Europa strahuje od priljeva tisuća imigranata sa sjevera Afrike
SVIJET, 13. travnja 2011. - Ministar unutarnjih poslova Italije, Roberto Maroni, ne krije razočarenje stajalištem EU glede krize sa imigrantima iz Tunisa i Libije, koji su preplavili talijanske obale. Za čelnike EU Maronijev prijedlog izdavanja 'privremenih dozvola boravka', koji traju do prvog graničnog prijelaza, i razmiještanje prispjelih imigranata po drugim EU zemljama, je 'preuranjen i neprihvatljiv'. Talijanski ministar Maroni se pozvao na član 55 iz 2001. godine, po kojem je predviđena zajednička pomoć zemalja članicama EU u slučaju masovne imigracije. Međutim, njegov prijedlog nije naišao na podršku kolega iz Francuske i Njemačke.
Piše: Sanja Mihaljinac, dopisnica iz Rima
Za njemačkog ministra unutarnjih poslova, Hans Petera Fridricha, '23 tisuće imigranata ne predstavlja neki problem za Italiju, zemlju sa 59 milijuna stanovnika'. A odgovor francuske vlade na Maronijev prijedlog, bila je preventivna mjera razmještanja žandarmerije diljem graničnih prijelaza sa Italijom, Ventimiglia, sa striktnom zapovijedi da niti jedan ilegalni imigrant ne može ući u Francusku. Naročito stroga po pitanju ulaska njenih sunarodnjaka bila je bivša francuska ministrica pravosuđa, Rachida Dati. Kći zidara iz Maroka i kućanice iz Alžira, jedna od 11 njihove djece, Rachida je sama na svojoj koži osjetila što znači biti imigrant, međutim, to nije omekšalo njeno stajalište o ulasku ileglanih imigranata u Francusku.
'U Francusku neće ući niti jedan ilegalni imigrant. Izdavanje privremenih dozvola za boravak i razmještanje imigranata po drugim zemljama je pogrešan pristup riješenju problema i nije u skladu sa odredbama EU. To bi samo privuklo novu masu ilegalnih imigranata i obagatilo one koji ih dovode u EU. Italija treba izbaciti ilegalne imigrante, i u tome može računati na pomoć Francuske', izjavila je Rascida Dati iz Strasburga.
Ogorčeni talijanski ministar unutarnjih poslova, Roberto Maroni, nakon odbijanja njegovih prijedloga riješenja goruće krize biblijske navale imigranata iz Tunisa i Libije na talijanske obale, izjavio je: 'EU je ujedinjena samo onda kada treba pomoći bankama ili objaviti rat nekome, a pada na ispitu kada se radi o solidarnosti među državama. Ne znam ima li smisla ostajati u njoj'. Izgleda kako je našao podršku samo kod premijera Silvia Berlusconija, sa kojim je dugo telefonski razgovarao, dok su ga ostali ministri oštro kritizirali za skeptičan stav prema EU. Berlusconi je izjavio da će i ovaj put 'Italija sama riješiti svoj problem i kako to nije prvi put da je ostavljena na cjedilu od svojih europskih partnera'.
Lampedusa je zakrčena sirotinjskim brodicama na koje su se nagurali Tunižani
Maronijeve riječi su digle veliku prašinu među talijanskim poltičarima. Oglasio se i talijanski predsjednik, Giorgio Napolitano, koji je potvrdio da 'Italija nema nikavu namjeru izlaziti iz EU', kao i predsjednik Pralamenta, Gianfranco Fini, koji pobija svaku ideju o izlasku Italije iz EU obitelji. Kao šlag na kraju, talijanske agencije su objavile i drugi Maronijev komentar nazvan 'Bolje sam nego u lošem društvu'. To su bile riječi sa kojima je Sjeverna Liga započela svoju kampanju na sjeveru Italije, kada je kritizirala Rim i financiranje siromašnog juga Italije od strane bogatih firmi sa sjevera zemlje . 'Rim lopov' je bio izborni slogan Sjverne Lige, a južnjaci su nazivani 'terroni' (posprdno težaci). Najnovija izborna kampanja, kada su osvojili sjever Italije, bila je utemeljena na anti imigracijskoj doktrini, sa plakatima Indijanaca iz Amerike, na kojima je pisalo 'I oni su bili preplavljeni imigrantima kojima su širom otvorili vrata. Sada ih gotovo nema'.
Povijest nas uči da se sve ksenofobične politike prije ili kasnije vrate na adresu sa koje su krenule kao boomerang. Ovaj put se našla jedna još 'sjevernija' od Sjeverne lige. Radi se o 'Švicraskoj Ligi' iz Ticina, stranci koja je temeljila svoju izbornu kampanju na 'anti talijanskim sloganima', te je pobijedila sa 30 posto glasova. Generalni tajnik Lige, Giuliano Bignasca, je kao prvu mjeru najavio prioritet u davanju posla Švicarcima, a ne Talijanima, kojih 40 tisuća svaki dan prelazi granicu i rade u Luganu i ostalim gradovima švicraskog kantona, u kojem se još uvijek govori talijanski kao prvi jezik. Talijanski radnici su predstavljeni na preizbornim plakatima Švicarske Lige kao štakori koji jedu njihov skupocijeni švicarski sir. Interesantno da talijanska Sjeverna Liga ne kritizira ksenofobiju švicarske Lige, već njen tajnik iz Varesa, Stefano Candiani, poručuje: 'Mi smo osvojili Rim, oni Bern', što bi u prijevodu značio Makijavelistički pristup, po kojem 'cilj opravdava sva sredstva'. Čak i ako naj skuplju cijenu širenja ksenofobije na EU razini trebaju platiti vlastiti sunarodnjaci.
Sanja Mihaljinac
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr