Na pitanje smatra li je li u redu nenamjenski trošiti novac koji je Društvo dalo Gradu, a prošle godine je to bio iznos od 18,5 milijuna kuna, Pravedan je pokušao opravdati gradsku upravu. "Sredstva nisu u proračunu i ne mogu biti namjenska. Ne znači da nisu upotrijebljena u kulturi i na kontu su da bi se u momentu mogla potrošiti na nešto".
Također Pravedan smatra kako su ugovori s DPDS-om koje je gradonačelnik Vlahušić potpisao nezakonito napravljeni i po njegovom mišljenju Vlahušić to nije trebao napraviti. "Ako je netko nešto potpisao ne znači da je kako treba," istaknuo je Pravedan i dodao kako je i prije bilo takvih "nevažećih" ugovora. Sada od Društva traže poništenje ugovora što Društvo odbija. Također je kazao da će na Gradskom vijeću tražiti očitovanje od Grada kako bi dobio informaciju na što je utrošen novac od Društva prijatelja za koje smatra kako treba imati savjetodavnu funkciju. Na pitanje zašto se ugovor uopće potpisivao Pravedan je kazao "Ne želim govoriti o tome što je gradonačelnik radio nego da resorna ministarstva ponište ugovore"
"Zidine se moraju vratiti onima čije jesu," kazao je Pravedan a nadovezala se Matija Čale Mratović koja se pitala je li Društvo prijatelja dubrovačke starine ispunjava svoju svrhu. Mratović nije spomenula ulogu Zavoda za obnovu i Konzervatorskog odjela. "Sjetim se društva kada gledam devastaciju krovova i nadogradnje i pitam se je li Društvo prijatelj samo zidina jer im donosi novac. Neka rade svoj posao ali neka se zna gdje troše".
Podsjetimo, Društo prijatelja Dubrovačke starine brine godinama o fortifikacijskom sustavu na području bivše Republike i u dogovoru s bivšom gradskom vlašću je obnavljalo dubrovačke starine. Primjerice, za obnovu crkve Sv. Vlaha uložili su 9 milijuna kuna. "Je li normalno da to radi društvo a ne Grad?", pita se Pravedan i dodaje "Ne vidim razlog zbog čega volonteri koji tamo rade su ustrajni. DPDS nije Macan ni Orlić i ne mogu sebe poistovjećivati s tom svijetlom tradicijom. Bivša je vlast od DPDS-a uzimala koliko im treba Grad nema što pitati nego Gradsko vijeće mora odlučiti o novcima koje se na zidinama zarađuju," ustrajan je Pravedan.
Nakon konferencije za medije oglasio se i gradonačelnik Vlahušić o skidanju zastave. "Da su se poštovale odluke Gradskog vijeća ne bi došlo do policije i zaštitara. Gradsko vijeće je prošle godine uz prisustvo svih vijećnika glasalo gdje i na kakav način trebaju stajati zastave Grada Dubrovnika. Grad je opasan zidinama, a vlast ima onaj čija je zastava. Danas se vijori zastava Sv. Vlaha."Iako je jutros policija "obijala" brave gradonačelnik tvrdi kako s Društvom proteklih dana "uljudno komunicira". "Sve što radimo radimo u skladu sa zakonom i štitimo vlasništvo od rada suprotnog zakonu. Grad na kulturu i baštinu izdvaja 60 milijuna kuna, što je 22 posto proračuna. Za sve to moramo imati prihode."
AH
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.