ZAGREB , 12. travnja 2011. - Predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor sa suradnicima razgovarala je danas s predstavnicima 18 udruga iz Domovinskog rata utemeljenih na državnoj razini, a nakon sastanka jedan od zaključaka je da presude hrvatskim generalima 15. travnja treba dočekati mirno i dostojanstveno.
Nakon gotovo dvosatnog sastanka, Kosor je novinarima izjavila da je sastanak bio iznimno kvalitetan i otvoren, a jedna od tema bile su i skore presude trojici hrvatskih generala u Haagu.
Predsjednica hrvatske vlade kazala je da presude treba dočekati mirno i dostojanstveno te pokazati jedinstvo, pri čemu je dodala kako je potrebno istaknuti da je riječ o prvostupanjskim presudama.
Prosvjedi i mogući neredi nakon te presude, kazala je Kosor, ništa ne mogu promijeniti u presudi haaškim generalima.
Jedan od sudionika sastanka Josip Klemm naglasio je da udruga specijalne policije i drugi branitelji organiziraju dan uoči presude, tj. 14. travnja mimohod potpore hrvatskim generalima u Haagu. I on je odbio mogućnost prosvjeda naglasivši da se prema presudama treba odnositi časno i dostojanstveno.
Mišetić: Hrvatske vlasti postale servis tužiteljstva Luka Mišetić, voditelj odvjetničkog tima generala Ante Gotovine u intervjuu za
Večernji list rekao je kako su strane, ali i hrvatske obavještajne službe podmetale Gotovini tijekom njegova bijega. Mišetić se u intervjuu osvrnuo i na pitanje misterioznih topničkih dnevnika, rekavši kako im je višegodišnjom potragom za dokumentima koji ne postoje nanesena velika šteta.
- Mislim da je pitanje topničkih dnevnika bilo štetno jer se na taj način tužiteljstvo pokušalo spasiti alibijem kako se nešto skriva i da zbog toga ne mogu dokazati tvrdnje o prekomjernom i neselektivnom granatiranju srpskog stanovništva. Zbog te konstrukcije nismo se mogli baviti svojim poslom, nego smo se morali brinuti i braniti članove našeg tima od optužbi da su otuđili te dokumente. Nažalost, velika potpora Brammertzovim tvrdnjama i neistinama dolazila je iz vojne obavještajne službe Republike Hrvatske -rekao je Mišetić
Hrvatke vlasti je prozvao kako su postale servis tužiteljstva, a dotaknuo se i dnevnika europskih promatrača koje je obrana zatražila, no nije ih dobila. Mišetić tako tvrdi kako su topničke dnevnike uzeli pripadnici UN-a, dva Rusa te jedan britanski general, u Grahovu iz napuštenog zapovjedništva hrvatskih snaga. Obrana je to dokazala, a Gotovinin odvjetnik podnio je i prijavu DORH-u, no bez rezultata istaknuo je Mišetić te dodao da je sudsko vijeće, zajedno sa tužiteljem Sergeom Brammertzom šutjelo svaki put kada bi se dotaknulo te teme.
Tri moguća scenarija Mišetić se osvrnuo i na mogući ishod nakon presude u petak. Ako generala oslobode već u popodnevnim satima bi mogao izaći iz zatvora zbog prakse suda u Haagu da osoba sa slobode čeka pravomoćnu presudu unatoč mogućoj žalbi tužiteljstva. U slučaju da presuda ne bude oslobađajuća, ali izrečeana kazna bude manja od vremena provedenog u pritvoru Gotovinu će odmah pustiti na slobodu Ako izrečena kazna bude manja od vremena provedenog u pritvoru, Gotovina će također biti pušten. Ukoliko bi kazna pak bila manja od osam godina i jednog mjeseca, odnosno više od dvije trećine kazne, obzirom da je general Gotovina u pritvoru već pet godina i četiri mjeseca, obrana bi odmah podnijela zahtjev predsjedniku suda da ga se pusti na slobodu. U tom slučaju postupak bi trajao oko tjedan dana, no naglašava kako bi takva osuđujuća presuda bila poraz jer ''u ovakvoj situaciji postoji samo jedna pravedna odluka, a ta je da je general Gotovina nevin'' zaključio je Mišetić za Večernji List.
HBK: Sud u Haagu je pogriješioKomisija Hrvatske biskupske konferencije (HBK) "Iustitia et pax" danas je u izjavi o međunarodnom sudu za ratne zločine u Haagu apelirala na hrvatske građane da po objavljivanju presude hrvatskim generalima zadrže mir i dostojanstvo.
"Kao što smo pozvali vjernike da mole i poste za pravednu odluku, apeliramo na hrvatske građane da po objavljivanju presude zadrže mir i dostojanstvo", stoji u izjavi.
U izjavi navodi i probleme na koje, po njezinu mišljenju, sud u Haagu nije uspio primjereno odgovoriti. "Sud u Haagu nije adekvatno vrednovao činjenicu da je Hrvatska bila žrtva srpske agresije", stoji u izjavi Komisije HBK. Sudu zamjera i što se za počinjene zločine na našem području sudi samo pripadnicima autohtonih naroda koji tu žive, a unaprijed se, kaže, aboliralo pripadnike drugih naroda koji su također nosili na ovom području u vrijeme ratnih djelovanja bilo političku bilo vojnu odgovornost.
"Iustitia et pax" smatra i da je sud uspostavio kriterije koji ne vrijede univerzalno, već partikularno i parcijalno.
"Tako se dogodilo da u 21. stoljeću, pod okriljem Vijeća sigurnosti UN-a imamo instituciju u kojoj veliki sude malima po kriterijima koji ne vrijede za velike", kaže se te ocjenjuje to opasnim pravnim presedanom.
Komisija HBK smatra da bi bilo nepavedno zbog svega prozivati cijeli Tribunal, ali i upozorava kako "i Vijeće sigurnosti i EU svoje bitne političke odluke o Hrvatskoj temelje na izvješćima glavnog haškog tužitelja, a ne predsjednika suda ili na odlukama sudskog vijeća".
Podsjeća i na greške s hrvatske strane pa tako i na, kako navodi, selektivno i protuzakonito dostavljanje dokumentacije tužiteljstvu, a posebno se, dodaje, to odnosi na "predsjedničke" transkripte.
"Iustitia et pax" ističe kako bi Sud prilikom donošenja presude trebao voditi računa o pravu i obvezi Hrvatske da oslobodi svoj okupirani teritorij.
"Nitko pravedan ne može poreći da su i s hrvatske strane počinjeni pojedinačni zločini, no procesuirati i osuditi trebalo bi prave počinitelje, a ne birati osumnjičenike po političkom ključu", stoji, uz ostalo, u izjavi.
(PortalOko)
Gospari.hr