Christchurch (Novi Zeland) usred razornog potresa
BERLIN, 4. travnja 2011. - Kataklizmičke katastrofe, koje posljednjih mjeseci kao da pogađaju svaki kutak Zemlje, natjerale su stanovnike brojnih gradova da se zapitaju: što je sljedeće? Gdje će Majka Priroda čovječanstvu zadati idući udarac?
Geofizičari ne mogu predvidjeti gdje će se pojaviti idući potres, no mogu odrediti područja s visokom vjerojatnošću za takav scenarij.
Više od 95 posto potresa dešava se duž tihooceanskog „vatrenog pojasa", u regijama u kojima se Australijska, Indijska, Arapska i Afrička ploča podvlače pod sjeverniju Euroazijsku ploču. Također, posebno je trusno područje od Kine, preko Nepala, Irana do Turske i jugoistočne Europe.
Na temelju analiza Zemljine kore i podataka o ranijim potresima geofizičari sa priličnom sigurnošću procjenjuju da će područje Tokija tijekom sljedećih desetljeća zadesiti razoran potres. Razlog je u napetosti koja raste ispred obale Japana - u podvodnoj pukotini Filipinska i Pacifička ploča ulaze ispod Euroazijske ploče i pri tom zapinju jedna o drugu.
Prije 88 godina u potresu snage 7,9 stupnjeva na području Tokija poginulo je 140.000 ljudi. Otada vlada mir - prijeteći mir, jer nastaje nova zategnutost, tako da neki stručnjaci o Tokiju govore kao o "gradu koji čeka smrt".
Među najugroženijim gradovima je i glavni grad Nepala, milijunski Katmandu, zatim Delhi, Mumbay, Manila, Islamabad, Teheran, Jakarta, Bandung, Karači, Istanbul, Izmir, Bogota, Mexico City, Guatemala City, San Salvador, Kito, Lima, ali i Los Angeles.
Ipak, dobra vijest u nizu loših jest da bi šteta od razornih potresa u razvijenijim gradovima, poput Tokija, bila većinom materijalna, koja bi se vjerojatno odrazila i na svjetsko gospodarstvo, ali ne bi bilo mnogo ljudskih žrtava, zbog strogih propisa za gradnju objekata, koji ih čine 'otpornima' i dovoljno fleksibilnima da bez problema izdrže potrese od 6 stupnjeva prema Richteru, pa čak i one snažnije.
(PortalOko)