RIM, 09. ožujka 2011. - U Italiji je započela velika antimafijaška policijska operacija pod nazivom 'Hummer', tijekom koje je samo u Rimu zaplijenjeno 40 milijuna eura, i to eksponentima klana Muto, ogranka kalabrijeske mafije 'Ndranghete.
Piše: Sanja Mihaljinac, dopisnica iz Rima
Jutros rano, oko pet sati ujutro, započela je velika i, očigledno, dobro organizirana akcija talijanske policije, u koju je bilo uključeno 200 specijalaca, koji su munjevitom brzinom izvršili pretrese objekata po cijeloj Italiji. Zapovjednik operacije bio je pukovnik Roberto Piccinini, koji je, netom nakon akcije, izjavio za PortalOko.hr: 'Pripremanje operacije započelo je prije godinu dana, nakon što smo primjetili velika ulaganja u zoni Lazia, i to od strane osoba koje su povezane sa klanom Muto, iz Cetrara. Danas smo blokirali 8 poduzeća, ogromne terene, jednu vilu čija vrijednost prelazi nekoliko milijuna eura. Sveukupno imovine više od 40 milijuna eura.
Međutim, to nije kraj ove kompleksne operacije, obzirom kako sumnjamo da je to samo manji dio 'investicija' kalabrijske mafije u Laziu. Prošle godine smo otkrili cijelu mrežu investicija i recikliranja novca u rimskim ekskluzivnim restoranima i barovima, koje su vodili povjerenici kalabrijske mafije, počevši od poznatog bara Dolce Vita u Via Veneto, pa do ekskluzivnih restorana na Španjolskom trgu'.
Danas, točno u podne, započela je godišnja press konferencija Parlamentarne komisije za borbu protiv mafije, kojom je presjedavao bivši ministar unutarnjih poslova Giuseppe Pisanu.
'Prema proračunima ovogodišnjeg izvješća Medjunarodnog Monetaranog fonda, prihod talijanske mafija astronomska je cifra od 118 milijardi eura godišnje, od čega nakon recikliranja ostaje čistih 90 milijardi, raspoređenih tako da u trezore kalabrijske 'Ndranghete ide 44 milijarde eura', a druga polovica se proporcionalno raspoređuje ostalim članicama bratstva', stoji u izvješću parlametarne komisije.
U Italiji postoje četiri velike mafije, Cosa Nostra iz Sicilije, Camorra iz Napulja, Sacra Corona Unita iz Pulje i najmlađa, ali i najopasnija 'Ndrangheta iz Kalabrije. Od ruralne mafije sa juga Italije, 'Ndrangheta se proširila na sjever i to najviše u Lombardiju sa sjedišetm u Milanu, odakle vlada svijetom, od Kanade, SAD-a , Australije, Njemačke, Belgije, Nizozemske, Švicarske, Španjolske i tako dalje. Njena moć je u obiteljskoj povezanosti i zakonu šutnje (omerta), tako da iz redova 'Ndranghete ima najmanje pokajnika. Ono što brine članove parlametarne komisije je ne samo globaliziranost ove jake mafijaške mreže, koja kontrolira svjetsko tržište trgovine kokainom, već i njena infiltriranost u talijanske institucije i javnu administraciju.
'Te uspavane ćelije 'Ndranghete, nevidljive za oko istražitelja, su najopasnije za naše društvo jer se uvlače neprimjetno u sva vitalna tkiva od politike, ekonomije, institucija, i počinju sa svojom devijantnom kontrolom', poručuje predsjednik komisije.
Tužitelj koji je cijeli svoj život posvetio borbi protiv kalabrijske mafije 'Ndranghete, Salvatore Boemi, dao je najbolju definiciju 'Ndranghete. 'Kalabrijska mafija 'Ndrangheta funkcionira u poslu kao velika multinacionalna kompanija, i ulaže u poslove sa sigurnim profitom, dok u privatnom životu podsjeća na lijepu ženu koja ide u krevet sa svim moćnim osobama koje joj mogu biti od koristi'. Julie Tinwall, zamjenik javnog tužitelja države Floride u Tampi, definirao je 'Ndranghetu na ovaj način: 'Nevidljiva je kao druga strana mjeseca. Stari antički korijeni sata, čije su se kazaljke počele okretati u srednjovjekovnom dobu, kada je 1185. godine počela neka vrsta emigracije'.
Naime, sve započinje feudalizmom i dolaskom Normana u Kalabriju. ‘Ndrangheta, ili bolje rečeno, njezina mafijaška povijest, počinje od razdoblja u kojem dolazi do eksproprijacije zemlje kalabrijskih seljaka, koji su se preko noći transformirali od vlasnika u kmetove. Upravo je rađanje feudalnog doba stvorilo kalabrešku mafijašku kulturu, koja se rodila kao 'paralelni feudalizam', suprotstavljen okupacijskim feudalcima i stranom kleru. Eksponentima ‘Ndranghete nije bilo teško stvoriti državu u državi, na jednom tako zapostavljenom teritoriju kao što je bila prelijepa Kalabrija.
Od takve odsutnosti ili nedovoljne nazočnosti državnih institucija, najviše koristi su imale obitelji ‘Ndranghete, koje su uspjele razviti gospodarsku i vojnu moć. U vremenima kada je Cosa Nostra punila prve stranice novina, na kojima su se pojavljivala lica velikih bossova, zatvoreni i misteriozni karakter ‘Ndranghete pomogao joj je da se tajno razvije, bez fame, ali s apsolutnim autoritetom i potpunom kontrolom teritorija. Stari bossovi ‘Ndranghete uspjeli su izgraditi arheotip snažnog, nepobjedivog i hrabrog mafijaša, zaštitnika siromašnog svijeta.
'Govorimo o najmanje istraživanoj organizaciji, najmanje poznatoj, neprobojnoj i najraširenijoj u Italiji i u inozemstvu', navod je iz izvješća o ‘Ndrangheti Parlamentarne komisije za borbu protiv mafije.
‘Ndrangheta zapravo predstavlja razornu i složenu kriminalnu realnost u zemlji sa sofisticiranim i futurističkim organizacijskim modelom, kojem se može suprotstaviti samo suvremenim metodama, s naglaskom iznad svega na kvaliteti i kvantiteti informacija, utoliko više uznemirujućim jer dolaze iz samog kriminalnog miljea. Prvi nagovještaji značajnijih strukturnih promjena unutar ‘Ndranghete očituju se nakon pokolja u Duisburgu kada se vidjelo da nema kontrole nad masovnim ubojstvima. To je bio razlog što se do jučer 'mafija horizontalnog tipa' počela reorganizirati kao piramida sa vrhom, koji bi trebao vući sve konce i ne dozvoliti da se ponovi krvopoliće koje ih je stavilo na sve naslovne stranice svijeta.
'Bosovi kalabrijske mafije ne vole medijsku popularnost, jer to automastki znači jaču policijsku kontrolu', izjavio je tužitelj Nicola Gratteri. Na današnjoj press konferenciji članovi parlametarne komisije su izrazili zabrinutost zbog sve veće nazočnosti kineske mafije koja je sve jača na području cijele Italije.
Sanja Mihaljinac
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr