Pred prepunom Velikom vijećnicom, u četvrtak kasno poslijepodne održana je javna rasprava o UPU Bosanka, prostornom planu koji bi trebao definirati budućnost tog naselja.
I dok je Iva Gredelj, jedna od autorica prijedloga plana pokušala tijekom cijele svoje 45-minutne prezentacije prikazati kako je maksimalan naglasak stavljen na dogovor s vlasnicima zemljišta i očuvanju zelenih površina, pitanja zainteresiranih građana pokazala su ipak malo drugačiju situaciju.
Prva za govornicu istupila je Marina Oreb iz županijskog zavoda za prostorno uređenje koja je odmah naglasila kako UPU u ovakvom obliku nije usuglašen ni sa prostornim planom Županije, kao ni s GUP-om Dubrovnika.
Gredelj se o ovom pitanju (nakon inzistiranja građana) obećala očitovati pismeno, dok je odgovor u usmenoj verziji glasio više-manje kako su 'oni mišljenja da postojeći plan može zadovoljiti sve zahtjeve'.
Dinko Bakulić upitao je što se događa ako ovakav UPU prođe, a Županija bude upravu sa svojim tvrdnjama.
''Nema tu malo i više u pravu. To vam je k'o ona priča – ja sam malo trudna'', našalio se za govornicom.
Za riječ su se javili i Đuro Capor i Ivo Karapešić (inicijativa 'Srđ je naš') koje je zanimalo, između ostalog, hoće li se građevine u dvije građevne podzone A i B moći vidjeti iz gradske jezgre sa linije obale.
''Jedina građevina trenutno na Srđu je osvajačka tvrđava i ona preizgrađena kućica za prihvat žičare. Ima li Grad Dubrovnik ikakav stav po tom pitanju?'', upitao je Karapešić.
''Građevine se vide u podzoni A, ali ovaj projekt nema veze s golfom. Za projekt golfa vrijedi da se ne smije vidjeti s obalne linije'', odgovorila je pročelnica UO za urbanizam i prostorno planiranje Grada Dubrovnika.
Obzirom da je među uvjetima natječaja bila i stavka zabrane gradnje na padinama Srđa Capor je upitao kako je onda uopće moguća gradnja na pojedinim stavkama sadašnjeg prijedloga UPU-a.
Možda najoštriji bio je arhitekt Slobodan Vuković koji je rekao kako je ovo potpuno nepotrebam rizik za Grad.
''Prirodni okvir treba definirati da gradonačelniku bude jasno što znači njegova zaštita. Priključak koji je planiran s magistrale jednostavno je neizvediv. Već sada je postojeće stanje na rubu incidenta'', rekao je Vuković te energično nstavio:
''Umjesto bogomdanog zelenila imat ćemo kaos. Ako to nekome nije jasno neka odstupi'', rekao je Vuković.
Oštećeni vlasniciMeđu vlasnicima zemljišta koji su se javili za riječ najveći broj prigovora vezan je uz 'nelogične' prenamjene zemljišta.
''Zašto je vrijedno građevinsko zemljište novim planom prenamijenjeno u zelenu površinu kada je prema postojećem planu građevinsko'', pitao je Mato Miloslavić, dok je Zoricu Brnadu zanimalo ''zašto je na njezinoj parceli proglašen zeleni pojas a prema planu nalazi se cesta i trafostanica?!''
Jele Bore prigovorila je na prometno rješenje jer kako sada stvari stoje cesta 'lomi' njezinu parcelu gotov na pola, umanjujući naravno time njezin potencijal i samim time i vrijednost.
Za kraj valja istaknuti i upit Branka Martinović Vuković koja je upitala za što se nije išlo na urbanu komasaciju (pojednostavljeno – spajanje čestica i njihovo vrednovanje bez obzira na namjenu) kao najpravedniju opciju za stanovništvo.
Odgovor pročelnice Lončarić glasio je kako to 'nikad nije zaživjelo u Hrvatskoj' te kako bi postupak trajao predugo…
NM/PortalOko
NM/PortalOko
NM/PortalOko
NM/PortalOko
NM/PortalOko
NM/PortalOko