ZAGREB, 14. travnja 2011. - Vlada je na današnjoj sjednici, između ostalih, u Sabor uputila i Zakon o referendumu. Dok potpredsjednik Vlade Slobodan Uzelac smatra da zakon omogućuje građanima da propituju vlast, predsjednica Vlade Jadranka Kosor s time se nije složila piše
tportal.hr
SDSS-ov potredsjednik Uzelac rekao je kako birači nikada nemaju jamstvo da će vlast koju izaberu raditi u njihovu korist te da Zakon o referendumu 'uvodi vid neposoredne demokracije na puno dostupniji način i dopušta građanima da propituju vlast'.
Premijerka Kosore smatra da Zakon o referendumu nije zakon kojim će se omogućiti propitivanje vlasti nego ojačati nepsorednu demokraciju. 'Stalno govorimo o teškim odlukama, što ne znači da vlada misli loše građanima, dapače, to što smo donijeli mjere poput zamrzavanja rashoda je dobra za građane.'
Ministar Uprave Davorin Mlakar u grubo je predstavio zakon: 'Odredili smo rokove za izbornu proceduru i tijela sa što manjim brojem ljudi kako bismo smanjili troškove. Bilo nam je teško reći koliko nas može koštati referendum, a koštat će onoliko koliko će biti inicijativa za referendum.' Mlakar kaže da će referendum za EU koštati 50 milijuna kuna.
Mlakar kaže da je zakon usuglašen s pet sindikalnih središnjica, a na referendumu će se građani izjašnjavati većinom birača izašlih na referendum. Mlakar dodaje da se za raspisivanje referenduma na lokalnoj razini mora prikupiti 20 posto potpisa od ukupnog broja birača u toj sredini.
Organizator referenduma mora prema novom zakonu jasno navesti razloge i ocjenu potrebe za raspisivanje referednuma, jasno formulirati pitanje o kojem se traži raspisivanje referenduma a rok unutar kojega će se skupljati potpisi za referendum ne može biti duži od 30 dana za državni referendum, a 15 dana za lokalni. Rok za raspisivanje državnog referenduma je 120 od dana kada je zahtjev zaprimljen u Hrvatski sabor.
Na referendumu se za neko pitanje mora izjasniti više od polovice birača izašlih na referendum da bi se to pitanje usvojilo.
(tportal/PortalOko, Foto: Arhiva/CROPIX)
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.