Zapeo model javno-privatnog partnerstva

Ako Meteor ode u stečaj, dug će se namiriti od škola i dvorana

Na Trgovački sud u Varaždinu stigao je zahtjev za otvaranje stečaja nad tvrtkom Meteor.

Ako Meteor ode u stečaj, dug će se namiriti od škola i dvorana
Još jedan u nizu zahtjeva koji svakodnevno dolaze na sud, no kada se uzme u obzir da je Meteor jedan od vodećih privatnih partnera Varaždinskoj županiji u gradnji škola i dvorana po modelu javno–privatnog partnerstva, koji prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić želi preslikati na državnu razinu, problemi tvrtke mogli bi imati šire posljedice.

– Ako Meteor ode u stečaj, dvorane i škole otići će u stečajnu masu, a netko treba preuzeti obvezu otplaćivanja – tvrdi bivši župan Zvonimir Sabati.

Raskinut ćemo ugovor

On već godinama smatra da je JPP za Varaždinsku županiju bio preskup model, što potvrđuju, tvrdi, i brojke te da bi kreditno zaduživanje bila bolja varijanta. Prema JPP–u, naime, vlasnici objekata u idućih 25 do 30 godina privatni su partneri, tako da, tvrdi Sabati, ti objekti mogu ući u stečajnu masu. Županija će idućih godina privatnim partnerima isplatiti 832 milijuna kuna na temelju najamnina.

Aktualni župan Predrag Štromar, koji je u vrijeme župana Radimira Čačića bio njegov zamjenik, tvrdi da je, dođu li privatni partneri u probleme, Županija sigurna.

– Svaki od privatnih partnera za model JPP–a morao je osnovati tvrtku posebne namjene. Tvrtka posebne namjene koju je osnovao Meteor nije u problemima i uredno ispunjava svoje obveze. Ako Meteor ode u stečaj, a tvrtka posebne namjene dio je Meteora, banka i Županija tražit će novog održavatelja i raskinuti ugovor. Nema nikakve opasnosti za škole i dvorane – tvrdi Štromar.

Inače, prema modelu JPP–a u Varaždinskoj županiji obnovljena je Županijska palača te su izgrađena ili dograđena 32 školska objekta. Deset je novoizgrađenih dvorana, 19 dograđenih škola, jedna škola je novoizgrađena, a u dvije su bile rekonstrukcije školskih dvorana u učionički prostor. Ukupna neto korisna površina škola i školskih dvorana ugovorenih za izgradnju i održavanje po modelu JPP–a, kao i Županijske palače, iznosi 41.418 četvornih metara.

Aktualizirane su i priče da se pogodovalo pojedinim izvođačima, što Štromar demantira.

– Privatni partneri izabrani su na dvokružnom javnom natječaju. Svi koji su se htjeli natjecati najprije su morali podastrijeti svoje reference, izabrano je pet najboljih i svih pet moralo je dati svoje obvezujuće ponude. Izabrani su najjeftiniji i najbolji ponuđači – ističe Štromar. Varaždinska županija, inače, sklopila je ukupno devet ugovora za gradnju i dogradnju 33 objekta na području županije. Tvrtka Meteor grupa sudjelovala je u okviru konzorcija Meteor Grupa–Hidroing–Mipcro, odnosno formiranih tvrtki posebne namjene (TPN) kao jedan od partnera u dogradnji/izgradnji/rekonstrukciji u ukupno 23 objekta, a Zagorje Tehnobeton u 10 objekata. Štromar tvrdi i da sve općine i gradovi zasad uredno ispunjavaju svoje obveze te da je ugovor između Županije i privatnih partnera bio dostupan svim načelnicima. I dok neki načelnici i iz redova HDZ–a i HNS–a tvrde da su s ugovorom bili upoznati i da su ga prezentirali vijećnicima, no ne smiju ga kopirati ili dalje raspačavati, jer ima oznaku tajnosti, načelnik Vinice Marijan Kostanjevac (HDZ) tvrdi suprotno.

Popis imovine

– Općina je platila i projektnu dokumentaciju za JPP, dali smo zemljište za kunu, a do danas nismo vidjeli nijedan jedini papir – kaže Kostanjevac.

Na sud je najkasnije do danas trebao stići popis imovine Meteora, nakon čega će se vidjeti što sve ta tvrtka zapravo ima.
  • Autor: večernji list
  • Foto: Marko Jurinec/Pixsell
  • Objavljen: 01.05.2012 09:13
  • Posljednja izmjena: 01.05.2012 09:14
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.