Video

Poplava blokirala BiH - Vodostaji se više ne mogu ni očitati, stotine obitelji evakuirane

Zbog teškog stanja angažirana je vojska, kako bi pomogla civilnom stanovništvu.

 Poplava blokirala BiH - Vodostaji se više ne mogu ni očitati, stotine obitelji evakuirane

       Diljem Bosne i Hercegovine poplave su i u četvrtak prijetile brojnim naseljima i prometnicama, a u nekim dijelovima zemlje morala je biti provedena i evakuacija ugroženog stanovništva.

Prema dostupnim informacijama, najkritičnije je stanje uz sliv rijeke Drine, na području Semberije u sjevernoj Bosni, u istočnoj Hercegovini te u donjem toku Neretve.

Zbog naglog rasta vodostaja Neretve na području Čapljine, sinoć je poplavljeno više od 150 kuća, a evakuirano je 180 obitelji. Prema izvješću Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK), od pet sati zatvoren je i granični prijelaz Doljani kod Metkovića, gdje se također izlila voda.

Iako stanje u Mostaru još nije kritično, federalni stožer civilne zaštite ističe kako su protekle noći evakuirane tri obitelji iz naselja Luke, a u naselju Carina ugroženo je nekoliko stambenih objekata.



Vijesti o poplavama pristižu i iz Ravnog gdje je zatvorena regionalna cesta prema Hutovu.

U Goraždu je u jutarnjim satima Drina dosegnula razinu od pet metara te je poplavila središte grada, a nizvodno su deseci kuća poplavljeni još u srijedu, kada je evakuirano 150 osoba.

Krizni stožer Uprave civilne zaštite Federacije BiH izvjestio je kako su dijelovi Goražda bez struje struje i telefona te kako se vodostaj Drine više i ne može pratiti jer je voda prelila ploču za očitavanje njezine razine.

Zbog teškog stanja angažirana je vojska kako bi pomogla civilnom stanovništvu.

Mediji su prenijeli kako je Drina u Višegradu gotovo preplavila čuveni most Mehmed Paše Sokolovića.

Iz hidroelektrane u Višegradu najavljeno je kako će zbog velikog priljeva vode i pritiska na branu morati početi ispuštanje vode iz akumulacijkog jezera, što bi moglo dodatno ugroziti naselja nizvodno od Višegrada.

U Semberiji je najteže stanje na području Bijeljine i Janje.

Poplave prijete i Crnoj Gori

Vodostaji svih rijeka u Crnoj Gori, kao i Skadarskog jezera te umjetnih jezera rastu, pa je za pojedina područja moguće i uvođenje izvanrednog stanja, priopćilo je crnogorsko ministarstvo unutarnjih poslova.

Vodostaj Skadarskog jezera dosegnuo je najvišu točku, 538 centimetara, i raste za dva centimetra na sat. Do nekih obalnih sela ne može se doći, pa je u pomoć stigla i vojska, a priprema se i evakuacija mještana tih sela.

Teško je i u porječju pogranične rijeke Bojane, koja prima velike količine vode iz Skadarskog jezera i njegovih pritoka te rijekom Drimom i vode iz Albanije. Poplavljena su mnoga sela i restorani. O regulaciji Bojane i Drima, kako je najavljeno, idući bi tjedan trebali razgovarati crnogorski i albanski predsjednici vlada Milo Đukanović i Sali Berisha.

Zbog izlijevanja Skadarskog jezera magistralna cesta od Podgorice prema Baru i Ulcinju zatvorena je za promet, pa se vozila za Crnogorsko primorje usmjeruju cestom preko Cetinja. U prekidu je i promet od Podgorice prema Nikšiću i Sarajevu, a otežan je prema Kolašinu i sjeveru Crne Gore.

U pripravnosti su i medicinske ekipe, osobito zato što postoji mogućnost širenja zaraza, zbog izlijevanja septičkih jama.

Meteorolozi ne očekuju brzo smirenje vremena, a zbog visokih temperatura u Crnoj Gori otapa se snijeg i to još više otežava stanje.(PortalOko, Foto: Pogled.ba)
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 02.12.2010 11:36
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.