Kosor

Teške odluke ne znače da želimo zlo građanima

Vlada je na današnjoj sjednici, između ostalih, u Sabor uputila i Zakon o referendumu. Dok potpredsjednik Vlade Slobodan Uzelac smatra da zakon omogućuje građanima da propituju vlast, predsjednica Vlade Jadranka Kosor s time se nije složila

 Teške odluke ne znače da želimo zlo građanima
ZAGREB, 14. travnja 2011. - Vlada je na današnjoj sjednici, između ostalih, u Sabor uputila i Zakon o referendumu. Dok potpredsjednik Vlade Slobodan Uzelac smatra da zakon omogućuje građanima da propituju vlast, predsjednica Vlade Jadranka Kosor s time se nije složila piše tportal.hr
SDSS-ov potredsjednik Uzelac rekao je kako birači nikada nemaju jamstvo da će vlast koju izaberu raditi u njihovu korist te da Zakon o referendumu 'uvodi vid neposoredne demokracije na puno dostupniji način i dopušta građanima da propituju vlast'.

Premijerka Kosore smatra da Zakon o referendumu nije zakon kojim će se omogućiti propitivanje vlasti nego ojačati nepsorednu demokraciju. 'Stalno govorimo o teškim odlukama, što ne znači da vlada misli loše građanima, dapače, to što smo donijeli mjere poput zamrzavanja rashoda je dobra za građane.'

Ministar Uprave Davorin Mlakar u grubo je predstavio zakon: 'Odredili smo rokove za izbornu proceduru i tijela sa što manjim brojem ljudi kako bismo smanjili troškove. Bilo nam je teško reći koliko nas može koštati referendum, a koštat će onoliko koliko će biti inicijativa za referendum.' Mlakar kaže da će referendum za EU koštati 50 milijuna kuna.

Mlakar kaže da je zakon usuglašen s pet sindikalnih središnjica, a na referendumu će se građani izjašnjavati većinom birača izašlih na referendum. Mlakar dodaje da se za raspisivanje referenduma na lokalnoj razini mora prikupiti 20 posto potpisa od ukupnog broja birača u toj sredini.

Organizator referenduma mora prema novom zakonu jasno navesti razloge i ocjenu potrebe za raspisivanje referednuma, jasno formulirati pitanje o kojem se traži raspisivanje referenduma a rok unutar kojega će se skupljati potpisi za referendum ne može biti duži od 30 dana za državni referendum, a 15 dana za lokalni. Rok za raspisivanje državnog referenduma je 120 od dana kada je zahtjev zaprimljen u Hrvatski sabor.

Na referendumu se za neko pitanje mora izjasniti više od polovice birača izašlih na referendum da bi se to pitanje usvojilo. (tportal/PortalOko, Foto: Arhiva/CROPIX)
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 14.04.2011 09:43
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.