Europska unija sa zabrinutošću prati stanje u Bosni i Hercegovini, no ostaje pripravna pomoći toj zemlji kako bi se njena stabilnost učvrstila te kako bi se provele reforme koje su nužne za približavanje Uniji, izjavila je u petak u Sarajevu visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton.
Ona je u Sarajevo doputovala nakon što je u Banjoj Luci na sastanku s predsjednikom entiteta Republika Srpska dobila jamstva da neće biti organiziran planirani referendum kojim bi se doveo u pitanje opstanak Suda i Tužiteljstva BiH.
Ashton je u Sarajevu nakon sastanka s članovima Predsjedništva BiH ponovila zadovoljstvo činjenicom da je Dodik na kraju povukao odluku o referendumu, no istaknula je kako ima još puno problema s kojima se BiH mora što prije suočiti ukoliko želi nastaviti približavanje Europskoj uniji.
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je pitanje referenduma u RS skinuto s dnevnog reda, no upozorio je kako ovo nije i kraj svih problema u državi.
"Ovdje se dovode u pitanje odluke i ovlasti visokog predstavnika, državnih tijela vlasti utemeljenih odlukama parlamenta, postojanje genocida u Srebrenici. Nadam se da će uskoro početi rješavanje tog pravog i trajnog problema u BiH", kazao je novinarima Izetbegović očevidno aludirajući na kontinuitet politike kojom Dodik i vlasti RS nastoje otežati funkcioniranje države.
Potvrdivši kako "za sada" odustaje od referenduma u RS, Dodik je izjavio kako će se to pitanje ipak ponovo naći pred entitetskim parlamentom koji je i donio odluku o referendumskom izjašnjavanju.
"Ta odluka je političko stajalište parlamenta no u svjetlu dijaloga o strukturalnom dijalogu (o pravosuđu) bit će ponovo sagledana", izjavio je Dodik u Banjoj Luci objašnjavajući kako je dobio jamstva da će se EU izravno uključiti u analizu stanja pravosudnog sustava u BiH i donošenje preporuka o mogućim preinakama.
Oporba u Republici Srpskoj odmah je Dodika optužila za prijevaru i kapitulaciju. Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) i bivši ministar vanjskih poslova BiH Mladen Ivanić kazao je kako je ovo poraz za Dodika i njegovu politiku.
"Bilo je jasno da referenduma neće ni biti sve dok je SNSD na vlasti", izjavio je Ivanić.
Predsjednik Demokratske partije (DP) i nekadašnji predsjednik RS Dragan Čavić istaknuo je kako je Dodik dogovorom s Ashton potpisao kapitulaciju RS. "Ovo je potpuni poraz politike Milorada Dodika", izjavio je Čavić novinarima.