No imajte na umu da si ne bi trebali sami postavljati dijagnozu. Za sva pitanja obratite se svome liječniku, osobito ako je bol u nozi ozbiljna, iznenadna ili popraćena oteklinama. Pravilna dijagnoza omogućit će i pravilan tretman te što brži oporavak.
Uzroci boli u nozi ispod koljena
Sportske ozljede
Istegnuće mišićaIstegnuće je čest uzrok bolova u nogama. Ono je posljedica povećane tjelesne aktivnosti. Iako istegnuće mišića obično uzrokuje blagu bol, osoba može osjetiti grčeve i slabost, a noga može oteći. Naglije i teže ozljede mogu nastati pri kidanju mišića koje je znatno bolnije.
Mišići listova često trpe zbog ozljeda uzrokovanih pretjeranom fizičkom aktivnošću.
Liječenje istegnuća uključujeOdmor, primjenu leda na bolno područje, stezanje mišića pomoću elastičnog zavoja i podizanje donje noge iznad razine srca, kako bi se smanjilo oticanje. Fizikalna terapija pomaže ozlijeđenima da se vrate vježbanju nakon ozbiljnijih ozljeda. Na kraju, najvažnije je zapamtiti istegnuti se prije i nakon vježbanja. To je jedan od najboljih načina da spriječite da se ovakve ozljede dogode ili ponove.
Trkačka potkoljenicaRiječ je o kolokvijalnom nazivu za stresni prijelom tibije (goljenice). Trkačka potkoljenica je još jedan uzrok vezan uz pojačanu fizičku aktivnost, odnosno vježbanje. Ona je osobito česta kod trkača i atletičara.
Bol se u ovom slučaju osjeća na srednjem i stražnjem dijelu goljenice, gdje se mišići pričvršćuju na kost. Različita stanja, kao što su pronacija ili supinacija stopala, mogu dodatno pogoršati bol u potkoljenici.
Dobra vijest je da se trkačka potkoljenica može izliječiti ako pratite nekoliko jednostavnih smjernicaPrestanite s aktivnošću koja je dovela do ozljede. Zamijenite je blagom vježbom kao što je plivanje. Stavljajte led na ranu nekoliko puta dnevno po 20 minuta. Ako vaša noga otiče, preporučuje se korištenje elastičnih zavoja za stezanje mišića. Istežite mišiće listova.
Osim toga vaš vam liječnik može preporučiti lijekove za ublažavanje boli i smanjenje upale. Točna dijagnoza se postavlja nakon rendgenskih snimaka, a oporavak traje od šest do osam tjedana.
Sindrom tijesnog mišićnog odjeljkaOvaj sindrom često prati trkačku potkoljenicu. Naime, tijekom vježbanja mišići se mogu povećati. Ako je tanak sloj vezivnog tkiva, koji okružuje jedan ili više mišićnih odjeljaka, previše zbijen da bi omogućio neometani rast ili oticanje mišića, oticanjem se ograničava protok krvi i pritišće veliki nožni živac.
To uzrokuje bol i trnjenje u donjem dijelu noge. Atletičari i trkači s kroničnim sindromom tijesnog odjeljka prkose boli do točke kad moraju usporiti ili prekinuti trčanje.
Simptomi nestanu ubrzo nakon što trening završi ili se vježbanje prekine. Zbog toga trkačka noga obično izgleda normalno kada je pregledava liječnik.Sindrom odjeljka dijagnosticira se mjerenjem tlaka u svakom od odjeljaka u nogama prije i neposredno nakon trčanja.
Trčanje se obično izvodi na traci za trčanje i nastavlja sve dok se ne pojave značajni simptomi. Sindrom se liječi operacijom nakon koje se većina sportaša može vratiti uobičajenim aktivnostima.
TendinitisTendonitis je uobičajena sportska ozljeda koja se može dogoditi bilo kome, neovisno o intenzitetu aktivnosti kojom se bavi. U pitanju je upala tetive i/ili njezine ovojnice.
Tetiva je snažna struktura koja podsjeća na konop i pričvršćuje mišić na kost. Spuštena stopala ili povišeni lukovi stopala (pronacija i supinacija) mogu potaknuti tendinitis. Uobičajene vrste tendinitisa uzrokuju bol u donjem dijelu potkoljenice, bliže gležnju nego koljenu. Terapija je jednaka kao i kod trkačke potkoljenice ili istegnuća.
Ostale ozljede i stanjaProblemi s venama u nogamaVene u nogama vraćaju krv natrag u srce. Kada se pojave problemi s venama, može doći do oticanja nogu (edema), a ponekad i boli ili nadraženosti. Uobičajena pojava je venska insuficijencija koja uzrokuje proširenje vena, oticanje nogu i promjene u boji kože oko gležnja.
Liječenje podrazumijeva podizanje nogu i nošenje kompresijskih čarapa. Ozbiljan i potencijalno vrlo opasan uzrok bolnih nogu je duboka venska tromboza. Riječ je o ugrušku u veni koji može otputovati sve do pluća. Drugi simptomi uključuju oticanje, toplinu i/ili crvenilo listova.
Liječnik može potvrditi dijagnozu ultrazvukom i obično propisuje lijekove koji razrjeđuju krv kako bi se spriječilo zgrušavanje ili stvaranja novih ugrušaka.
Bolest perifernih arterijaKod bolesti perifernih arterija, zbog suženja jedne ili više arterija, ugrožen je protok krvi. Dok problemi s venama često uzrokuju crvenilo ili toplinu u nozi, bolest perifernih arterija može uzrokovati osjećaj hladnoće i bljedilo u nozi koja postane posebno osjetljiva na bol.
Drugi znakovi bolesti perifernih arterija su rane koje ne zarastaju, sjajna koža i gubitak dlačica u blizini područja koje je pogođeno. Čimbenici koji povećavaju osobne izglede za razvoj ove bolesti su pušenje, bolesti srca i dijabetes. Liječenje uvelike ovisi o promjeni načina života. Pacijenti bi trebali prestati pušiti, početi vježbati i piti lijekove za snižavanje kolesterola.
Trudnoća Grčevi i bol u nogama su čest problem za trudnice, osobito u trećem tromjesečju. Bolne noge posljedica su povećanja težine i hormonalnih promjena koje uzrokuju blago spuštanje stopala. Ta tendencija prema ravnim stopalima kasnije uzrokuje slabljenje mišića i dovodi do bolnih nogu.
Nadalje, bolne grčeve u nogama u trudnoći mogu uzrokovati promjene u obujmu krvi te uklještenje velikog živca noge uzrokovano širenjem maternice. Liječenje grčeva u nogama u trudnoći još uvijek nije jasno.
Nekad se preporučuje uzimanje magnezija ili kalcija, ali liječnici se češće oslanjaju naMasažu, istezanje i primjenu topline.
Problemi s kralježnicomUklještenje nožnih živaca koji izlaze iz kralježnice može uzrokovati jake bolove koji se mogu proširiti sve do stopala. Bol obično počinje na stražnjici i osjeća se na bočnoj i stražnjoj strani nogu. Drugi simptomi su utrnulost, osjećaj peckanja i slabost u nozi. Ovaj tip boli često se naziva išijasom.
Njega uzrokuju hernija diska i iritacija bedrenog mišića do koje dolazi zbog povećane napetosti mišića piriformisa. U teškim slučajevima može se razviti sindrom konjskog repa (cauda equina) s kojim osoba gubi funkciju mokraćnog mjehura i/ili crijeva. Ovo stanje zahtijeva hitnu liječničku pomoć.
Drugi problem kralježnice koji može dovesti do uklještenja živaca u donjem dijelu leđa je spinalna stenoza. U ovom medicinskom stanju se područje oko kralježnične moždine suzi i uzrokuje bol koja se širi na obje noge.
Bol počinje pokretom, ali se ublažuje kada se osoba sagne ili kad sjedne. Liječenje podrazumijeva fizikalnu terapiju s protuupalnim lijekovima ili ubrizgavanje injekcije steroida u donji dio kralježnice.
OstaloVažno je zapamtiti da bol u nozi može biti posljedica drugog zdravstvenog problema. Na primjer, osobe s fibromialgijom često imaju sindrom nemirnih nogu i bolne grčeve u nogama.
Bol u nogama može se povezati s autoimunim bolestima kao što su reumatoidni artritis i bolesti koje utječu na živčani sustav, kao što su multipla skleroza i dijabetes (dijabetička neuropatija).
Neki lijekovi, diuretici ili statini (koji se koriste za smanjenje “loših” razina kolesterola) mogu uzrokovati grčeve u nogama, piše
krenizdravo.hr.