Novi detalji o brodolomu

Šokirani očevici s Concordije tvrde da su bogataši podmitili posadu kako bi prvi pobjegli

 Šokirani očevici s Concordije tvrde da su bogataši podmitili posadu kako bi prvi pobjegli
Dok su putnici iz prvog razreda broda podmićivali posadu, ozlijeđeni i invalidi ostavljeni da se sami pobrinu za preživljavanje prenosi Jutarnji list.

Talijansko je tužiteljstvo započelo istragu oko navoda svjedoka koji tvrde kako su bogati ruski turisti na kruzeru Costa Concordia 'kupili' svoja mjesta u čamcima za spašavanje ostavljajući ženu i djecu na nasukanom brodu koji je počeo tonuti, piše britanski The Sun .

Tužitelji su navodno već ispitali svjedoke s kruzera koji tvrde kako su 'bogato odjeveni turisti' gurali velike količine novca u džepove posade ne bi li si osigurali mjesto u čamcima za spašavanje.

Jedna od svjedokinja s kopna, 52-godišnja Franca Anichini, za njemačke je medija izjavila da živi neposredno pored luke te je nakon nesreće pohitala prema obali kako bi dočekala i pomogla unesrećenim putnicima kruzera.

"Čamci za spašavanje približavali su se obali i očekivala sam vidjeti žene, djecu i ozlijeđene, no na kopno su izlazili samo potpuno zdravi muškarci i elegantno odjevene žene u večernjim toaletama" ispričala je Anichini dodajući kako su spašeni putnici uglavnom govorili ruskim jezikom.

Tužiteljstvo posjeduje izjave očevidaca u kojima se navodi kako ruski turisti iz prvog razreda broda podmićivali posadu dok su 'ozlijeđeni putnici i invalidi ostavljeni da se sami pobrinu za preživljavanje'.

Spasilačke su službe pronašle tijela dvaju žena u potopljenom dijelu broda , u internet cafeu. Ronioci su do njih došli tek nakon što se eksplozivima probio prolaz u taj dio strukture plovila.

Službeno, za sada se traga za 17 osoba - tijela dvoje žena spustila su tu brojku sa 19, što znači da je na Costa Concordii bilo barem osmero neregistriranih putnika.

Osim nestalih putnika, vlasti se moraju brinuti i zbog prijeteće ekološke katastrofe. Brod je prepun goriva - vjeruje se kako ga u utrobi leži barem 2200 tona - a u slučaju puknuća rezervoara djevičansko more otoka Giglia biti će zagađeno. Ipak, vjeruje se kako je brod sada siguran te kako će ga biti moguće isprazniti bez posljedica. Cijeli proces potrajati će barem tri mjeseca.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: AFP
  • Objavljen: 24.01.2012 17:56
  • Posljednja izmjena: 24.01.2012 17:54

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.