Politika

S koje to strane šuškaju prijevremeni izbori?

U ovom trenutku nema baš uvjerljivih iskaza koji bi potvrdili postojanje namjere vladajuće stranke za raspisivanjem prijevremenih izbora. Priča o tome može biti tek medijska špekulacija, o kojoj Vladajući ne pričaju ništa, dok HDZ samo neuobičajeno plaho veli: Šuška se!

 S koje to strane šuškaju prijevremeni izbori?

Već smo se više puta uvjerili da je u Hrvatskoj moguće od jedne sasvim slučajno ili namjerno plasirane teze napraviti politički događaj. Ukoliko zaista dođe do raspisivanja izbora prije reda, predmet političkih analiza će se direktno prebaciti na procjenu izgleda pojedinih političkih opcija u datom trenutku. Tako dugo dok je ova teza špekulacija, možemo se fokusirati samo na pokušaj utvrđivanja ima li ovakva mogućnost ikakav temelj.

HDZ nije u poziciji raspisati izbore, niti to ovisi o njihovoj želji, volji i spremnosti (prema regularnoj zakonskoj proceduri).
Tko ima više koristi od prijevremenih izbora i kome više odgovaraju?
Možemo odgovoriti protupitanjem: Zašto bi Vlada raspisala prijevremene izbore ako im to ne odgovara? Ovom logikom mogli bismo reći da prijevremeni izbori, ako ih vlada raspiše, više odgovaraju Vladi, u protivnom ih neće raspisati. Dakle radi se o tome koja ća biti njihova procjena i hoće li ona biti ispravna.

Ključna razlika između redovnih i prijevremenih izbora je vrijeme preostalo da se da se naprave dodatni potezi koji bi utjecali na ishod rezultata. SDP s polugama izvršne vlasti ima mogućnost odraditi još određeni broj populističkih poteza jer je i već nekoliko zadnjih takvih poteza naišlo na pozitivan odjek. Na stranu koliko su potezi dobri ili nisu jer su oni u funkciji pridobivanja birača, a to, kao što znamo,  ne slijedi uvijek ekonomsku i drugu logiku. Isto tako uočen je slab odaziv vladajućih na provokacije iz oporbe, a kako znamo, oni koji se vole svađati se brzo ispušu ako se nemaju svađati s kim, pa su im i sasvim banalni razlozi dovoljni.

S obzirom da prava kampanja još nije počela, HDZ-u preostaju otprilike tri temeljne opcije za daljnju predizbornu aktivnost.

Prvo, trebaju napokon ponuditi svoj gospodarski program o kojem ne znamo ništa, a za koji su još sredinom protekle godine govorili da će ga prezentirati uskoro.
HDZ-ov gospodarski program rade navodno vrhunski stručnjaci IFO-a, s pogledom u budućnost, ali i brojnim nepoznatim varijablama. Sigurno je da i svaki potez Vlade ili donošenje nekog novog zakona koji se tiče gospodarstva, mora utjecati i na navodni HDZ-ov gospodarski program jer će, dođe li do njegovog provođenja, morati uzeti u obzir i novonastalu situaciju i eventualne nove zakonske okvire. Stoga je vjerojatno da se i IFO program korigira i prilagođava te da će konačna verzija doći u zadnji čas. Ustraje li Vlada na još popularnih poteza, te uspiju li se generalno poboljšati brojevi kojima se opisuje hrvatsko gospodarstvo, to će ići na mlin SDP-u kao "dokaz" uspješnosti, dok će HDZ-ov program biti i dalje nepoznanica od koje rezultate trebamo očekivati tek krajem njihovog eventualno osvojenog mandata. Ranijih godina HDZ je intenzivno zazivao prijevremene izbore tako da sad na ovakva "šuškanja" ne možemo očekivati da će biti protiv njih. Očekivano je, međutim, da iskazuju slaganje s raspisivanjem prijevremenim izborima uz indikativni dodatak "Mi smo spremni!". Znači li to da je gospodarski program gotov ili se radi o umirivanju biračke baze jer program još nije gotov? Ako je gotov, možda je razumljivo da ga HDZ čuva kako ne bi davao Vladi nove ideje za populističke poteze, te ujedno izbjegava da se program počne prerano kritizirati.

Drugo, HDZ može nastaviti dalje intenzivno kritizirati poteze vladajućih u svakoj prilici (kao npr. da je "ministar Varga bio neuljudan prema medicinskim sestrama, pa stoga ne može voditi Ministarstvo zdravlja i treba podnijeti ostavku") nastojeći, u nedostatku stvarnih afera, banalnostima dati nacionalni politički značaj. Ovakvih bi se demagoških vratolomija moglo pronaći more. No sve se svodi na to da ako Vlada počne u svojim zadnjim danima pokazivati ikakve rezultate i nastaviti s populističkim potezima (koje je teže kritizirati nego "udare" na građane), birači su skloni ignorirati ovakvo apostrofiranje banalnosti koje su tek slijepa municija u nedostatku boljeg.

I treće, nastaviti dosadašnji kurs s političkom retorikom devedesetih, s plašenjem opasnošću od povratka u "prije devedesetih", prizivanjem ustaša i partizana, grijehova iz prošlosti, privilegiranjem domoljublja, Savske, Visoke itd. HDZ-u, a i biračima je to već jutarnji "jedamputjedan" koji također jedan dio birača lagano ignorira,  ali ne i HDZ-ova biračka baza.

Programa još uvijek nema (bar ne u javnosti), politiziranja banalnosti ima puno, a duhova prošlosti čak i previše.

Ako se tome u narednom periodu suprotstave bilo kakvi mjerljivi pozitivni trendovi (bez obzira kako generirani) izlaska gospodarstva iz dugotrajne nesvijesti, onda bi Milanović možda mogao odlučiti da, kao što mu Alex Brown vjerojatno savjetuje, HDZ ignorira te da ih pusti da se i dalje bakću sa spletkama, politikantstvom i prošlošću, te dok prednost bude najveća iskoristi balon koji mu se ponudio i raspiše izbore jer mu u datom trenutku više odgovaraju. Gotovo ga možemo hipotetski zamisliti kako kaže: "Od dolaska na vlast suočili smo se s teškim gospodarskim stanjem i bili prisiljeni poseći za nepopularnim mjerama kako bismo u državu unijeli reda. Bilo je teško, oporba nas je kritizirala i na sve načine opstruirala, ali eto, rezultati pokazuju da je naš smjer bio dobar, a to govorimo već više od tri godine...".

Dakle, "možda" prijevremeni izbori. Bude li Milanović čekao do veljače, nova predsjednica bi mogla dobiti određeni zamah a neće biti sklona Milanoviću, mogao bi se pojaviti i HDZ-ov gospodarski program, a svi eventualni pozitivni rezultati, ako ih bude, samo bi dodatno dali HDZ-u bolju startnu poziciju u slučaju preuzimanja vlasti (jer HDZ nikad neće priznati ni jedan jedini rezultat prethodnika). Ojačat će i "treći put". A pitanje je i koliko dugo Milanović može izdržati bez svog štemerskog "ja", koji mu je navodno ukrao PR savjetnik Alex Brown, a da ne kaže svakome "baš sve što ga ide".  I to možda ide u prilog prijevremenim izborima.

I još nešto, ne manje bitno, a također vezano uz preostalo vrijeme do izbora. Sve stranke "treće opcije" još su predaleko od profiliranja koje bi im u slučaju prijevremenih izbora moglo donijeti korist. Njima treba cijela godina, ako je i to dovoljno, da iskristaliziraju svoje programe i pripreme se za izlazak na izbore. Kao što je Vlada dotakla franke i dugove, mogla bi se dosjetiti još nekoliko populističkih zahvata u sferi ovrhi, deložacija, početka infrastrukturnih radova pa čak i monetarne politike, čime bi se populistički približili rješenjima problema na koje su ukazivali Sinčić i ostali, nastojeći sebi prelijati dio birača "trećih  i drukčijih puteva". Čekanje redovnih izbora daje i tim strankama više vremena da zagrabe tamo gdje misle zagrabiti. I to bi moglo utjecati na procjenu da "drukčijim putevima" treba napraviti "cajtnot" te raspisati prijevremene izbore. Uostalom, Milanović, koji inače nije sklon "samoranjavanju", raspisivanjem ranijih izbora stvorio bi donekle i percepciju da je siguran u rezultate svoje vlade, podršku koju ima i da  zna što radi.

Logika nam dakle govori da prijevremeni izbori, ako ih bude, više odgovaraju Milanoviću jer je to za njega i nužni uvjet, moraju mu odgovarati da bi uopće bili raspisani. Raspisat će ih svakako za veljaču jer mora, a ranije samo ako mu odgovara.

Nije na odmet uzeti u obzir još jednu mogućnost. Milanović može procijeniti da je u prednosti, da mu situacija odgovara, raspisati ranije izbore i – pogriješiti i izgubiti. Ako se to dogodi toga HDZ nije svjestan jer oni ionako samouvjereno računaju na pobjedu u bilo kojoj kombinaciji. No sudeći prema reakciji, kad bi eventualni prijevremeni izbori odgovarali Karamarku više nego Milanoviću, u HDZ-u bi ne samo "bili spremni, već sutra", već bi do sada i sami zasigurno puno zdušnije inzistirali na raspisivanju kako bi iskoristili momentum i što ranije došli na vlast. Retorički su za, ali ne inzistiraju onoliko koliko smo inače od njih navikli. Kad HDZ ne inzistira i kad komentira kratko, onda im ne odgovara. Ne inzistiraju ni na slučaju Prgomet koji je unio mali nemir u stranku, ali zato inzistiraju na Varginoj ostavci zbog njegovog jezika bržeg od pameti. I to dovoljno za sazivanje tiskovne konferencije.

Ako je su prijevremeni izbori kao spin zašuškali s Milanovićeve strane, možda se nakon procjene reakcija sve skupa pretvori iz spina u plan. A možda su zašuškali od strane HDZ-a, radi procjene Milanovićeve reakcije na takvu mogućnost...Tko zna, u ovoj zemlji se puno šuška i sve je sve teže biti prorok. /Cogito/

  • Autor: Barometar
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 09.02.2015 18:25
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.