Obljetnica smrti

U SPOMEN VELIKANU HRVATSKE KOŠARKE: Prošlo je 20 godina od smrti Krešimira Ćosića

Danas je 20 godina otkako nas je napustio, no u hrvatskom sportu Krešimir Ćosić živi još uvijek i nadahnjuje. Po njemu se zove kup natjecanje, njegovim imenom nazvana je suvremena dvorana u Zadru, a centar Zadra krasi njegov spomenik.

 U SPOMEN VELIKANU HRVATSKE KOŠARKE: Prošlo je 20 godina od smrti Krešimira Ćosića
Navijači i svi oni koji iskreno vole košarku tako odaju dug košarkaškom vizionaru što je Ćosić uistinu i bio. Ćosić je osvojio  što se može osvojiti u amaterskoj košarci, a ostavio je trag i u sveučilišnoj američkoj košarci. Poznat je bio po eleganciji, vrhunskoj tehnici i taktici igre, plijenio je i svojim prijaznim karakterom i dobrotom, te je mnogima nakon njega služio kao sportski i osobni uzor.
On je sigurno jedan od najvećih hrvatskih sportaša, on je čovjek kojeg nikad nikoga nije naljutio unatoč svojoj posvemašnjoj uspješnosti. On je osvajao sve što se moglo osvojiti, on je plijenio svojom dobrotom i poštenjem. On je – Krešimir Ćosić!
Danas je 20 godina otkako nas je napustio, no u hrvatskom sportu Krešimir Ćosić živi još uvijek i nadahnjuje. Po njemu se zove  kup natjecanje, njegovim imenom nazvana je suvremena dvorana u Zadru, a centar Zadra krasi njegov spomenik. Navijači i svi oni koji iskreno vole košarku tako odaju dug košarkaškom vizionaru što je Ćosić uistinu i bio. Ćosić je osvojio  što se može osvojiti u amaterskoj košarci, a ostavio je trag i u sveučilišnoj američkoj košarci. Poznat je bio po eleganciji, vrhunskoj tehnici i taktici igre, plijenio je i svojim prijaznim karakterom i dobrotom, te je mnogima nakon njega služio kao sportski i osobni uzor.
Njegov dostojanstven život nije u onim vremenima bio bez poteškoća. Našao se pod pomnim istragama i pratnjama jugoslavenskih istražnih organa  zbog propovjedanja mormonstva u ondašnjoj Jugoslaviji. Ćosić je prihvatio mormonstvo dok je nastupao za američku sveučilišnu momčad Brigham Young. Po povratku u Hrvatsku kao vjerni sljedbenik, 1975. godine, osnovao je mormonsku zajednicu u Hrvatskoj. Uz pomoć katoličkog svećenika Krešo Ćosić preveo je Mormonovu knjigu s engleskog na hrvatski jezik. Mormonova knjiga je izdana 1979. godine i taj Ćosićev prijevod se još uvijek koristi u našoj zemlji.
Njegov suigrač Giuseppe Gjergje znao se prisjetiti tih vremena neugodnih po Ćosića zbog priadnosti mormonskoj crkvi:
– Velik je bio problem zbog  Ćosića bio kad se otkrilo s kakvim se sadržajem vratio iz Amerike. O njemu i njegovu propovijedanju zborilo se na svim mogućim mjestima, od mjesnih zajednica, komiteta, instituta, svih mogućih institucija i partijskih ćelija pa sve do boračkih veterana iz Drugog  svjetskog rata.
– Ćosića nisu nikad priveli, imao je preveliku karizmu, ali su ga beskrajno anatemizirali, vrlo je brutalno potjeran iz Zadra, s optužbama da je nesposoban i da je lopov, da je ukrao 800.000 maraka. Otišao je u Olimpiju u Ljubljanu pod okrilje jednog od najjačih ljudi u Jugoslaviji, Staneta Dolanca koji ga je uzeo u zaštitu, objašnjavao je svojevremeno Gjergja.
Sve te udare Ćosić je izdržao stoički. Njegova sportska i ljudska karizma nadvladala je sve objede. Bio je velik neponovljiv…

Autor: Andrija Kačić Karlin
Cijeli tekst pročitajte OVDJE


  • Autor: dnevno.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 23.05.2015 12:55

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.