Zdravlje na prvom mjestu

Ako primjetite jedan od ovih devet znakova na vašem tijelu odmah posjetite liječnika!

Imate li pukotine na pregibu usta ili vam se stanjila kosa? Svrbe li vas noge, imate li neobjašnjiv osip ili tamne krugove ispod očiju? Takvi simptomi mogu izgledati benigno, neškodljivo, ali zapravo mogu upozoravati na bolest ili na druge zdravstvene probleme – kaže dr Deyo Famuboni.

Ako primjetite jedan od ovih devet znakova na vašem tijelu odmah posjetite liječnika!
“Važno je slušati svoje tijelo. Ono vam govori istinu – pogotovo kada vas pokušava upozoriti kako nešto nije u redu. Tijelo nam šalje toliko suptilnih znakova, važno ih je uočiti i biti usredotočen na ono što je normalno za vas – jer bitno je da se osjećate dobro i sprječite buduće probleme. “

Od žutih mrlja na laktovima do svrbeža nogu, ovdje je objašnjeno na što nas koji simptom upozorava, piše atma.

Žute mrlje na laktovima znak su visokog kolesterola, osip bi mogao ukazivati na celijakiju, tijelo ima način na koji upozorava na zdravstvene probleme – kaže dr. Deyo Famuboni.

1. Dobijanje masnih naslaga oko struka

Jeste li otišli u kupovinu novih traperica i shvatili da je vaš struk za broj veći? Masno tkivo koje se nalazi u tom području nazivamo i visceralno tkivo, a ono je značajno ”labilnije” (lakše ulazi u cirkulaciju krvi i putuje po tijelu) i problematičnije je za naše srce i krvne žile nego masno tkivo koje je smješteno na stražnjici i bedrima.
Možete spadati u riskantnu skupinu koja pati od dijabetesa i stanja koje se naziva metabolički sindrom, ako je vaš struk veći od 80 cm – kod žena ili 94cm kod muškaraca. Rizik je znatno veći ako je struk veći od 88 cm kod žena ili 102 cm kod muškaraca.
Pretilost popraćena širokim strukom upozorava na dijabetes. Simptomi su: umor, nedostatak koncentracije, česta mokrenja i žeđanje. Kratkoročno i dugoročno to može utjecati na vaš vid i cirkulaciju, a očekivano trajanje života je uobičajeno.
Ključna je prevencija, također pomaže ako održavamo naš struk vitkim. Redovita tjelovježba i dobra prehrana pomažu u tome, ali razgovarajte sa svojim liječnikom o testu za dijabetes tipa 2.

2. Žute mrlje oko očiju i koljena ili laktova

To je stanje poznato kao xanthelasma zbog masnih naslaga ispod kože. Xanthelasma se često javlja kod osoba sa povišenim vrijednostima kolesterola i trglicerida u krvi, što može biti po život opasno. Žuta, pločasta naslaga, obično oko pola centimetra široka, može se javiti iznad ili ispod oka ili na jednoj strani nosa.
Ponekad se pojavi na laktu ili na nekom drugom mjestu na koži. Ovalnog je oblika, nije okrugla kao cista. Najčešće ne izaziva nelagodu. Ne možete istisnuti sadržaj jer se naslaga nalazi u koži. Radi se najvjerojatnije o nakupini kolesterola.
To može biti znak upozorenja da imate opasno visoke vrijednosti kolesterola u krvi.
On se taloži u stjenkama krvnih žila. Ponekad može izazvati potpunu blokadu po život važne krvne žile koja hrani srce ili mozak, što uzrokuje srčani ili moždani udar. Te žućkaste, siraste naslage poruke su upozorenja koje morate poštovati. Javite se liječniku i provjerite razinu kolesterola i drugih masnoća u krvi.
Te naslage mogu se odstraniti iz kozmetičkih razloga, ali često se vraćanju. No, ono što je najvažnije, visoke razine kolesterola i drugih masnoća moraju se sniziti odgovarajućom dijetom ili lijekovima. Test krvi, obično se obavlja na prazan želudac. Ovisno o uzroku, prehrambene intervencije i tjelovježba mogu pomoći.

3. Imate tamne krugove oko očiju

Iako tome može doprinjeti nedovoljna količina sna, podočnjaci se također mogu javiti zbog alergije i čestog trljanja očiju i nosa. Svako stanje koje izaziva iritaciju očiju može doprinjeti podočnjacima zbog trljanja i češanja kože na tom području. Pored toga, neke alergije izazvane hranom također mogu potaknuti tamnije nijasne kože oko očiju.
Među najčešćim krivcima su intolerancija na laktozu i gluten, alergije na voće i povrće tretirano pesticidima te grinje.
Alergije na hranu se lako zamaskiraju pa ih je teško otkriti, ali ako tamni podočnjaci ne prolaze, najbolje se javiti liječniku. One opterećuju jetru i mogu ozbiljno narušiti zdravlje.
Istraživanja pokazuju kako probiotici mogu pomoći ublažiti neke alergije. Stručnjaci su povezali podočnjake i s ozbiljnijim problemima kao što su anemija, bolesti jetre i dehidracija.

4. Svrbež nogu

Provodite puno vremena u znojnim trenerkama u teretani ili često plivate? Vlažna okolina može dovesti do gljivičnih infekcija, što uzrokuje svrbež nogu. Možete primijetiti bijele ljuskice ili vlažan osip u među nožnim prstima ili na stopalima. Održavanje kože suhom i čistom te dobra higijena ključ je prevencije kožnih infekcija.
Ako se infekcija i javi, to nije nešto čega bi se trebali sramiti – uz adekvatnu terapiju problem će biti puno manji. Anti-gljivične kreme su obično dostupne u ljekarnama i mogu vam pomoći u liječenju. Dobra higijena i često prozračivanje stopala također pomaže kod ozdravljenja i sprečavanja recidiva.

5. Pukotine na uglovima usta

Vaše tijelo vam želi reći da trebate povećati unos hrane bogate B vitaminima i željezom, kao što je zeleno lisnato povrće. Pukotine mogu biti znak i gljivične infekcije ili posljedica alergijske reakcije na neki sastojak u kozmetičkim proizvodima koje ste nedavno počeli koristiti. Kada su usta suha i ispucala mogu se inficirati.
Čuvajte svoje usne jako hidratizirajućom kremom. Topikalna primjena i hidratiziranje obično pomaže. Prestanite na neko vrijeme koristiti nove kozmetičke proizvode na koje sumnjate da su izazvali reakciju. Ako se stanje ne poboljša, posjetite liječnika da utvrdi o čemu se radi.

6. Osip s jakim svrbežom

Ukoliko tretirate osip s kremama iz ljekarne a stanje se ne poboljšava, to može biti znak celijakije. Celijakija je bolest koja nastaje kao rezultat uzimanja glutena u prehrani, ima ga u žitaricama: pšenici, raži, ječmu. Posljedica je tipična glutenska enteropatija koja se manifestira kod nekih osoba i izaziva teško oštećenje sluznice tankog crijeva, zbog čega je umanjena resorpcija hrane.
Stoga utječe i na kožu. Kožna celijakija ili hepetiforni dermatitis je oblik bolesti karakteriziran pojavom sitnih mjehurića na koži koljena, laktova i bedara bolesnika, koji jako svrbe, pucaju i ostavljaju ožiljke. Jedini lijek za oboljele od celijakije je striktna bezglutenska dijeta.
Stroga bezglutenska dijeta dovodi do potpunog nestanka simptoma. Vaš liječnik može napraviti jednostavan test krvi za celijakiju i ako je pozitivna, konzumirajte bezglutensku hranu.

7. Stanjivanje kose

Vaša razina željeza može biti niska ili na donjoj granici. To može biti problematično za žene pogotovo što žene s obilnom menstruacijom gube željezo koje se nalazi u krvi. Ne nadoknade li to željezo svakog mjeseca u prehrani, može doći do manjka željeza u organizmu i stanjivanja kose.
Osobama kojima je istančana kosa zbog anemije, opet će se vratiti u normalu ako promijene prehranu. Trebali bi jesti hranu bogatu željezom kao što su tamnozeleno lisnato povrće ili uzimati preparate koje sadrže željezo. Ako niste sigurni da imate anemiju, to se vrlo lako može ispitati pretragom krvi.
Problemi sa štitnjačom također mogu utjecati na kosu. Nepravilnosti u proizvodnji hormona mogu utjecati na mnoge tjelesne funkcije, a među njima i na rad folikula iz kojih raste kosa. Problemi s hormonima obično uzrokuju različite simptome, ali ako mislite da vam je zbog njih kosa tanka svakako pitajte za savjet liječnika.
Jedna od znakova da s hormonima nešto nije u redu je i prevelika štitnjača, a osobe koje pate od ovog poremećaja obično imaju tanku kosu koja se lako čupa.

8. Lomljivi nokti

Glavni uzrok lako lomljivih i pucanju sklonih noktiju je ekstremna isušenost noktiju kao rezultat hladnog i suhog vremena ili prevelike izloženosti kemikalijama poput acetona. Ukoliko su vaši nokti suhi i lomljivi, trebali bi provjeriti razinu hormona štitnjače, kao i mogućnost prisustva gljivične infekcije.
To ponekad može biti i znak psorijaze ili artritisa, endokrinih poremećaja, poremećaja rada bubrega i pothranjenosti (nedostatak cinka, željeza i proteina). Krhkim noktima, osim pravilnom prehranom, možete pomoći i prirodnim tretmanima i kremama.
Možete iskušati natapanje noktiju u vodi pet minuta prije mazanja ruku hidratantnom kremom koja sadrži alfa hidroksid. Savjetuje se nositi gumene rukavice svaki put kada se ruke dugo drže pod vodom i kada se primjenjuju sredstva za čišćenje, na primjer pri obavljanju kućanskih poslova.

9. Konstipacija ili zatvor

Vaše tijelo vam govori da povećate unos vlakana i vode u vašoj prehrani. Povećanje vlakana u ishrani može smanjiti ili potpuno eliminirati konstipaciju. Preporučena količina vlakana je 20 do 35 grama dnevno. Veliki broj voća i povrća može pomoći u prevenciji i tretmanu zatvora.
To naročito vrijedi za citruse, sušene šljive i sok od sušenih šljiva. Neke žitarice također su odličan izvor vlakana.
Konzumiranje velike količine vlakana može dovesti do nadimanja u stomaku; to se može svesti na minimum unosom malih količina vlakana, zatim postepeno sve većih.
Stres i putovanja također mogu doprinijeti problemu konstipacije. Ponekad se u pozadini nalazi i određeno stanje ili bolest kao što je npr. trudnoća, sindrom iritabilnog kolona, hipotireoza, pojedini psihički i metabolički poremećaji.
U prosjeku, konstipacija više pogađa žene no muškarce što sugerira da i hormonalna neravnoteža može također biti odgovorna za konstipaciju. Biljke sa sluzima (sjeme lana) kao i biljke sa antrakinonima (sena, krkavina, aloja) mogu djelovati laksativno.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Agencija
  • Objavljen: 12.10.2015 20:52

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.