Ratni zločin u Bugojnu

Časnik za sigurnost Armije RBiH priznao zločine nad Hrvatima u Bugojnu

Hoće li uskoro biti podignute optužnice protiv Dževada Mlaće i Selme Cikotića. Vijeće Suda BiH, kojim je predsjedavao sudac Davorin Jukić, prihvatilo je jučer sporazum o priznavanju krivnje koji je s Tužiteljstvom BiH postigao ratni pomoćnik zapovjednika za sigurnost 307. brigade Armije RBiH, Enes Handžić. Izricanje presude zakazano je za 25. svibnja ove godine. Sporazumom je predviđena kazna u rasponu od pet do deset godina.

Časnik za sigurnost Armije RBiH priznao zločine nad Hrvatima u Bugojnu
Handžić je priznao ratne zločine počinjene nad hrvatskim civilima u Bugojnu, odnosno sve točke izmijenjene optužnice Tužiteljstva, koja ga terete za slanje hrvatskih zatvorenika na kopanje rovova i nepoduzimanje istraga protiv pripadnika Vojne policije Armije RBiH, koji su sudjelovali u fizičkom zlostavljanju i ubojstvima Hrvata.

Između ostaloga, Handžić je Tužiteljstvu BiH otkrio osobu koja je pokazala mjesto u jednoj vikendici na lokalitetu Ivandića kuće kod Bugojna, gdje se nalaze posmrtni ostaci nestalih Bugojanaca Jadranka Gvozdena, Perice Kovačevića i Nikice Miloša zvanog Kardelj. Ovo je prvi put da je otkrivena sudbina nekih od dvadesetak bugojanskih Hrvata za čiju se sudbinu nije znalo zadnjih 18 godina.
Državna tužiteljica Slavica Terzić potvrdila je da je obavljena preliminarna ekshumacija na mjestu Ivandića kuće i da su pronađeni posmrtni ostaci nestalih. Istražitelji, a i sudski vještak, potvrdili su kako se radi o ljudskim kostima, što znači da je Handžić govorio istinu.
- U zapečaćenoj koverti dostavili smo i izjavu zaštićenoga svjedoka. On traži potpunu zaštitu. Do njega smo došli u fazi pregovora s Handžićem. Pokazao je uži i širi teren. Detaljno je opisao način rada u ratnom periodu, kako su iznesena tijela na lokalitet Ivandića kuće i kako su zapaljena, te osobe koje su tom prilikom bile zajedno s njim - kazala je Terzić.

Optuženi Handžić pred sudom je izrazio "žaljenje i duboko kajanje zbog svega što se dogodilo". - Prihvaćam svaku sankciju koja mi pripada. Žao mi je zbog svih događaja. Nastojao sam olakšati situaciju i sebi i drugima. Sada mi je pao teret svih događaja i kao čovjek mogu nastaviti život, kazao je Handžić, koji se brani sa slobode. Tužiteljica Terzić objasnila je da su razlozi zašto je predložen ovaj sporazum Handžićeva kooperativnost, pronalazak kostiju nestalih, spremnost da svjedoči u svim predmetima Tužilaštva BiH kada budu podignute optužnice. Objasnila je da je u tijeku veći broj istraga.


Pozitivni odjeci
Iako to Terzić nije spomenula, nakon sklapanja sporazuma govori se o podizanju optužnice protiv predsjednika Ratnog predsjedništva Bugojna Dževada Mlaće i zapovjednika Operativne grupe (OG) Zapad Armije RBiH i aktualnog ministra odbrane BiH  Selme Cikotića. U izmijenjenoj optužnici protiv Handžića, naime, navodi se da je on radio je po zapovjedima Mlaće i Cikotića!
Handžićev odvjetnik Fahrija Karkin naglasio je da su informacije o pronalasku tijela pozitivno odjeknule.
- Nije bilo teško da uđemo u sporazum. Ovime će biti zadovoljena pravda i učinjen bržim suživot u Bugojnu i široj regiji. Ovo je efikasniji način dolaska do pravde. Handžić je pomogao da bude otkriveno nešto u Bugojnu nakon 18 godina. Da budu otkriveni posmrtni ostaci i otud krene suživot, kazao je, uz ostalo, Karkin, koji je zatražio da  Handžiću bude izrečena kazna koja će biti bliže kazni od pet godina zatvora.

  • Autor: Dnevni avaz
  • Foto: Dnevni avaz
  • Objavljen: 19.05.2011 21:38

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.