Smatra se kako su većina izboja gama zraka zapravo valovi visokoenergetske radijacije, nastale kada se uruše jezgre velikih zvijezda, ili prilikom sudara zvijezda.
"Otkrili smo kako kratki gama-izboji zračenja u tome igraju puno veću ulogu nego dugi, a trajanje zračenja nije toliko važno kao količina radijacije", kaže Thomas. Novi sudar zvijezda mogao bi opet izbrisati velik dio života na Zemlji, a Thomas smatra kako se takva zbivanja događaju u prosjeku svakih 100 milijuna godina.
Prva posljedica bila bi brisanje ozonskog omotača. Thomas smatra kako je Zemlja u svojoj povijesti nekoliko puta bila izložena takvoj situaciji, ali je astronomske dokaze za tako nešto teško pronaći. Stoga će ih tražiti na Zemljinoj površini. Konkretno, istraživači će tragati za izotopom željeza-60, koji bi mogao uspostaviti korelaciju između tih događaja i tragova koji su ostali na Zemlji.
U svakom slučaju, čini se kako naša generacija ne bi trebala pretjerano brinuti od gama zračenja, jer ako njih povežemo s nestankom dinosaura od prije šezdesetak milijuna godina, čini se da imamo još dobrih par desetaka milijuna godina fore.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.