Amnesty International traži istragu protiv 'ratnih zločinaca' Šeksa, Domazeta i Merčepa

"Dok neki ljudi, umiješani u ratne zločine, uživaju potporu države, mnogim je žrtvama ratnih zločina zapriječen pristup pravdi," tvrdi AI.

Amnesty International traži istragu protiv 'ratnih zločinaca' Šeksa, Domazeta i Merčepa
Vladimir Šeks, Davor Lošo Domazet i Tomislav Merčep


U godišnjem izvještaju o Hrvatskoj, koje se od jučer najavljuje na njezinim Internetskim stranicama, organizacija Amnesty International zahtijeva da DORH i hrvatsko pravosuđe što prije ispitaju indicije, po kojima su Vladimir Šeks, Davor Lošo Domazet i Tomislav Merčep umiješani u ratne zločine tijekom Domovinskoga rata.

"Dok neki ljudi, umiješani u ratne zločine, uživaju potporu države, mnogim je žrtvama ratnih zločina zapriječen pristup pravdi," konstatira se u sažetku, čiji je zaključak da se u Hrvatskoj još uvijek oklijeva s nekim slučajevima.

Zahtjev za istragom protiv Šeksa posebno je upečatljiv. Riječ je, naime, o osnivaču Amnesty Internationala u bivšoj Jugoslaviji 1986., koja je štitila tadašnje disidente i borila se za njihova politička prava. Ista organizacija danas zamjera hrvatskome pravosuđu - kojeg je Šeks osobno modelirao  - da uporno ignorira izjave svjedoka o Šeksovoj ratnoj ulozi u Slavoniji:  1991.stolovao je u Osijeku kao šef regionalnoga Kriznog stožera, pa uz Branimira Glavaša dirigirao ratnim zbivanja na slavonskom području.

Tomislav Merčep, ratni doministar obrane, već je godinama  poznat kao zapovjednik jedinice, koja je u isto doba operirala u Pakračkoj poljani. Podeblji fajl, načinjen u Haagu, pa delegiran Hrvatskoj, već nekoliko godina stoji na policama ureda Mladena Bajića, ali bez ikakvih konzekvenci. Danas je, naime, Merčep  predsjednik jedne udruge ratnih veterana.

Davor Domazet Lošo uživa mirovinu admirala HV-a i piše knjige o Domovinskom ratu. No, 1993. obavljao je poslove obavještajca na području Medačkoga džepa, te povremeno preuzimao zapovjedne ovlasti.  

Sve u svemu, izvješće međunarodne organizacije za ljudska prava, u kojem se Hrvatskoj zamjera što nekima još uvijek oprašta ratne zločine, nikako ne pomaže zatvaranju poglavlja o pravosuđu u pregovorima s Europskom unijom. (JB/PortalOko)
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 09.12.2010 08:28
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.