Ima li se u vidu činjenica da u Hrvatskoj ima malo više od milijun kućanstva, iz toga proizlazi da u svakom sedmom zaposleni član ima blokiran račun! Zastrašujuće u cijelo priči je što su – usprkos činjenici da zakon dopušta ovrhu samo nad jednom trećinom plaće ili mirovine – banke, po nalogu sudova ovrhe, sjedale na cijela primanja, pa tako i na rodiljne i naknade za nezaposlene te ostala socijalna primanja.
Očajni građani, koji su preko noći ostali bez sredstava za život, za pomoć su se obraćali HHO-u i Uredu pučkog pravobranitelja Jurice Malčića, koji je na njihove probleme upozorio ministricu financija Martinu Dalić, ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića te guvernera HNB-a Željka Rohatinskog. Pismo je poslano 20. rujna, a odgovora do sada nije bilo. U Finu, koja ovrhe provodi, još nije ni stiglo.
Pučki pravobranitelj i HHO upozorili su da mnogi građani pojma nemaju zbog kojih dugova su im računi blokirani, jer im nije dostavljeno rješenje javnog bilježnika o ovrsi. Tako su izgubili i mogućnost da se na rješenje žale ili da se pozovu na zastaru.
"Za dugove zbog pristojbe HRT ispostavlja račune i naplaćuje pristojbu za nekoliko godina unatrag, čak i za 2005, iako je rok zastare godinu dana," upozorio je Malčić. U svom pismu pučki pravobranitelj je također istaknuo da građani ni u banci ni u Fini ne mogu saznati za koje dugove im se obustavljaju sredstva s računa u banci. Iako je, podsjeća Malčić, člankom 19. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (Narodne novine br: 91/10) propisana obveza Agencije (FINE) na davanje, čuvanje i pohranu podataka iz Očevidnika redoslijeda osnova za plaćanje.
Jedan od građana koji se požalio Pučkom pravobranitelju ispričao je kako je, nakon što je podmirio dugovanje za komunalne usluge i dobio sudsko rješenje o obustavi ovršnog postupka, na traženje deblokade računa u Fini dobio odgovor da čeka na red jer imaju 600 tisuća blokiranih računa.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.