s našim željama, ali i iskustvom. Naše stajalište o karakteru operacije Oluja je jasno - to je bila legitimna vojno-redarstvena operacija s ciljem oslobađanja hrvatskog teritorija od okupacije," još je jednom naglasila Kosor.
"Svjesna sam da se svaka naša reakcija pomno prati i mjeri, no želim reći ono što vjerujem da osjeća svaki hrvatski građanin - mi se istine ne bojimo, ponosni smo na naše pobjede. Hrvatska je zemlja vladavine prava," istaknula je, zahvalivši svim građanima što su presudu uistinu dočekali mirno i dostojanstveno. Posebnu zahvalu uputila je hrvatskim braniteljima, izrazivši nadu kako će Hrvati pokazati svoju jedinstvenost i vjeru u budućnost.
Za kraj je dodala kako je za poslijepodne sazvala sjednicu Vlade, kako bi sa svojim ministrima raspravila o daljnjim koracima.
Podsjetimo, Sudsko vijeće Haaškog suda (ICTY) zaključilo je danas kako su neki pripadnici hrvatskog političkog i vojnog vodstva, na čelu s predsjednikom Franjom Tuđmanom, u ljeto 1995. sudjelovali u tzv. udruženom zločinačkom pothvatu čiji je cilj bilo trajno uklanjanje srpskog stanovništva s teritorija krajine.
Kao jedan od glavnih dokaza za postojanje tzv UZP-a, Vijeće je uzelo "raspravu vođenu na brijunskom sastanku predsjednika Tuđmana s vojnim zapovjednicima 31. srpnja 1995., nekoliko dana uoči operacije Oluja", rekao je predsjednik Vijeća sudac Alphonse Orie, dodajući kako je Vijeće zaključilo da su osobe na sastanku razmatrale "važnost odlaska krajinskih Srba kao važnog ishoda i sastavnog dijela predstojećeg napada".
Swoboda: Oluja je u potpunosti opravdana akcija
Izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku Hannes Swoboda izjavio je kako visoke kazne dvojici hrvatskih generala, u čiju opravdanost ne želi ulaziti, ne znače da vojna operacija Oluja nije bila u potpunosti opravdana.
"To je teška i stroga kazna, nije na meni da ocjenjujem je li opravdana ili nije, u svakom slučaju predstoji drugi krug, to jest žalbeni postupak", rekao je Swoboda, dodajući da "razumije emocije u Hrvatskoj".
Swoboda je istaknuo da je vojna operacija kojom je Hrvatska oslobodila veliki dio svoga teritorija bila u potpunosti opravdana. "To što je Hrvatska učinila bilo je u potpunosti opravdano, a ova presuda ne znači odbacivanje prava i obveze Hrvatske na samoobranu, nego je tu riječ o stajalištu suda prema onom što su učinila dvojica generala u okviru opravdane samoobrane", rekao je Swoboda, dodajući da to nikako ne treba miješati s hrvatskim težnjama za ulazak u EU-u.
Friščić: Suđeno je Domovinskom ratu
Suđeno je Domovinskom ratu, izjavio je danas predsjednik HSS-a i potpredsjednik Sabora Josip Friščić, osvrčući se na hašku presudu hrvatskim generalima.
"Zasigurno se ni jedan hrvatski rodoljub ne može složiti da je ono što je najsvjetliji dio Domovinskog rata, Oluja, kroz ovu presudu suđena kao udruženi zločinački pothvat", izjavio je Friščić novinarima u Saboru.
Mate Granić: Presuda je mijenjanje povijesne istineNekadašnji ministar vanjskih poslova i svjedok obrane u Haagu Mate Granić današnju je presudu ocijenio "sramotnom i donesenom bez ikakvih valjanih dokaza".
"To je mijenjanje povijesti i povijesne istine", ustvrdio je Granić. Smatra da hrvatska vlada i predsjednik Republike te svi oni koji mogu pridonijeti trebaju pomoći obranama generala Gotovine i Markača da se u žalbenom postupku odbace te kvalifikacije i presuda.
Granić je pozdravio oslobađajuću presudu generalu Ivanu Čermaku, jer je sigurno da nije počinio nikakav zločin, niti je to dokazano.
Đakić zgrožen, Jastreb: Ovo je pokušaj legalizacije krajine
Predsjednik HVIDRA-e Josip Đakić izjavio je danas kako je "zgrožen haaškim presudama koje generalima Gotovini i Markaču na teret stavljaju strašne optužbe".
Optužbe da su i prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, nekadašnji ministar obrane Gojko Šušak te pokojni general Zvonimir Červenko bili zajedno u zločinačkom pothvatu znače zapravo da je Hrvatska osuđena kao zločinačka organizacija i da je stvorena na zločinu, ustvrdio je Đakić.
Bivši pomoćnik ministra unutarnjih poslova za temeljnu policiju Joško Morić izrazio je veliko razočaranje presudom posebice jer, kako kaže, kao sudionik događaja zna da generali Gotovina i Markač nisu počinili kaznena djela za koja su nepravomoćno osuđeni.
"S obzirom na izlaznu strategiju suda i činjenicu da su trojica generala jedini optuženici iz Hrvatske mislim da je na donošenja odluke i odmjeravanje kazne očigledno utjecala politika", zaključio je Morić koji je na suđenju bio svjedok obrane trojice hrvatskih generala.
Branko Borković "Mladi Jastreb"
"To je presuda hrvatskoj državi", ocijenio je, pak, posljednji zapovjednik obrane Vukovara Branko Borković na središnjem zagrebačkom trgu nakon prosvjeda branitelja, pozvavši na dostojanstvo, razum i zajedništvo.
Borković, poznatiji kao Mladi Jastreb, smatra da su u presudi vidljive političke konotacije i da je riječ o pokušaju legalizacije tzv. krajine kao legalne tvorevine unutar Hrvatske te svojevrsnoj nagradi Srbiji za gubitak Kosova.
HDSSB: Mi ne priznajemo ovu presudu
Saborski zastupnik HDSSB-a Boro Grubišić izjavio je danas da njegova stranka ne priznaje osuđujuću hašku presudu hrvatskim generalima, jer je smatra sramotnom, a odgovornom za nju smatra "izdajničko i slugansko" ponašanje hrvatske politike od 2000. godine naovamo.
"Ne priznajemo ovu presudu, ovo je žalost i sramota, prije svega hrvatske vlade. Ali hrvatski narod će znati ocijeniti tko se ponaša izdajnički, sluganski prema Europi, Srbiji, prema Dodiku u Republici Srpskoj. Ovdje je sve jasno", izjavio je Grubišić novinarima u Saboru.
"Znači li to da Hrvatska nije imala pravo osloboditi svoj teritorij? To je strašno. Nigdje se ne spominje agresija Srbije, Crne Gore i BiH, mislim na Republiku Srpsku, na Hrvatsku. Hrvatska je valjda trebala ići praćkom i ljubiti neprijatelje. Pa rat se vodi oružjem a ne praćkama", naglasio je Grubišić.
Šeparović: Najstrašnije je što se u Haagu sudi mrtvima
Predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva i nekadašnji hrvatski ministar vanjskih poslova Zvonimir Šeparović izjavio se danas kako se u Haagu dogodila strašna nepravda te da presudu generalima Gotovini i Markaču ne možemo mirno prihvatiti jer je riječ o dubokoj politizaciji suda.
"Junak naše obrane, koji je čist kao suza i bio žestok u čuvanju reda danas je razapet od sramnoga Haaškog suda, koji ne prepoznaje istinu niti mu je stalo do istine", izjavio Šeparović.
Upozorava da je najstrašnije što se u Haagu sudilo mrtvima. "To se u povijesti nije nigdje dogodilo, nego pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju u Haagu, da se sudi prvom hrvatskom predsjedniku Tuđmanu, stvaraocu i osloboditelju države", rekao je Šeparović, usporedivši to kao da se sudilo Ataturku ili Garibaldiju za ujedinjenje Italije.
Puhovski: Haag smatra da se zločin dogodio na Brijunima
Bivši predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora (HHO) i svjedok Tužiteljstva Žarko Puhovski smatra da je Haaški sud sva događanja sagledao kroz političku zlouporabu vlasti u vojnoj izvedbi generala Gotovine i Markača, a da je kod oslobađajuće presude za generala Čermaka presudio upravo politički element.
Puhovski ističe kako iz obrazloženja presude proizlazi zaključak da se zločin dogodio na Brijunima, a da je Čermak oslobođen jer nije bio na sastanku državnog i vojnog vrha uoči Oluje na Brijunima.
"Činilo mi se cijelo vrijeme da je najslabija karika Tužiteljstva optužnica prema Gotovini a on je dobio najveću kaznu, te da je najjače dokaze Tužiteljstvo imalo u odnosu prema generalu Čermaku, a on je oslobođen", rekao je Puhovski.
Žužul: U drugostupanjskoj presudi mogući su drastični zaokreti
Miomir Žužul, svjedok obrane na suđenju hrvatskim generalima kazao je kako je ovo tek prvo poluvrijeme i da iskustvo pokazuje da su u drugostupanjskoj presudi mogući drastični zaokreti.
"Kao i ogromna većina građana Hrvatske razočaran sam presudom ali, iskreno, nisam iznenađen", rekao je bivši ministar vanjskih poslova Žužul.
Da bi došlo do takvoga okreta, uz dobru pravnu pripremu braniteljskog tima, smatra Žužul, potrebna je podrška države kako bi se isključili oni politički elementi koji utječu na presudu.
Predsjednica Demokratskog centra Vesna Škare Ožbolt, koja je u Haagu bila svjedok obrane hrvatskih generala, šokirana je visinom kazne i obrazloženjem presude o postojanju udruženog zločinačkog pothvata.
"Ova presuda ne stvara osjećaj pravde, no nema predaje jer predstoji nastavak pravne bitke. Očekujem da će obrane u žalbenom postupku uspjeti srušiti tu tezu koja ne stoji", kazala je Škare Ožbolt koja je 1995. u vrijeme akcije "Oluja" bila pomoćnica predstojnika ureda tadašnjeg predsjednika Republike Franje Tuđmana, zadužena za pregovore s pobunjenim Srbima.
Šok u Pakoštanima
Šok, nevjerica i suze zavladali su Pakoštanima nakon izricanja presude generalu Anti Gotovini.
Teta Ante Gotovine Marija Biočev, koja je iz bolnice, gdje je na liječenju, stigla na rivu u Pakoštane kako bi pratila prijenos suđenja, sa suzama u očima ustvrdila je kako joj je pomalo uništena cijela obitelj. "Što su napravili od njega, zatvorili su ga kao zločinca i nikog više nema", zavapila je. Šok presudom ne skriva ni Gotovinin prijatelji i suborac Žoni Maksan. Rekao je kako hrvatska država ne skrbi o svojim braniteljima, pogotovo generalima.
Haaški sud, istaknuo je Maksan, donio je presudu hrvatskome narodu.
Razočaran je i zadarski dožupan Stanko Zrilić, koji je kazao kako je presuda sramota za međunarodno pravosuđe.
Strani mediji: Osuđeni generali junaci su u Hrvatskoj
Vijest o prvostupanjskim presudama za hrvatske generale prenijele su strane agencije i mediji.
Suđenje 55-godišnjem Gotovini izazvalo je veliko zanimanje u Hrvatskoj gdje je bivši general junak rata za neovisnost, napisala je francuska agencija AFP u poduljem tekstu, u kojem je prenijela pojedinosti presudi te optužnica.
Vijest o presudi prenio je i britanski BBC, nabrajajući da je Gotovina osuđen za različite zločine, primjerice ubojstva, uništavanje imovine i pljačke.
Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju osudio je Mladena Markača, a oslobodio Ivana Čermaka svih optužbi, a "svu trojica u Hrvatskoj drže junacima", piše BBC koji je vijest prenio i u posebnu izdanju na španjolskom jeziku.
Ante Gotovina, Mladen Markač i Ivan Čermak
Britanska novinska agencija Reuters prenijela je da je UN-ov sud generala Hrvatske vojske osudio za vođenje kampanje ubojstava i deportacije 200.000 Srba iz enklave te ga osudilo na 24 godine zatvora.
Srbijanska agencija Tanjug prenijela je vijest o presudama i citirala haaškog suca Alphonsa Oriea da je Gotovina bio "sudionik udruženog zločinačkog pothvata, kojeg je predvodio tadašnji hrvatski predsednik Franjo Tuđman".
"Cilj tog projekta je bio prisilno i trajno iseljavanje srpskog stanovništva iz Krajine, i naseljavanje tih prostora Hrvatima", objavio je Tanjug citirajući suca. Srbijanska agencija prenijela je i biografije trojice generala.
Sačić: Presuda je tragedija za hrvatski narodSvjedok haaškog suda, nekadšnji pomoćnik zapovjednika ATJ Lučko, Željko Sačić šokiran je haaškom presudom za generale Gotovinu i Markača i smatra to još jednom tragedijom hrvatskog naroda, dok pozdravlja oslobađajuću presudu za generala Čermaka.
"Sve kvalifikacije u optužnici su apsolutno neprihvatljive i prepune neistina i treba ih se pokušati pobiti, pravni temelj za to trebaju biti odluka Ustavnog suda o tome da je Oluja legitimna vojna akcija kao i saborske deklaracije o Oluji i Domovinskom ratu", kaže Sačić.
To treba biti pravni temelj za međunarodno-pravnu, političku i diplomatsku akciju kako bi se spriječilo krivotvorenje povijesti gdje je od žrtve napravljen agresor a legitimna akcija proglašena zločinačkim pothvatom.
Sačić kaže kako se time inkriminira Tuđman, sudionici Oluje i cijeli narod zbog čega je poljuljan kredibilitet Hrvatske u očima međunarodne zajednice.
Horvatić ogorčen, Mesić nedostupan za komentar
Predsjednik Akademije pravnih znanosti Željko Horvatić izjavio je kako je prvostupanjska presuda Gotovini i Čermaku i obrazloženje u pogledu udruženog zločinačkog pothvata neprihvatljiva za hrvatsku državu i hrvatske građane.
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić nije bio dostupan za izjavu jer je u inozemstvu, a Tomislav Jakić iz njegovog ureda kazao je kako Mesić ne želi komentirati prvostupanjsku presudu, niti je to ikada činio.
Hebrang: Očito su bile dvije Oluje, jer u mojoj nije bilo protjerivanja"Bio sam sudionik 'Oluje', ali sada vidim da su bile dvije 'Oluje', ona u kojoj smo mi bili, u toj Oluji nije bilo protjerivanja ni rušenja", izjavio je HDZ-ov potpredsjednik Andrija Hebrang u Hrvatskom saboru.
Dodao je kako je bio u Kninu 6. kolovoza (1995.), te da nijedna kuća nije bila srušena.
"Zapovijed predsjednika Tuđmana bila je sačuvati civile, ne treba mi prazna hrvatska zemlja", rekao je Hebrang.
Vidošević: Presude bolne i nepravedne"Za sve nas koji smo aktivni sudionici tog vremena ovakve presude izgledaju i nepravedno i bolno, no kako postupak nije okončan moramo uložiti sve napore da bi konačna presuda bila bitno drukčija", kazao je Vidošević koji je u vrijeme "Oluje" 1995. bio ministar gospodarstva.
"Svak tko se bavio ili se bavi politikom u Hrvatskoj na ovom slučaju mora naučiti da naši unutarnji politički obračuni ili bilo kakvi pojedinačni interesi nikada više ne smiju otvoriti prostor onima izvan Hrvatske, koji gledajući vlastite interese ugrožavaju vitalne interese samostalne i suverene Hrvatske", dodao je Vidošević.
Vuković: Sud je razočaran nestankom Jugoslavije
Nekadašnji predsjednik Vrhovnog suda Hrvatske i umirovljeni sudac Ustavnog suda Milan Vuković izjavio je u povodu današnje presude generalima Gotovini i Markaču da se zorno pokazalo kako je Haaški sud nezadovoljan što je Hrvatska obranila svoju samostalnost.
"Kod čitanja presude Sud je razotkrio sve probleme koji su nastali nestankom Jugoslavije", izjavio je Vuković, podsjetivši kako se u presudi navodi da je Sud prilikom određivanja visine kazne imao u vidu sudstvo Jugoslavije.
Krstičević: Ponosan sam što sam služio sa njima"Ponosan sam da sam bio s tim ljudima i da smo zajedno radili i surađivali i ponosan na to što smo postigli, bez obzira na ovaj dio (presudu). Mi smo svoj dio posla napravili na pravedan i način kako se to trebalo napraviti", naglasio je umirovljeni general Hrvatske vojske Damir Krstičević ponudivši svoju pomoć odvjetničkim timovima osuđenih generala
Tijekom Domovinskoga rata general Krstičević bio je zapovjednik 115. brigade i zapovjednik 4. gardijske brigade, a sudjelovao je u operacijama Maslenica, Zima '94., Ljeto '95., Oluja.
Đuro Dečak: Europa pravda svoju nesposobnost
"Mislim da se presudama protiv njih pokušava opravdati nesposobnost i inertnost Europe i međunarodne zajednice koja je trebala zaustaviti velikosrpsku agresiju na Hrvatsku. Budući da to nisu učinili, danas pokušavaju naći opravdanje za svoje nepostupanje na način da izjednače agresora i žrtvu", rekao je Hini umirovljeni general Đuro Dečak koji je za vrijeme Oluje bio zapovjednik zbornog područja Osijek.
Dečak je uvjeren da su žrtvovani ljudi i zapovjednici koji sa zločinima nemaju nikakve veze.
"Duboko sam razočaran i povrijeđen kao Hrvat i branitelj. Bio sam prije 1991. u zatvoru kao politički zatvorenik i znam što je to biti u zatvoru kada nisi kriv. Ni Mladen ni Ante nemaju zašto odgovarati i time je moje razočaranje još veće", kazao je Dečak.
Srb: Treba pokazati dostojanstvo i srušiti pregovore s EU"Takvom presudom de facto se sudi cijeloj Hrvatskoj", kazao je navodeći i kako je time, nažalost, definiran karakter rata u Hrvatskoj. Pozvao je na raspisivanje izbora što je prije moguće jer, rekao je, vlast mora snositi odgovornost za politiku u suradnji sa Haškim sudom predsjednik HSP-a Danijel Srb.
"Danas za sve optuživati Haaški sud je smiješno. Nije u redu da se sada igramo 'kamenih svatova' kad su vlade dopustile da im drugi određuju politiku, a danas očekuju suzdržanost da se ne bi poremetili pregovori s EU. Naš cilj je da se sruše pregovori sa EU i da Hrvatska pokaže dostojanstvo te odbije politike i HDZ-a i SDP-a", kazao je Đapić.
HSLS: Mesić je sukrivac
"Kao sukrivce u ovom postupku vidimo djelovanje bivšeg predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića te pasivnost u djelovanju svih vlada Republike Hrvatske od 2000. godine do danas", rekao je predsjednik HSLS-a Darinko Kosor.
Na upit u kojem dijelu najviše zamjeraju bivšem predsjedniku Mesiću, Kosor je odgovorio "u svakom dijelu njegovog djelovanja po pitanju ovih procesa". "U djelovanju od kada je bio predsjednik RH sudjelovao je u svemu što je bila otegotna okolnost za donošenje ovakve presude", izjavio je Kosor.
Presudu je na konferenciji za novinare komentirao i bivši predsjednik HSLS-a Dražen Budiša. "Ona je doduše, nepravomoćna, ali kako sada stvari stoje, ja ne mogu reći da sam optimist u tom pogledu", kazao je.
HNS, HSU i Laburisti: Koncentrirati se na žalbeni postupak
U HNS-u, šokirani nepravomoćnom haaškom presudom hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, ističu kako je sada važno posvetiti se njezinu pobijanju u drugostupanjskom postupku, što poručuju i iz Hrvatske stranke umirovljenika dijeleći osjećaj razočarenja koji vlada u narodu, dok Hrvatski laburisti navode i da na Haaškom sudu osim prava i pravde, caruje politika.
Predsjednik HNS-a Čačić je visinu kazne generalima Gotovini i Markaču ocijenio drakonskom. "Ono što je sada važno jest zadržati dostojanstvo, koncentrirati se na žalbeni postupak", izjavio je u Saboru, podsjetivši kako su se u niz navrata dogodile značajne promjene prvostupanjskih presuda u konačnom pravorijeku suda.
Čelnica HNS-ovog saborskog kluba Vesna Pusić je podsjetila na slučaj generala Blaškića, kada je prvostupanjska odluka drastična promijenjena u konačnoj odluci suda te ocijenila da maksimalno politiziranje javnosti i atmosfera koja se stvara nije dobra za nepravomoćno osuđene generale u Haagu. Odbacila je i bilo kakvu mogućnost da ta presuda ikako utječe na zatvaranje Poglavlja 23, jer je suđenje u Haagu jedan poseban proces koji se vodi neovisno od pregovaranja za EU.
Iz HSU-a navode kako su posebno razočarani činjenicom da je Haaški sud prihvatio tvrdnju tužiteljstva o postojanju udruženog zločinačkog pothvata vezanog uz vojno-redarstvenu akciju 'Oluja' i ističu kako Oluju smatraju i smatrat će legitimnom akcijom kojom je oslobađan hrvatski teritorij, a Domovinski rat obrambenim ratom te ističu da treba učiniti sve kako bi se u drugostupanjskom procesu opovrgnuli navodi o udruživanju u zločinački pothvat.
Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar ocijenio je da visine izrečenih kazni Sudskoga vijeća kojemu je predsjedao Alphonse Orie, ali i obrazloženje presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču dokazuju da na Haaškom sudu, osim prava i tek pravde, caruje politika.
Pita se i je li Sudsko vijeće priznalo postojanje fantomske, Martićeve Krajine kad je sudac Orie rekao da su Gotovina i Markač poduzimali nezakonite radnje protiv Srpske Krajine. "Vjerujemo da se s tom nakaradnom tezom da je Hrvatska vojska u legalnoj vojnoj akciji oslobađanja okupiranoga hrvatskoga teritorija nezakonito djelovala protiv Srpske krajine međunarodna zajednica ne slaže te da iza toga obrazloženja stoje Hrvatskoj neskloni lobiji", ističe Lesar.
Kajin: Tuđman i Šušak su željeli etnički čistu državu
"Mogu se složiti da Gotovina i Markač nisu zaslužili kaznu, ali oni koji su zapalili 22 tisuće što obiteljskih što gospodarskih zgrada, a da ne govorimo o likvidacijama 600 starica i staraca, ti zaslužuju kaznu", rekao je IDS-ov saborski zastupnik Damir Kajin. Dodao je kako je akcija "Oluja" bila legitimna i u njoj nije bilo etničkog čišćenja jer je "stanovništvo otišlo prije akcije ili za vrijeme nje, ali je zato istina da su se zgrade palile uglavnom nakon 'Oluje' da se srpsko stanovništvo ne bi vratilo".
"Onaj koji je taj palež i pljačku jasno osudio bio je i general Gotovina, ali politika koja je to mogla zaustaviti s Tuđmanom i Šuškom na čelu očito je željela da Hrvati žive u etnički čistoj državi", ustvrdio je Kajin.
Yambrusic: Časne ljude osudio nezakoniti sudAmerički stručnjak za međunarodno pravo Edward Slavko Yambrusic izjavio je u komentaru nepravomoćne presude generalima Gotovini i Markaču da su časni ljudi, branitelji svoje domovine, sramotno osuđeni od jednog ad hoc nezakonitog tribunala.
U svojoj knjizi "Mir pod cijenu pravde i ljudskog dostojanstva", koja će uskoro biti predstavljena u Zagrebu, znanstveno sam pokazao i, nadam se, dokazao da Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) nije zakonit u svojoj koncepciji, zakonskoj strukturi i sudskoj praksi, izjavio je Yambrusic, napomenuvši kako je tribunal pravno i zakonski ograničen ili hendikepiran, jer djeluje u jednom samobitnom sustavu u tzv. međunarodnom kaznenom pravu, a da ne razmatra zakonitost uporabe sile, t.j. agresora i branitelja u samoobrani.
(PortalOko)
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr