Krajnji jug Hrvatske ulaskom u Europsku uniju ostat će odsječen od ostatka zemlje, pa je nužno brzo pronaći rješenje. O načinu kako premostiti Neum vode se žustre rasprave, a svima bi najdraža opcija bila izgradnja mosta Komarna - Pelješac. Ipak, problem je što Hrvatska novca nema, pa Vlada Zorana Milanovića pod pritiskom opozicije pokušava problem financiranja riješiti preko europskih fondova.
Tu u igru dolazi tvrtka Safage koja je izabrana u konkurenciji još tri tvrtke koje se bave poslovima izrade studija izvedivosti, a nalaze se na listi Europske komisije. Osnovni posao im je planiranje i vođenje investicijskih projekata na području prometne, vodne i poslovne infrastrukture, a već otprije su na raznim poslovima prisutni u Hrvatskoj. 'Njihov je zadatak napraviti financijsku projekciju, utvrditi koliko će koji projekt koštati, odrediti dinamiku radova, koliko je gust promet na određenim dionicama, hoće li biti potrebne dvije ili četiri trake i slično', objasnila nam je Renata Ivanović, glasnogovornica Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture.
Dodala je da stručnjaci Safegea sve potrebne inpute dobivaju od hrvatske strane koja je također aktivno uključena u projekt. S radom bi, navodi Ivanović, trebali početi odmah, a očekuje se da će biti gotovi negdje u lipnju. Nakon što dovrše studiju konačno će biti raspetljan 'gordijski čvor' izgradnje Pelješkog mosta. Njihova studija će pokazati je li isplativo graditi Pelješki most i shodno tome hoće li Hrvatska za njegovu gradnju moći tražiti novac iz europskih fondova jer nitko neće financirati projekt koji nije isplativ.
Studija koju će Safege izraditi odnosit će se i na isplativost i izvedivost ostalih mogućih rješenja - prolaza kroz Neum koridorom, povezivanja trajektom ili famoznog prijedloga o podvodnom tunelu.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.