IZVUKAO GA NOVAC

Čermak prodao Tifon kako bi platio obranu

Iako dio hrvatske javnosti vidi poveznicu između imovinskog stanja generala Ivana Čermaka i oslobađajuće presude koja mu je izrečena u Haagu, Slobodna Dalmacija doznaje kako je Čermaku bogatstvo pomoglo utoliko što je svoju obranu u potpunosti financirao samostalno, bez utjecaja države i možebitnih špijunskih struktura.

Čermak prodao Tifon kako bi platio obranu
Za razliku od Gotovine i Markača, koji su zbog korištenja proračunskog novca u svome braniteljskom timu morali tolerirati nametnute odvjetnike, Čermak je svoje branitelje birao sam, jer ih je sam i plaćao. Dvojicu britanskih odvjetnika i bivših haaških tužitelja, Stevena Kaya i Gilliana Higginsa, angažirao je na preporuku zagrebačkog odvjetnika Ante Nobila. Uz terensku pomoć bivšeg pravaša Pere Kovačevića, koji je sudjelovao u pripremi Čermakove obrane kao pomoćni pravni ekspert, Čermakovi odvjetnici uspjeli su na sudu odbaciti sve inkriminacije iz optužnice, te strpljivim slaganjem dokaza i činjenica osporiti branjenikovu krivnju.

Čermakovo se poslovno carstvo danas procjenjuje na stotinjak milijuna eura, no do tog ga je statusa dovela konstantna borba kroz život, koju je započeo kao siromašan mladić u zagrebačkom Trnju.

Sedamdesetih godina prošlog stoljeća počeo je nizati prve poduzetničke uspjehe kao vlasnik servisa i hrvatski zastupnik za klima-uređaje i rashladne sustave Bosch i Chrysler. Klimama je opskrbljivao bolničke operacijske dvorane diljem bivše Jugoslavije, ali i SSSR-a. Ubrzo postaje i partner-suvlasnik poznate zagrebačke diskoteke "The Best".

S predsjednikom Franjom Tuđmanom upoznao se 1990. godine, a već na prvom saboru HDZ-a postaje dopredsjednik Izvršnog odbora stranke i Tuđmanov savjetnik, zadužen za poslove sigurnosti i organizacije na svim važnijim svečanostima. Politički utjecaj koristi mu da uđe u naftni biznis, kojim se nije prestao baviti čak ni u haaškom pritvoru.

U Omišlju na Krku najprije je imao iznajmljene terminale za prihvat nafte. Optuživali su ga da je u ratu švercao naftu u BiH, pa čak i da je trgovao s Karadžićevim Srbima, ali je Čermak takve optužbe žestoko opovrgavao.

Kako bi financirao svoje odvjetnike na suđenju u Haagu, Čermak je svoju naftnu tvrtku "Tifon" 2007. godine prodao mađarskome MOL-u za 150 milijuna eura. Koliko je potrošio na odvjetnike nije poznato. Još uvijek posjeduje tvrtku "Crodux plin" te istoimenu građevinsku tvrtku koja se bavi gradnjom poslovnih nebodera.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 20.04.2011 07:55
  • Posljednja izmjena: 07.05.2011 17:38
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.