TRIPOLI, 6. travnja 2011. - Pobunjeničke snage u Libiji nadaju se da će početi i svoju prvu neovisnu isporuku nafte, prenosi Reuters. Vođe pobunjenika kažu da je Katar, koji je prethodno priznao revolucionarno vijeće u Benghaziju kao legitimnu vladu Libije, spreman trgovati naftom s područja Libije koja više nisu pod vlašću Moamera Gadafija.
Prva prodaja nafte bi osigurala nešto novca i učvrstila imidž Nacionalnog vijeća kao stabilne vlade.
U libijsku luku Marsa al-Hariga, koja se nalazi u rukama pobunjenika, u utorak je stigao tanker u koji će biti utovarena prva pošiljka nafte, otkad je početkom svibnja obustavljen izvoz tog energenta zbog početka sukoba između protivnika i pristalica libijskog čelnika Gadafija.
Tanker Ekvator kapaciteta milion barela unajmila je firma Vitol za trgovanje naftom sa sjedištem u Ženevi, prenosi agencija Associated Press. Ta isporuka čini samo mali dio obima libijskog izvoza nafte iz razdoblja prije krize od 1,6 miliona barela na dan, ali analitičari smatraju da to predstavlja simbolični korak naprijed.
U međuvremenu, samo nekoliko stotina kilometara dalje, u luku Zawia, koja se nalazi pod Gadafijevom kontrolom, uplovio je libijski brod natovaren uvoznom sirovom naftom.
Nitko sa sigurnošću ne može reći otkuda je brod doplovio, gdje je nafta nabavljena, niti kako je ovo plovilo probilo pomorsku blokadu mornarice koalicijskih snaga, no jasno je da Gadafi uvozom crnog zlata pokušava normalizirati opskrbu gorivom u dijelu Libije koji se nalazi pod njegovom kontrolom.
Konflikt u Libiji je doveo do toga da izvoz nafte iz te zemlje, 17. po veličini svjetskog proizvođača te sirovine, bude skoro potpuno obustavljen. To je izazvalo poskupljenje "crnog zlata" na svjetskim tržištima, pa se tako barelu na Njujorškoj berzi u utorak trgovalo po cijeni od oko 108 dolara.
Pobunjenici: NATO nas je razočarao
Libijski pobunjenici kritizirali su NATO, ocijenivši kako presporo djeluje. Smatraju da bi od UN-ova Vijeća sigurnosti trebalo zatražiti suspenziju NATO-ove misije ukoliko "posao ne bude obavljen kako treba".
Vođa pobunjeničkih snaga Abdel Fatah Younes izjavio je kako NATO-ova neaktivnost omogućuje Gadafijevim snagama svakodnevno napredovanje i ubijanja ljudi u gradu Misrati. NATO je od koalicijskih snaga SAD-a, Britanije i Francuske preuzeo operacije u Libiji 31. ožujka, čime je Savez postao odgovoran za zračne napade na Gadafijevu vojnu infrastrukturu te nadziranje zone zabrane letenja i embargo na oružje.
"NATO-ove reakcije vrlo su spore. Najprije jedan časnik nazove drugoga, a zatim ih se izmijeni još nekoliko dok se ne stigne do glavnog zapovjednika, da bi on potom o svemu izvijestio lokalnog zapovjednika. Za to je potrebno osam sati", rekao je Younes. "Ili će NATO obavljati posao kako treba ili ćemo od Vijeća sigurnosti zatražiti suspenziju njegovih operacija ovdje", kazao je Younes na konferenciji za novinare održanoj u Bengaziju, upozorivši kako je "Misrata pred potpunim istrebljenjem". "NATO-ove snage nas tu i tamo bombardiraju, dopuštajući da stanovništvo Misrate svakodnevno pogiba i umire. NATO nas je razočarao", kazao je Younes.
SAD više troši na rat, nego na pomoć LibijcimaAmeričko zrakoplovstvo na Libiju dnevno troši oko četiri milijuna dolara, objavio je u utorak tajnik zračnih snaga Michael Donley.
U to su uračunati troškovi za 50 bombardera i gotovo 40 aviona za podršku, uključujući troškove streljiva.
Usporedbe radi, avijacija SAD-a potrošila je gotovo 50 milijuna dolara za pomoć Japanu nakon potresa 11. ožujka, uključujući 40 milijuna dolara utrošenih na evakuaciju između 5.000 i 6.000 Amerikanaca iz te zemlje.
(PortalOko)
Gospari.hr