BiH

Tisuće telefona godinama nezakonito prisluškivano?

Riječ je o telefonskim priključcima koje su navodno prisluškivale Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Obavještajno sigurnosna agencija (OSA)

 Tisuće telefona godinama nezakonito prisluškivano?

Ilustracija
SARAJEVO, 12. travnja 2011. 
- Policijske i obavještajne agencije u Bosni i Hercegovini u protekle su tri godine prisluškivale na tisuće telefonskih brojeva a postoje naznake kako su neka od prisluškivanja provođena protuzakonito, tvrde u utorak banjalučke "Nezavisne novine".

Ovaj list objavio je presliku informacija Ministarstva sigurnosti BiH s popisima prisluškivanih brojeva iz 2008, 2009. i 2010. godine, no bez navođenja imena korisnika.

Riječ je o telefonskim priključcima koje su navodno prisluškivale Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Obavještajno sigurnosna agencija (OSA).

"Nezavisne novine" tvrde kako je u ovom razdoblju prisluškivano više od pet tisuća telefonskih brojeva, a među njima su mnogi tzv. prepaid priključci.

Članica Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost Parlamenta BiH Dušanka Majkić ustvrdila je kako se u toj državi provode "brojna protuzakonita prisluškivanja", posebice osoba iz političkog života.

"Sigurni smo da se u ovoj zemlji prisluškuje veliki broj ljudi i to naročito iz političkog života i sigurni smo da se to čini na nelegalan način", izjavila je Majkić koja je ujedno istaknuta dužnosnica Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik.

SNSD učestalo optužuje gotovo sva tijela vlasti na državnoj razini zbog djelovanja koje je navodno protivno ustavu i zakonima pokušavajući, kako se ocjenjuje, na taj način argumentirati zahtjeve za zadržavanjem što više ovlasti na razini entiteta.

Predsjedatelj povjerenstva parlamenta BiH za nadzor nad OSA-om Mirko Okolić, koji također dolazi iz Republike Srpske, ustvrdio je pak kako nema nikakvih dokaza da bi obavještajna služba bila uključena u protuzakonita prisluškivanja. Kazao je kako su nekoliko puta provedene provjere u Središtu za prisluškivanje te kako je svaki put utvrđeno da su prisluškivanja provođena uz naloge Suda i Tužiteljstva BiH.

Zakon o OSA-i, među ostalim, definira kako se svaku osobu koju je ta agencija pratila ili prisluškivala po nalogu državnog suda o tome mora izvijestiti u roku od trideset dana nakon prestanka provedbe takvih mjera.

Okolić: Nezakonitog prisluškivanja nije bilo

Predsjedavajući dosadašnje Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) Parlamentarne skupštine BiH Mirko Okolić izjavio je danas Feni da u proteklom periodu nije bilo nikakvih žalbi niti je utvrđeno da je OSA vršila
nezakonito prisluškivanje prenosi Sarajevo-x.com.
Okolić navodi da je za vrijeme svog mandata ova komisija nekoliko puta vršila najavljene i nenajavljene kontrole prisluškivanja od OSA-e i u to vrijeme nije našla nikakve nepravilnosti.

"Na licu mjesta smo utvrdili da su svi brojevi koji se prisluškuju bili potkrijepljeni sudskim nalozima, tako da je u tom momentu OSA vršila prisluškivanje po nalogu suda, u skladu sa zakonom", kazao je on.

Podsjetio je da je svojevremeno Komisija za nadzor OSA-e stalno pokušavala da u javnost uputi preporuku da svi, koji imaju potrebu za tim, upute žalbu na rad OSA-e prema njima, posebno u vezi s prisluškivanjem.

"Nismo dobili nijednu žalbu, tako da nismo uopće imali žalbe na osnovu kojih bismo mogli razmatrati da li je OSA vršila nezakonito prisluškivanje", kaže Okolić. (PortalOko)
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 12.04.2011 13:46
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.