Popularni Dumo

U Dubrovniku predstavljen zbornik 'Stjepan Batinović-svećenik vjere'

U organizaciji Zavičajne udruge Neum u Dubrovniku i Hrvatskog kulturnog društva napredak-Dubrovnik večeras je u samostanu Svete Klare u Dubrovniku predstavljen zbornik 'Stjepan Batinović - svećenik vjere' kojeg su u izdanju Crkve na kamenu pisala osmorica autora, redom svećenika - mons. Luka Pavlović, don Ivica Puljić, don Rajko Marković, don Milenko Krešić, don Marko Šutalo, don Mladen Šutalo, don Nikola Menalo i don Ivo Šutalo.

Zbornik su predstavili prof.dr.don Božo Goluža, mr.sc. don Mladen Šutalo, mr.sc. don Ivo Šutalo, a uvodna riječ pripala je pročelniku Milanu Periću, ujedno i predsjedniku Zavičajne udruge Neum koji je kazao nekoliko prigodnih rečenica o don Stjepanu Batinoviću, u narodu popularno zvanom Dumo.

'Naš Dumo je bio velik čovjek, pedagog, dobročinitelj, pastir, a nadasve stvaratelj. Bio je u kontaktu sa svim našim ljudima koji su odselili u svijet, trbuhom za kruhom. Poznavali smo ga kao tihog i vrijednog čovjeka. Imao je dugoročnu viziju o svojim mladima. Zahvaljujući njemu i Dubrovačka biskupija je obogaćena svećenicima iz župe Hrasno' kazao je Perić.
Don Stjepan Batinović popularni Dumo, rođen je u Dužima, župa Gradac, 26. prosinca 1912., a preminuo u Hrasnu, 18. srpnja 1981. godine. U Hrasnu je proveo 34 godine, 33 godine kao župnik župe (1947.-1980.) i jednu godinu kao umirovljeni svećenik. Istakao se kao neumorni duhovni radnik, pastoralac, graditelj i spisatelj. Najznačajnija su mu djela osnivanje Gospina svetišta za Trebinjsku biskupiju - Kraljica Mira te izdavanje nadaleko poznatog Dume i njegova naroda u 28. brojeva. Nakon što je 1981. godine preminuo, pokopan je u svećeničkoj grobnici u Hrasnu. Iznad svega se ističe i njegova briga za duhovna zvanja. Za vrijeme svog župnikovanja u Hrasnu kroz 33 godine opremio je 31 duhovno zvanje, bilo u sjemenište, bilo u samostan.

Prof.dr.don Božo Goluža naglasio je kako je zbornik samo jedan u nizu objavljenih uradaka o svećenicima s hercegovačkih područja. Knjigu je posebno preporučio onima koji su vezani za Donje Hrasno, ali i onima koji su željni duhovnog bogatstva iz pera vrsnih autora.

'Malo koja župa može se pohvaliti takvim svećenikom kao što je bio don Stjepan Batinović. On je bio izvanredan promicatelj duhovnih zvanja, ali i jedan od rijetkih koji ih je doista promicao. Dumo je imao vremena za Boga i to je bila pokretačka snaga koja je donosila plodove. A poticao je na izravan i neizravan način, taktično, diskretno i jednostavno' ispričao je don Mladen Šutalo.

Don Ivo Šutalo nasmijao je sve prisutne anegdotom iz djetinjstva koja je bila i svojevrsni povod njegovom duhovnom zvanju.

"Kad sam bio dijete, znali su nas plašiti, kao i mnoge od vas ovdje prisutnih onom rečenicom - dumo će ti otkinuti jezik. Morao si znati neku molitvu, da ti dumo ne otkine jezik. Jedna zgoda dogodila mi se u trećem ili četvrtom razredu osnovne škole kad je don Stjepan Batinović došao na blagoslov kuća. Čim smo ga ugledali, brat i ja od straha smo se sakrili u svinjac dok ne prođe blagoslov. Napeli uši i slušamo što se događa. Međutim, u kući su ubrzo primjetili kako nas nema. Majka je znala gdje smo, došla je po nas i dovukla nas pred dumu.

A dumo Batinović je imao crnu torbu s dvije pregrade. I mislim u sebi: U jednoj su sigurno jezici koje je odrezao, a u drugoj škare. I molim Boga da me ništa ne pita, jer ako upita gotovo je. I dok smo stajali ispred vrata, okrenu se on prema meni i upita me:

- Hoćeš li ti biti dumo?

Stojim i mislim. Ako kažem neću, ode mi jezik. I tako sam rekao da hoću i taj događaj je bio povod mom razmišljanju o duhovnom zvanju" ispričao je don Šutalo svoju zgodu iz djetinjstva, nasmijavši mnoge.
Zbornik u svom prvom dijelu opisuje njegov osebujni svećenički život te požrtvovni i neumorni rad na Njivi Božjoj, dok drugio dio obrađuje životopise 56 duhovnih zvanja rodom iz Hrasna, od kojih je on, kako rekosmo, 31 opremio u duhovni stalež.

Don Jozo Njavro koji ove godine navršava 50. godišnjicu misništva na samom kraju je kazao kako su on i pokojni don Stjepan Batinović u svakoj životnoj situaciji bili povezani.

'Proboravio sam više u njegovoj, nego u vlastitoj kući', dodao je.

Predstavljanje zbornika pjesmom su uveličale djevojke iz FA Linđo.


Na fotografiji s lijeva na desno: Milan Perić, prof.dr.don Božo Goluža, mr.sc. don Ivo Šutalo, mr.sc. don Mladen Šutalo i Marinko Marić
  • Autor: Marija Njavro
  • Foto: Marija Njavro/PortalOko.hr
  • Objavljen: 05.06.2014 22:19
  • Posljednja izmjena: 05.06.2014 22:20

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.