Snežana Malović i Dražen Bošnjaković
ZAGREB, 14. siječnja 2011. - Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, komentirajući izjavu srbijanske ministrice Snežane Malović da Srbija u slučaju Purda može obavljati nadzor nad hrvatskim pravosuđem, jutros je u emisiji "Poligraf "Hrvatskog radija izjavio kako to nije moguće, jer u Hrvatskoj kao suverenoj i pravno uređenoj državi takve vrste nadzora ne može biti.
S tim u vezi, istaknuo je kako je Hrvatska država vladavine prava na korak do zatvaranja poglavalja 23 (pravosuđe i temeljna prava).
Srbijanska ministrica Malović je jučer u Beogradu izjavila da prepuštanje dokaza hrvatskome pravosuđu ne znači da se srbijansko pravosuđe potpuno povlači iz tog slučaja. Srbija ima pravo nadzora i sagledavanja što je učinjeno na razini hrvatskoga pravosuđa. Ako srbijansko pravosuđe ne bude zadovoljno samom odlukom i, kako je rekla ministrica Malović, "ishodom postupka", ono taj postupak ponovno može aktivirati.
Odgovarajući na pitanje slušatelja što će biti s drugim hrvatskim braniteljam Veljkom Marićem, uhićenim na granici Srbije i Bugarske u travnju 2010., ministar Bošnjaković je rekao kako sada postoji pravni okviri da se i taj slučaj riješi, kao i slučaj Purda.
Malović pozvala Srbe osuđene u Hrvatskoj da traže obnovu postupakaTužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević i ministrica pravosuđa Snežana Malović pozvali su Srbe u Hrvatskoj osuđene za ratne zločine da traže obnovu tih postupaka. Sporazum o suradnji s hrvatskim pravosuđem omogućava da se revizije tih procesa obave i u Srbiji, javlja B92.
Na spisku, koji je kao konačan predan Srbiji od Hrvatske, nalaze se 1534 osobe, od koji je oko 500 osuđeno za ratne zločine. Ostali su u fazi istrage ili glavnog pretresa.
I samo hrvatsko tužiteljstvo zna da pravni standardi na suđenjima održanima u ratno vrijeme nisu bili na visokom nivou i dozvoljavaju mogućnost da je bilo pogrešnih odluka, prenosi B92.
Prema Sporazumu koji su potpisali Hrvatsko državno tužiteljstvo i Tužiteljstvo za ratne zločine, postoji mogućnost da ti postupci budu vođeni u Srbiji.
Na novinarsko pitanje što je Hrvatska tražila zauzvrat, državni tajnik Ministarstva pravosuđa u Srbiji Slobodan Homen odgovara kako je dogovoreno da Srbija donese izmjene Zakona o amnestiji, što je Hrvatska već napravila, kako bi se amnestirali oni koji se terete za djela koja se tretiraju kao poticanje na oružanu pobunu, odnosno secesiju SFRJ i SRJ. "Ali tu nema govora o amnestiji od ratnih zločina. Mi već imamo usvojen taj zakon, ali su potrebne izmjene kako bi se amnestija odnosila i na 1991.", kazao je.
Kosor: Vlada će učiniti sve za zaštitu branitelja"Vlada će učiniti sve za zaštitu hrvatskih branitelja koji su najzaslužniji za slobodnu Hrvatsku, vodeći računa da je Hrvatska pravna država, da institucije moraju funkcionirati, da se sve institucije od MUP-a do DORH-a moraju kretati u okviru zakona i ustava i da je svatko nevin dok mu se pravomoćnom sudskom presudom ne dokaže suprotno", izjavila je Kosor novinarima osvrćući se na slučaj Purda.
Istaknula je kako se u Hrvatskoj nije vodio građanski rat već je Hrvatska bila žrtva krvave agresije, a na te se činjenice naslanjaju i hrvatski zakoni.
Kosor je kazala da je okvir za razgovore o slučaju Purda između ministara pravosuđa Hrvatske i Srbije stvoren i njezinim razgovorom s predsjednikom Tadićem, gdje su govorili o najvažnijim ciljevima mješovite komisije i ministara. (PortalOko)