Antifašizam kao teška bolest

Baruna Viktora Gutmanna von Gelse und Belišće Jugoslavija osudila na smrt strijeljanjem pod lažnom optužbom

U ćeliji broj 29 u Petrinjskoj ulici, u sedam sati ujutro, 30. siječnja 1946., barun Viktor Gutmann von Gelse und Belisce napisao je posljednje, oproštajno pismo svojoj ženi Luisi. Potomak aristokratske židovske obitelji koja je stvorila Belišće, jedan od vlasnika goleme drvoprerađivačke kompanije, osuđen je na smrt strijeljanjem. Malo je takvih ljudi pogubljeno po kratkom postupku nakon ekspresnih, montiranih i kafkijanskih procesa kakav je – u samo jednom danu – prošao Gutmann….

Baruna Viktora Gutmanna von Gelse und Belišće Jugoslavija osudila na smrt strijeljanjem pod lažnom optužbom

Protivno želji svoje supruge koja je htjela napustiti Jugoslaviju za Beč, barun Gutmann se nakon rata kao idealist vratio u Belišće kako bi pomogao u izgradnji FNR Jugoslavije. 1945 godine vlasti novoosnovane FNR Jugoslavije su ga uhapsile i optužile da je kao “kapitalist i aristokrata” surađivao sa nacistima tijekom rata. Barun Gutmann je osuđen na smrti, te je bio pogubljen 1946 godine

Viktor Gutmann, kratka biografija – (Uspomene od sina Franje Gutmanna i kćerke Nelly Auersperg)

“Vikor Gutmann je bio najmlađi sin od Aladara (koji je bio najmlađi sin od S.H. Gutmanna) i Aladarove supruge, Ottilie Pollak’Rudin. Viktor je bio rođen 3. oktobra 1891, a umro je 17. februara 1946. On je proveo sav svoj život u Belišću i u Beču.

On je studirao za strojarskog inžinjera u Beču. Odmah nakon što je dobio diplomu, on se je priključio austrougarskoj armiji i borio se je na ruskom frontu za vrijeme prvog svjetskog rata, gdje je dobio nekolilo medalja za hrabrost. Nakon konca rata, on se je priključio upravi od S.H. Gutmann d.d. u Belišću, gdje je ostao dok industriju nije preuzela N.D.H. u 1941. Na početku je radio pod upravom Artura Gutmanna koji je bio sin od Edmunda i najstariji među rođacima, i koji je vodio firmu. Nakon smrti Artura, Viktor i njegov brat Erno (Ernest) su bili jedini članovi obitelje Gutmann koji su još živili u Belišću i dalje su upravljali kao direktori od S.H.Gutmann d.d. Oni, zajedno sa drugim članovima uprave, su bili odgovorni za uspjeh i povećanje industrije, i od Belišća kao zajednice, između prvog i drugog svjetskog rata. Bilo je poznato da su Viktor i njegova žena, Luise, imali odlični odnos sa Belišćanima.

Mi se sjećamo, kao djeca, da nismo mnogo vidjeli našeg oca. Naša majka je bila Bečanka i volila je biti u Beču, gdje smo imali stan. Ali naš otac obično nije bio s nama jer je imao previše posla u Belišću. A kada smo svi bili u Belišću, on bi se vratio iz ureda kasno, nakon što smo mi već večerali. Među našim najljepšim usmomenama  s njime su praznici sa skijanjem i ići u operu u Beču. Mi se isto sjećamo da kada smo bili u zatvoru u Savskoj Cesti u Zagrebu u 1943, on nas je podučavao matematiku, geografiju i povijest.

Na koncu drugog svjetskog rata, granice su na početku bile još otvorene i bilo je relativno jednostavno otići u zapadnu Europu. Protiv želje njegove žene koja je htjela da napusti Jugoslaviju on, idealista, je htjeo ostati u Belišću da pomogne u rekonstrukciji zemlje.  Za nagradu za njegovu lojalnost, bio je streljan u 1946.”

belišće1

Dvije tvrtke obitelji veletrgovaca i tvorničara Gutmann iz Velike Kanjiže (Mađarska) kupile su 1884. godine na desetogodišnje korištenje koškansko-lacićki kompleks hrastovih šuma. Pod imenom S.H. Gutmann (Velika Kanjiža) tvrtka gradi pilanu na neplodnoj rudini uz desnu obalu Drave Belistje, po čemu je kasnije naselje nastalo na tom mjestu i dobilo ime Belišće. Niču prve stambene kuće Gutmannove kolonije, osniva se vatrogasno društvo, otvara se poštanski ured, zgrada pučke škole, kapelica na groblju te gradi električna mreža i vodovod s kanalizacijom.

U godini osnutka tvrtke izgrađen je željeznički kolodvor i prvi kilometri šumsko-industrijskih pruga širine kolosijeka 100 cm, koji ubrzo prerastaju u razgranatu slavonsko podravsku željeznicu s javnim prometom. Krajem 19. i početkom 20. stoljeća tvrtka gradi tvornice za proizvodnju tanina, bačava, drvno-destilacijskih proizvoda i parketa.

Godine 1905. izgrađena je najznačajnija zgrada starog Belišća – Palača Gutmann. Svojom monumentalnošću, a naročito obradom unutrašnjeg prostora, svrstava se među najveća arhitektonska ostvarenja nastala početkom 20. stoljeća u našoj regiji. U istom razdoblju podižu se zgrada direkcije željeznice, 1907./1908. godine karakteristične stambene kuće (tzv. Pekmezica, Pet zvijezda, Zelene kuće, Mitrovica ), Činovnički dom. Radništvo i prvi stanovnici Belišća bili su iz okolnih mjesta Valpovštine i Miholjštine te doseljenici iz Like. Okosnicu stručne radne snage činili su Nijemci i Mađari. Za vrijeme Prvog svjetskog rata tvrtka stagnira, nakon toga tvornice doživljavaju proizvodnu preorijentaciju i modernizaciju te poduzeće postaje drugo po veličini u drvnoj industriji Hrvatske.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 02.03.2016 23:39
  • Posljednja izmjena: 02.03.2016 23:38
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.