Radi se o ozbiljnim brojkama pa tako Beč posjeti do dva milijuna turista samo u mjesec dana održavanja sajma na kojem se prodaju šarene kuglice i pije punč. Da se i kod nas nešto pomiče vidi se zadnje dvije godine u Zagrebu gdje je ipak netko ozbiljno shvatio Advent kao poslovnu priliku za ostvarivanje dodatne zarade te privlačenja novih gostiju u grad. Odmakom od štandova koji prodaju kineski bofl, zaokretom prema gastro doživljajima bolje ponude poput onog u Tomićevoj te osmišljenom uređenju i programu Zrinjevca, Zagreb u regiji postaje uzor. O ružnom šatoru na Trgu ne želim govoriti, no i to čudo na neki način pridonosi ponudi.
Kako to rade u Europi – koji su najljepši sajmovi:
1) Barcelona – Fira de Santa Lucia – tradicija sajma počinje još davne 1786. Na štandovima se uglavnom prodaju rukotvorine, božićni ukrasi, imela i božična drvca. Za razliku od sajmova na sjeveru Europe ovaj je više prisniji s religijom tako da su najveća atrakcija žive jaslice na Placa Sant Jaume, brojni koncerti, izložbe te povorke središtem grada. Najpopularnija figurica je El Caganer – vilenjak ili gnom, koji nosi tradicionalnu katalonsku “barretina” crvenu beretku i ima spuštene hlače prema dolje, golu stražnjicu u izgleda kao da mu je sila! Vrlo nestašan momčić! Možete kupiti Caganer lik u većini suvenirnica i tristotinjak štandova u središtu grada u ulicama oko katedrale.

2) Beč – kod naših sjevernih susjeda zima je možda najvažniji dio godine. Beč i inače kao grad u kojem je najbolja kvaliteta života na svijetu se zimi još posebno uredi. Božićnih sajmova je nekoliko u gradu i svaki ima svoj poseban karakter bilo radi velebne lokacije oko nekog dvorca ili uskih uličica u kojima štandovi umjesto šarenih kuglica prodaju Punsch ili Gluehwein.
Rathausplatz Market –u parkiću ispred gradske vijećnice je mjesto koje posjeti svaki turist pristigao tih dana u Beč. Must see ili nešto kao sajam za početnike.

Schoenbrunn Palace Market – spektakularan sajam u okruženju predivnog dvorca i sajam s vrlo up-market ponudom božićnih dekoracija i skupim vrućim napitcima. Ovdje ima više bundi, a manje turističkih foto aparata.
Spittelberg market – na popločenim ulicama Burggasse i Siebensterngasse sedmog Becirka ovo je pravi bečki sajam, nešto poput zagrebačkog Fuliranja. Tu je najbolja atmosfera i uglavnom svi nazdravljaju s čašama u ruci.
Altwiener Christkindlmarkt – sajam na Freyungu na kojem se može kupiti sve i svašta. Usprkos navali jeftinog kineskog bofla prije nekoliko godina, trgovci su se okrenuli domaćim rukotvorinama i božićnim dekoracijama.

3) Berlin – Kaiser Wilhelm market – Vjerojatno najveći sajam u Europi raspršio se gotovo po čitavom gradu – na svakom trgu ima štandova s ukrasima, kobasicama i kuhanim vinom. Berlinčani, poznati hedonisti, od svog grada svake godine naprave Party Town. To je i prepoznalo više od dva milijuna posjetioca koji u prosincu navale na grad.
Središnje mjesto je ipak tržnica pored Kaiser Wilhelm Gedaechtniskirche koju svakako treba prvu posjetiti prije urona u poznati gradski night life. Berlinski sajam je i izvozni proizvod pa svoje podružnice s istim štandovima i ponudom ima i u nekim engleskim gradovima.

4) Copenhagen – zahvaljujući uzbudljivom Tivoli parku u središtu grada C
Openhagen je postao najjači božićni brand sjeverne Europe. Grad je sam po sebi vrlo lijepo uređen pa je i atmosfera posebna. Za razliku od mnogih drugih ovdje se atmosfera čini opuštenijom i nekako manje komercijaliziranom. Da li je to zbog blizine Christianije – djela grada u kojem je dozvoljena prodaja kanabisa ili jednostavno danaca kao vrlo neposrednog i otvorenog društva nije ni važno. Svakako treba posjetiti i dio oko Nyhavn lučice. Tu se pije Glogg i aebleskiver te posebno božićno pivo.
Ako imate vremena i djecu koja vole bajke svakako treba posjetiti obližnji Odense i uživati u Andersenovom božićnom sajmu.

5) Brisel – Svake godine sve veći ovaj sajam na neki način nudi sve europsko na jednom mjestu ili bolje rečeno duž dva kilometra ulica između Grand Place i Place St. Catherine. Unificirani drveni štandovi nude svakakva pića, hranu i drangulije. Na trgu je i klizalište, vrtuljci i veliki panoramski kotač tako da za svaki uzrast ima nešto atraktivno. Briselski sajam je među najzanimljivijem u Europi o d ove godine i Hrvatska ima svoju ponudu.
