Problemi sa spavanjem kod djece često mogu biti uzrokovani stresom i napetošću koje je prisutno kod roditelja i ostalih članova obitelji.
Istraživanje je provedeno na Sveučilištu Pennsylvania, a objavljeno je u časopisu Child Development.
Znanstvenici su proučavali 45 majki i njihove bebe u razdoblju od jednog mjeseca do dvije godine. Majke su ispunjavale dnevnik spavanja, a znanstvenici su putem kućnih posjeta zabilježavali promjene.
Tim znanstvenika je utvrdio da što majke imaju veće simptome depresije i anksioznosti, veća je vjerojatnost da će ometati spavanje njihovih beba.
Majke najčešće uzmu bebu dok već spava želeći im pružiti nježnost, ali time prenose svoju anksioznost na bebu, koja onda ne može nesmetano spavati.
"Ovo istraživanje pruža uvid u to da majčino mentalno zdravlje uistinu utječe na ponašanje i zdravlje djeteta", izjavio je voditelj istraživanja prof. Douglas Teti.
Prof. Douglas je dodao kako "problemi sa spavanjem u ranom djetinjstvu mogu imati negativan učinak na različite aspekte razvoja, uključujući i emocionalni razvoj."
Znanstvenici ističu da je važno nastaviti istraživanje kako bi se ustanovila točna povezanost između majčine depresije i djetetovog ponašanja jer će se na taj način moći intervenirati i smanjiti negativne posljedice na djetetov razvoj.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.