- Ništa se posebno kod nas neće dogoditi, vraćamo se samo na početne pozicije prije štrajka, svi liječnici su dužni doći na svoja radna mjesta, u subotu i nedjelju će raditi kao i ranije vikendom, a u ponedjeljak je najnormalniji radni dan i tu se nema što osobito reći - kazala nam je prof. dr. Maja Radman, zamjenica sanacijskog upravitelja splitskog KBC-a. Na pitanje hoće li plaće štrajkašima biti umanjene odgovorila je protupitanjem:
– Zašto? Naprotiv, svi će dobiti onoliko koliko su radili, neki koji su radili prekovremeno dobit će i više - zaključila je dr. Radman.
‘Preživjet ćemo ovu vlast’
Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata dr. Ivica Babić izjavio je kako će liječnici svakako poštovati tu odluku, što ne znači da neće pokrenuti druge sindikalne akcije koje im stoje na raspolaganju, te da akcija kuvertiranja otkaza liječnika ide svojim tijekom. Dodao je da će liječnici preživjeti i ovu vlast.
- Kako će funkcionirati bolnica u kojoj je za liječnike uvedena radna obveza odlučuju ravnatelji bolnica i oni koji su je uveli, dakle Vlada Republike Hrvatske - kazao nam je prof. dr. Božo Bota, sindikalni povjerenik u splitskom KBC-u, te dodao:
- Mi u sindikatu uvijek smo bili legalisti, pa ćemo i ovu odluku, koliko god je ona nezakonita, svakako poštovati, no zadužit ćemo našu pravnu službu da se posluži svim pravnim sredstvima koja su nam na raspolaganju i obori tu odluku.
Sindikat liječnika i dalje ne odustaje od štrajka jer je to naše zajamčeno ustavno pravo iako ga trenutno ne možemo ostvarivati. Ostaje nam, međutim pravo na otkaz i povlačenje suglasnosti o radu duljem od 48 sati, osim ako je Vlada svojom odlukom derogirala i to pravo. No, da biste saznali sasvim precizno sve što namjeravamo poduzeti, morat ćete pričekati da obavimo sve konzultacije s odvjetničkim uredom koji nas zastupa i, naravno, donošenje odluka naše skupštine koja je zakazana za nedjelju u 12 sati - kazao nam je dr. Bota.
Liječnički sindikat nije potpisao ponuđeni kolektivni ugovor između ostalog i zato što ih vrijeđa iznimno niska naklada za sate pripravnosti i izvanrednih specijalističkih intervencija, a iznosila bi 8 kuna neto za pripravnost i 38 kuna za neku hitnu kardiološku ili radiološku intervenciju, što je manje od onoga što dobivate za redovni rad.
Ponuđena niža satnica
- Ponuđena satnica za rad u dežurstvu i pripravnosti niža je od one koju smo imali prije štrajka i niža od redovne satnice, a bilo bi logično da se prekovremeni rad plati 150 posto više od redovnog.
Morate znati i to da smo mi tražili da se i pripravnost ograniči na 7 dana u mjesecu, no to nije prihvaćeno, pa je ostala odredba da pripravnost može trajati cijeli mjesec. Vi sad zamislite kako izgleda život liječnika koji je 30 dana u pripravnosti.
To je sramotan kolektivni ugovor jer ni jedno drugo zanimanje nema tako teške uvjete rada i tako veliku odgovornost kao što je imaju liječnici.
Nažalost, sva druga zanimanja odlučuju o našoj plaći, a naši se argumenti ignoriraju. To je katastrofa - smatra naš sugovornik. Što je sa najavom kuvertiranja liječničkih otkaza i što bi ona, pod pretpostavkom da bude uspješna, značila za pacijente i zdravstveni sustav, pitamo.
To je akcija koja je u tijeku i trajat će neko vrijeme tako da je teško predvidjeti rezultat. Hipotetski, ako bismo uz trenutni nedostatak 4300 liječnika u Republici Hrvatskoj prikupili 1500 do 2000 kuvertiranih otkaza, značio bi to potpuni kolaps sustava u kojem bi, osim zagrebačkih bolnica, sve duge mogle staviti ključ u bravu, bez obzira koliko članova sindikata imala gđa Abveršek, jer oni ne mogu voditi bolnice - siguran je dr. Bota. Inače, raspitali smo se kako su izgledale akcije kuvertiranja otkaza provedene prije nekoliko godina u Češkoj, Sloveniji i Makedoniji.
Tehnologija je bila jednostavna. Nakon što su se iscrpile sve sindikalne aktivnosti u nastojanju da se liječnicima daju primjerene plaće u okviru mogućnosti koje u državi postoje ,doktori su potpisali otkaze o radu, kuvertirali ih i predali sindikatu. U akcijama je sudjelovalo više od 60 posto liječnika koji su s tako kuvertiranim otkazima izišli pred svoje vlade s ponudom: Želite li ozbiljno razgovarati ili ćemo vam uručiti otkaze? Rezultat - sve su vlade pristale i nakon dobro pripremljenih pregovora postignuta su za liječnike zadovoljavajuća rješenja. /Javorka Luetić/SD/