Bauk studentske 68' lebdi nad Europom

Najljući prosvjednici, studenti u Engleskoj, bore se protiv toga da konzervativna vlada povisi trošarine za fakultete.

Bauk studentske 68' lebdi nad Europom
Mato Kapović
Nakon prošlogodišnje studentske okupacije zagrebačkoga Filozofskoga Fakulteta, koja je trajala zamalo mjesec dana, epidemija studentske pobune posljednjih je dana zahvatila Englesku, Italiju i Srbiju. U Londonu, gdje je žarište najžešće, nemiri traju od sredine 11. mjeseca. Predvode ih studenti London School of Economics, sa kojima se solidariziraju profesori, ali i šezdeset osmaški veterani, Tariq Ali i John Rose. 

Piše:Matea Sedmak/PortalOko.hr


Njegovo sadašnje gostovanje na LSE, miriše na otvaranje nekih starih poglavlja u knjizi povijesti. Hoće li studenti ove generacije, kojima se mnogo puta zamjerala apatičnost i nezainteresiranost uspjeti potaknuti neke nove struje koje su već dugo slute, te time promijeniti lice demokracije okaljano vlastodršcima diljem Europe?  Za sada  nedostaje  samo rock'n'roll.

Mate Kapović, mladi  znanstvenik, viši asistent na Odjelu za lingvistiku na FF-u  u Zagrebu, koji je sam bio sudionik  zagrebačkih  prosvjeda,  za PortalOko komentirao je njihovo izbijanje po europskim sveučilišnim centrima: ˝Mislim da je očito zašto se ovo događa. Ekonomska kriza proizvela je val štednje čiji teret najviše snosi radništvo. Država smanjuje troškove u svim sektorima pa je to zahvatilo i visoko obrazovanje. Ovo nije ništa čudno, jer mnogo studenata koji su do sada studirali, to više neće biti u mogućnosti i to je razlog porasta militantnosti kod njih˝.

Najljući prosvjednici, studenti u Engleskoj, bore se protiv toga da konzervativna vlada povisi trošarine za fakultete. Takav politički zahvat značio bi da je znanje postalo pristupačno samo onima dubokog džepa. Svota koju sad izdvajaju za obrazovanje od oko 3000 skočila bi na 9000 funti. Studenti su, također, digli svoj glas protiv socijalne nejednakosti, kao i rasne, spolne i klasne segregacije, diskriminacije i drastičnog smanjenja sredstava za društvene i humanističke znanosti. U neredima i sukobima s policijom, uhićeno je oko 150 studenata. Naime, grupica radikalnijih, prošlog mjeseca kamenovala zgradu vladajuće konzervativne stranke,  šarala po njezinim zidovima i vičući: ˝torijevsko smeće˝.

Kako bi se s time nosili HDZ-ovi političari da su studenti lani, u stilu Britanaca, devastirali zgradu na Trgu žrtava fašizma - možemo samo nagađati. Njima se 2009. moglo prigovoriti tek navodno čupanje  kose jedne od profesorica na Hrvatskim studijima, koje na snimkama nitko nije mogao vidjeti.
  
U svojim objavama za medije izjavili su da ˝njihovo sveučilište nikad nije mirno šutjelo i gledalo kako mu se nanosi nepravda. Ovo je uvreda našim osnivačima koji su željeli pružiti znanje svima!˝, objavljujući na dalje  kako se bore protiv svih promjena koje bi znanje i obrazovanje omogućile samo višoj  klasi. Isto tako traže da se nakon prosvjeda nitko od njih ne sankcionira, a prosvjedovat će sve dok se njihovi  pisani zahtjevi  ne realiziraju.

Kapović je primjetio kako su studenti danas mnogo organiziraniji u odnosu na posljednjih nekoliko desetljeća: ˝Studenti se sada dogovaraju na globalnoj razini; prosvjedi su se očekivali jer se već unaprijed znalo kako će vlade, na jesen, pokušati uzeti gdje god mogu˝. A što se nas tiče Kapović misli da, iako u Hrvatskoj postoje nezadovoljstva zbog kojih vrijedi prosvjedovati, do akcije ne mora doći: ˝Evo, konkretno kod nas je problem što nakon velike eksplozije, koja se dogodila unazad dvije godine, dolazi do zatišja. Da tada studenti nisu prosvjedovali siguran sam da bi se sada pridružili europskim kolegama. A opet, nikad se ne zna, možda se i pridruže, elemenata za to svakako imaju.˝

Matea Sedmak/PortalOko.hr
kapovic.jpg Gospari.hr
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 06.12.2010 20:58
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.