BEOGRAD, 03. ožujka 2011. - Hrvatski branitelj Tihomir Purda pušten je nešto prije 18 sati iz ekstradicijskog pritvora u Zenici, gdje je bio od 5. siječnja kada je uhićen po srbijanskoj tjeralici.
Purda je iz kruga zeničkog zatvora izašao u pratnji odvjetnika Josipa Muselimovića te predstavnika hrvatskog Veleposlanstva u BiH. Oko 19:30 sletio je u Zračnu luku u Osijeku.
"Sretan sam i jedva čekam da vidim svoju djecu", kazao je Purda. "Dani koje sam proveo u zatvoru u Zenici bili su ispunjeni neizvjesnošću, jer doista nisam znao kako će sve ovo završiti," dodao je u ekskluzivnom telefonskom razgovoru za Hinu. "Vjerovao sam ipak našoj vladi i sad sam sretan i presretan".
Dodao je kako mu je bilo veoma važno da je njegovo ime gotovo svakodnevno bilo u medijima i da mu je to bio dokaz kako nije zaboravljen. Potvrdio je kako se tijekom boravka u Zenici s njime iznimno korektno postupalo i kako na to nema nikakvih primjedbi.
"Naredni korak je odmarati se i nigdje ne izlaziti i biti sa svojom ženom i djecom koju sam toliko poželio," izjavio je.
Purda je pušten iz ekstradicijskog pritvora Odlukom Suda BiH, kojega je tijekom dana srbijansko pravosuđe izvijestilo da je odustalo od kaznenog progona Purde, a samim time i od zahtjeva za njegovo izručenje.
Odustali zbog nedostatka dokaza
Srbijansko državno odvjetništvo za ratne zločine objavilo je da je nakon provedene istrage odlučilo odustati od kaznenog progona Tihomira Purde, Danka Maslova i Petra Janjića Tromblona, zbog nedostatka dokaza da su učinili kazneno djelo ratnog zločina protiv ranjenika i bolesnika.
U priopćenju srbijanskog državnog odvjetništva za ratne zločine navodi se da je u dosadašnjem postupku, "zbog postojanja osnovane sumnje" da su Purda, Maslov i Janjić počinili navedeno kazneno djelo, saslušano 44 svjedoka, od čega 13 u Srbiji i 31 u Hrvatskoj, te da je prikupljena određena dokumentacija.
Nitko od čak 44 svjedoka nije vidio nijednog od tri optužena branitelja u počinjavanju ratnih zločina, stoga ostaje jedino Purdino priznanje, koje je dobiveno prisilom pod teških psihičkim i fizičkim mučenjem.
Državno je odvjetništvo o svojoj odluci obavijestilo istražnog suca višeg suda u Beogradu, nakon čega će on, putem srbijanskog ministastva pravosuđa, o tome obavijestiti ministarstvo pravosuđa Bosne i Hercegovine.
Postupak što su ga vodila vojna istražna tijela 1999. godine nije vođen u skladu s pravnim standardima procesuiranja kaznenih djela ratnih zločina, a zahvaljujući izuzetnoj pravosudnoj saradnji s državnim odvjetništvima BiH i Hrvatske, donešena je navedena odluka o odustajanju od progona, priopćilo je srbijansko državno odvjetništvo za ratne zločine.
Državno odvjetništvo tvrdi da nikoga od osumnjičenih nije ispitao istražni sudac vojnog suda jer nisu bili dostupni, s obzirom da su tijekom kolovoza 1992. godine razmijenjeni.
Danko Maslov i Petar Janjić Tromblon
Purda je uhićen u BiH 5. siječnja na temelju tjeralice srbijanskog pravosuđa koje ga tereti za ratni zločin nad zarobljenicima i nemoćnim osobama, od kada se nalazi u ekstradicijskom pritvoru u BiH.
(PortalOko)
Gospari.hr
Gospari.hr