ZAGREB, 8. travnja 2011. - Zaposlenici "Večernjeg lista" u štrajku poslali su danas otvoreno pismo saborskim zastupnicima u kojemu ocjenjuju da se kroz njihov štrajk "oslikava situacija na ukupnome hrvatskom medijskom prostoru" te upozoravaju da bez kolektivnih ugovora u medijima nema slobodnog novinarstva, a bez slobodnog novinarstva nema istinske demokratizacije društva.
U pismu se upozorava da u Hrvatskoj novinarski štrajk gotovo i nije moguć jer poslodavac može izdavati novine koristeći se uslugama stotinjak honorarnih suradnika, tzv. RPO-ovaca.
Trebali bi to biti slobodni novinari kakvih ima i u ostalim europskim zemljama, no oni su sve samo ne slobodni. Poslodavac im može otkazati kad god to poželi, zbog čega oni rade i žive u velikom strahu, upozorava, među ostalim, u pismu predsjednik "Večernjakove" podružnice Sindikata novinara Hrvatske Anton Filić.
"Jasno da se zapravo radi o nesamostalnom radu i da bi ti ljudi - da se poštuje Zakon o radu - morali imati ugovore o radu. Dakle, radi se o prikrivenom radnom odnosu, o radu na crno, koji nije dopušten ni u drugim djelatnostima, pa zašto bi u novinarstvu", zaključuje Filić.
Upozorava da je slično i u drugim medijskim kućama te da je siva ekonomija u novinarskoj branši dobila svojevrsni legitimitet jer je, kaže, politička elita godinama zatvarala oči pred izigravanjem zakona u nadi da će time kupiti ljepšu sliku o sebi.
"Medijski izdavači i dio politike već godinama trguju na račun novinara, a time i na račun interesa javnosti. Posljedica je svega toga sve manji broj zaposlenih novinara", stoji u pismu.
Filić upozorava i da vlasnik "Večernjaka" austrijska Styria primjenjuje, kako kaže, dvostruke standarde.
"Dok u austrijskim poduzećima njeguje socijalni dijalog i poštuje kolektivne ugovore, nama ga je jednostrano ukinula i nije ga željela produljiti iako smo ponudili niz ustupaka i kompromisa", kaže Filić. Dodaje da je sindikat nudio i nudi pregovore i dijalog, ali poslodavac je, kako kaže, "išao po sistemu uzmi ili ostavi" te je postavio ultimatum da se najprije prekine štrajk, a tek će se nakon toga moći pregovarati.
Filić ističe da je inspekcija rada došla u "Večernji list" tek 10. dana štrajka, ali ni nakon 17. dana štrajka sa štrajkašima uopće nije razgovarala.
"Da bismo vam još bolje objasnili situaciju u kojoj se nalazimo, pozivamo vas u goste, u našu štrajkašku sobu u Slavonskoj aveniji 4. Vama će valjda zaštitari koje je unajmio 'Večernji list' (za to ima novca) dopustiti prolaz", stoji na kraju otvorenog pisma "Večernjakovaca" u štrajku saborskim zastupnicima.
SDP stao uz štrajkašeSDP je jutros u Saboru zatražio da zastupnike dođe ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač, kao i glavni državni inspektor Kruno Kovačević, zbog situacije u Večernjem listu. Naime, u SDP-u smatraju kako inspekcija rada ne štiti prava zaposlenika Večernjaka, od kojih je većina u štrajku.
Nakon desetominutne stanke, kojom je započelo jutrošnje zasjedanje, Nenad Stazić je u ime SDP-a istaknuo da Hrvatski sabor ne smije više prešućivati kršenje radničkih prava te činjenicu da inspekcija rada ništa ne poduzima.
Ocijenio je da je situacija u Večernjem listu, gdje većina zaposlenika štrajka od 23. ožujka jer je Uprava tog lista jednostrano izmijenila kolektivni ugovor i smanjila im prava, primjer obespravljenosti radnika, budući da je njihove poslove poslodavac povjerio honorarnim suradnicima koji nemaju pravo na štrajk.
"Tretira li se tu radnike kao bića nižeg reda kako bi se s njima moglo raditi što se hoće?" upitao je Stazić, podsjetivši i na slučaj radnica Uzora kojima poslodavac nije isplaćivao plaće i doprinose, a gdje inspekcija rada također nije reagirala.
Zanima ga je li u Hrvatskoj na djelu "insuficijencija državnih službi", da li Državni inspektorat ne djeluje zbog nesposobnosti ili po nečijem nalogu, zbog čega je zatražio da na ta pitanja zastupnike i javnost već danas izvijeste ministar rada i državni inspektor.
Isti je zahtjev iz zastupničke klupe uputio i zastupnik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar, no kako nema klub zastupnika, Stazić je za govornicom istupio i u njegovo ime.
Hebrang: To su teške optužbeAndrija Hebrang je u ime Kluba HDZ-a kazao kako su SDP i Lesar iznijeli ozbiljan problem koji zahtjeva obrazloženje, a to je skrbi li Državni inspektorat o pravima radnika te poštivanju radnog zakonodavstva.
Treba, dodao je, ispitati jesu li iznesene optužbe na račun inspekcije rada istinite te, pokažu li se takvima, poduzeti odgovarajuće mjere. "Ako je to tako, onda je to teška optužba", poručio je Hebrang, naglasivši da HDZ podupire sve državne službe kojima je u djelokrugu posla zaštita radnika i njihovih prava.
Potpredsjednik Sabora Ivan Jarnjak, koji predsjedava sjednicom, kazao je da će zahtjev za dolazak Popijača i Kovačevića u parlament uputiti u Vladu
Uprava: Lesar i Stazić neodgovorniNa istupe zastupnika Dragutina Lesara i Nenada Stazića reagirala je i Uprava "Večernjeg lista" ocijenivši ih neodgovornim i utemeljenim na netočnim i neprovjerenim informacijama.
"Da su saborski zastupnici makar pratili medijske objave posljednjih dana na temu štrajka dijela naših zaposlenika, znali bi da je inspekcija rada došla u 'Večernji list' i da u njemu obavlja nadzor. Znali bi također da uprava nije ukinula kolektivni ugovor, već je uoči isteka starog ugovora tražila da se zbog promijenjenih gospodarskih okolnosti i otežanog poslovanja korigiraju neka materijalna prava, inače među najvišima u zemlji, i potpiše novi kolektivni ugovor koji će i dalje zaposlenima jamčiti prava veća od onih koja propisuje Zakon o radu", kaže se u priopćenju uprave "Večernjeg lista" koja istupe saborskih zastupnika shvaća kao "neprincipijelan pritisak na inspekciju rada".
Tvrde da ni na koji način nisu sprječavali štrajk ni na bilo koji drugi način kršili odredbe Zakona o radu.
Kažu da list neometano izlazi i u vrijeme štrajka jer većina "Večernjakovaca" nije u štrajku.
Napominju da po hrvatskim zakonima profesionalni novinari nisu samo oni koji su stalno zaposleni u nekoj od medijskih kuća. Pritom navode da je po Zakonu o medijima novinar fizička osoba zaposlena kod nakladnika na temelju ugovora o radu ili obavlja novinarsku djelatnost kao samostalno zanimanje, bez zasnivanja radnog odnosa.
Budući da je riječ o samostalnom obavljanju profesionalne djelatnosti, takvi su novinari upisani u Registar poreznih obveznika (RPO) u potpunosti u skladu sa zakonom, kažu u upravi "Večernjaka" u kojoj vjeruju da će inspekcijski nadzor, kao i prijašnjih godina, "ponovno utvrditi da u 'Večernjaku' nema nikakvog 'nelegalnog' poslovanja".
(PortalOko)
Gospari.hr