Predsjednik RH Ivo Josipović
KABUL/ZAGREB, 18. veljače 2011. - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović stigao je u petak u Kabul u službeni posjet Afganistanu gdje će se, kako se očekuje, sastati s afganistanskim predsjednikom Hamidom Karzaijem, visokim predstavnicima NATO-a, te posjetiti pripadnike hrvatskih oružanih snaga koji sudjeluju u mirovnoj misiji NATO saveza–ISAF.
Josipović je prvi hrvatski predsjednik koji posjećuje Afganistan i hrvatske vojnike koji se tamo nalaze u mirovnoj misiji, a njegov posjet koincidira s prvom godišnjicom predsjedničkog mandata. Hrvatski predsjednik će se, kako se očekuje, tijekom boravka u Afganistanu sastati i sa zapovjednikom ISAF-a Davidom Petreusom i civilnim predstavnikom NATO-a u Afganistanu Markom Sedwillom. Glavne teme razgovora bit će politička situacija u Afganistanu, te načini kako Hrvatska može pomoći u razvoju zemlje.
S predsjednikom Josipovićem u Afganistan su doputovali i ministar obrane Davor Božinović i hrvatski vojni predstavnik pri NATO-u general pukovnik Drago Lovrić.
Hrvatska već sudjeluje u razvojnim projektima u Afganistanu, samostalno i u okviru UNDP-a i to u 23 razvojna projekta vrijedna 1,1 milijun dolara. Neke hrvatske tvrtke već su dobile poslove u Afganistanu, na izgradnji infrastruktura i cesta.
"Previše putovao na Balkan, a premalo na zapad!"Ako je suditi prema komentarima vodećih hrvatskih političara Josipović je za godinu dana na Pantovčaku ipak dobio pozitivnu ocjenu, međutim oni iz vladajuće koalicije su mu ipak imali nešto za zamjeriti, donosi
Tportal.
"S jedne strane imamo predsjednika koji doista ima jedan stil u ophođenju, jednu civiliziranu razinu ponašanja što je za Hrvatsku silno važno i nije baš svakodnevnica kad su u pitanju političari. Što se tiče sadržaja imam ozbiljnih primjedbi. Prije svega mislim da se premalo angažirao u svojim putovanjima na Zapad, a više je putovao na Istok, a ovo je razdoblje kad mi želimo u Europu, a ne na Balkan. Mislim da nije riješio neke probleme sa Srbijom poput pitanja branitelja," istaknuo je HDZ-ov Andrija Hebrang, dodavši kako je u svojim kritikama Vlade na račun dovršetka pregovora s EU do lipnja Josipović ipak pokazao da je svrstan uz ljevicu, a ne neutralan.
Boris Tadić, predsjednik Srbije, i Ivo Josipović
"Moram reći da mi je iznenađujuće u kojoj mjeri je zadržao vrlo smirene živce i pristup i tu poziciju nadstranačke uloge. Prirodno je da se buni ona strana koja ocjenjuje da joj nekako ne bi bio sklon po definiciji. Mislim da je u ovom slučaju Josipović na zavidnoj razini i da je postavio standarde u Hrvatskoj," ipak smatra Vesna Pusić (HNS).
"Kad predsjednik okupi one koji su glavni nositelji gospodarstva, razgovara o tome kako bi Vlada trebala riješiti pitanje aktivnosti, a ti koji sjede s njim na objedu u Antonoviću su dužni desetke milijardi onda to zasigurno nisu poruke rješenja nego poruke - to bi trebao riješiti netko drugi', zaključio je HSS-ovac Josip Friščić.
Premijerka Jadranka Kosor je kazala kako je njezina suradnja s predsjednikom Josipovićem bila dobra, a na pitanje o njegovim kritikama na račun 'sporih provedbi reformi', kazala je kako "predsjednik nikada zapravo ne govori na što točno misli". (PortalOko, Foto: CROPIX)
Gospari.hr