Dječje gradsko vijeće

Kako veliki mogu učiti od malih: Dječji vijećnici ispunili sva obećanja

 Kako veliki mogu učiti od malih: Dječji vijećnici ispunili sva obećanja
Dječje gradsko vijeće danas je vrvilo porukama koje su ispisivale ruke tridesetak malih političara upućne odraslima kako bi se saznalo što male glave misle i što žele te jesu li im želje ostvarene. Tako su najčešće traženi prijedlozi djece da se više druže sa sve zaposlenijim roditeljima, no bilo je poruka upućenih Gradu i školi.

Predstavili su rad kroz prošlu godinu i najavili program za sljedeću i za razliku od "velikih" odraslih političara sva obećanja su ispunili. Na njihovom dnevnom redu našlo se mnogo zadataka, primjerice tako će od Grada Dubrovnika tražiti da odrede osobu koja bi se bavila pravima i potrebama djece te im bila dostupna. Hoće li se u gradskom proračunu u kojem se milijuni kuna troše nenamjenski naći mjesta i za jednu prosječu plaću službenika kojem neće biti teško saslušati jednostavne zahtjeve malenih ostaje za vidjeti.

Planiraju se upoznati s načinom rada Gradskom vijeća i zatražiti uvid u plan za narednu godinu kako bi se mogla pripremiti moguća pitanja ili prijedlozi zanimljivi za djecu, članove vijeća, osnovnoškolce.

Najavljuju da će od Gradskog vijeća tražiti odgovore o planu rješavanja određenih pitanja vezanih za razvoj djece, a ako nešto ne bude moguće riješiti, neće odustati već zatražiti razloge zbog kojih se nešto ne može. Sudjelovat će u programima koje organizira Grad u okviru akcije Grad prijatelj djece, te najavljuju i akciju "Za osmijeh djeteta u bolnici". Ispitat će se mogućnost izrade Dječjeg gradskog vodiča budući da još uvijek manjka prostora za igru, zabavu i rekreaciju.

No, tu su i edukativne radionice od kojih bi veliki koji su zasjeli u gradske stolice mogli mnogo naučiti. Primjerice upoznavanje s pravima, potrebama i dužnostima djece, upoznavanje s Konvencijom UN-a o pravima djeteta, naučiti kako slobodno izraziti osobni stav i osjećaj, jer na ovom Gradskom vijeću učenjem se potiču i poštuju mišljenja drugih, stavovi, vjerovanja i osjećaji svih na isti način. Potiče se sudjelovanje u planiranju i donošenju odluka, te se provjerava naučeno u stvarnim situacijama. Jačati osobnost i dostojanstvo pojedinca, razvoj samosvijesti, samopoštovanja i samosnalaženja, a o učenju o demokratskom ponašanju, te razvijanje kreativnosti samo su neki od ciljeva djece. Iako mali svjesni su primjerice problema trgovice djecom te se o tome informiraju.

Organiziraju radionice s temom djece radnika, vojnika, siromaštva i gladi, a bilo je i iznesenih prijedloga da se umjesto jednog sladoleda novac pošalje gladnoj djeci u Africi. Ne bi bilo loše da se i veliki na svojem vijeću ugledaju na djecu i podsjete se da su i oni nekad bili maleni. "Dok god živi dijete u čovjeku može se mnogo toga napraviti, jer djeca nisu uskogrudna i ne misle samo na svoju korist" kazala je Boras.


"Surađujemo s Gradom, naročito s odjelom na društvene djelatnosti pročelnika Miha Katičića i dogradonačelnicom Tatjanom Šimac Bonačić. U svim dosadašnjim gradskim savezima, što smo tražili smo i dobili." govori Vesna Boras koja djecu vodi kroz vijećanje i dodaje kako se "neke stvari jednostavno ne mogu dobiti, djeca imaju dosta želja, ali su mnoge neostvarive, Grad im je izišao u susret s 15 predivnih igrališta, ali što vrijedi kada će se devastirati" kazala je Boras.

Ovi mali političari svjesni su svojih prava, ali ih se najprije uči da izvrše obveze kako bi jednog dana postali uzorni članovi zajednice. Ideja o Dječjem gradskom vijeću postoji od početka akcije Gradova prijatelja djece, a najstarije postoji u Slavonskom Brodu od prije 10 -ak godina, dok je Dubrovačko gradsko vijeće s radom krenulo 2006. Okuplja predstavnike djece osnovnoškolskog uzrasta od 10 do 15 godina radi praćenja, poticanja i rješavanja pitanja vezanih uz život, rast i razvoj djece i mladih u Dubrovniku.

Azra Hadžić




DGV Gospari.hr
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 06.10.2011 23:18

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.