Odvjetnik Anto Nobilo optužio je Viviane Reding, povjerenicu Europske komisije za pravosuđe, da narušava ljudska prava njegova klijenta Josipa Perkovića te da se izravno miješa u sudski postupak koji se vodi povodom Europskog uhidbenog naloga koji je za Perkovićem izdala Njemačka. Ozbiljne optužbe Nobilo je izrekao u pismu koje je u petak uputio izravno na adresu povjerenice Reding. Uvodno joj je odao priznanje za osobne napore tijekom pregovora o prijemu Hrvatske u Europsku uniju, osobito prilagodbi u poglavlju 21. pravosuđe i ljudska prava, a naglasio je kako u Hrvatskoj ima javni ugled te joj spočitao da svojim izjavama izravno intervenira u sudski predmet izručenja Perkovića. "Kad je Županijski sud u Zagrebu donio nepravomoćno rješenje o izručenju na koje imamo pravo žalbe izjavili ste: Treba pričekati pravomoćnu odluku hrvatskog suda. Ali početak je dobar i uvjerena sam da će sud donijeti ispravnu odluku i da će europski propis o uhidbenom nalogu biti poštovan u Hrvatskoj", citirao je Nobilo izjave povjerenice koje smatra spornima. Naveo je i kako je nakon te izjave 14.siječnja, a nakon što je vidjela njegove kritike u medijima nastavila pritisak, ali se prikrila iza svog ureda. Nobilo tako spominje da je u njezinu uredu rečeno da se zastara računa po njemačkom pravu.
-Ne samo da to nije istina i suprotno je ne samo hrvatskom pravu, nego i Okvirnoj odluci Vijeća te sudskoj praksi u cijeloj Europi uključujući i Europski sud pravde. Opet ste se grubo umiješali u konkretni sudski postupak- napisao je Nobilo, a pismo je okončao konstatacijom da Reding takvim ponašanjem ruši ugled institucije koju predstavlja i svoj osobni te da zemlji u tranziciji, novoj članici EU daje loš primjer te izravno narušava ljudska prava Josipa Perkovića.
Nakon ovoga Nobilova pisma zapitali smo se jesu li Perkoviću zaista narušena ljudska prava. Premda se ne miješa u postupke koji su u tijeku, te ih ne komentira Vesna Škare-Ožbolt vjeruje da ljudska prava Nobilovog klijenta nisu narušena. "Ne mislim da Viviane Reding narušava Perkovićeva ljudska prava, niti mislim da su mu ljudska prava narušena. Ne mislim niti da se Reding izravno miješa u sudski postupak koji se vodi povodom Euroskog uhidbenog naloga.", kaže Škare-Ožbolt. Dodaje i da se za Mustača nema što komentirati, ali da unatoč tvrdnjama mnogih, ovim slučajevima nije potonulo hrvatsko pravosuđe. "Treba sačekati odluku Vrhovnog suda, ali mislim da sud svugdje u svijetu donosi različite odluke.", zaključila je Škare-Ožbolt.
No, za razliku od blage Škare-Ožbolt po ovom pitanju žestok je bio čelnik HHO-a Ivan Zvonimir Čičak. "Uputiti ću Nobilu pismo zbog pisanja Viviane Reding. On je vrhunska moralna osoba koja može optužiti nekoga za kršenje ljudskih prava. Kao jugoslavenski tužitelj jako je poštivao ljudska prava. Tukao je ženu, polomio joj nos, svoje dijete je tukao pred školom. Ispred kafića Charlie napao je Šiljića. On bi trebao biti autoritet za ljudska prava, čovjek koji je tukao djecu. U njihovom komunističkom mentalnom sklopu svi su neprijatelji pa je sada i Viviane Reding vanjski neprijatelj. Neozbiljno je uopće slušati Nobila, a nakon nasilja i svega što je napravio sramotno je da je on još uvijek odvjetnik.", kaže Čičak.
Na što Čičak misli?
I doista, kada Čičak progovara o nasilju u Nobilovoj biografiji niz je optužbi na račun njegove agresije. Javnost se još uvijek sjeća njegove bivše supruga koja više nije mogla skrivati život s nasilnikom pa je pomoć zatražila preko medija kada ju je ugledni odvjetnik pretukao do krvi. Jadranka Nobilo tada je govorila:
"Posjetila sam supruga u uredu u Amruševoj 5 te zatražila rastavu braka jer on nije, kako je obećao, prekinuo vezu sa sutkinjom Općinskog suda. Prebio me je tako da su mi napukle nosne kosti, na gornjoj je usni bio podljev, a na leđima sam s obje strane imala ogrebotine", ispričala je Jadranka Nobilo, dodajući kako ju je suprug bacao po podu i s fotelje na fotelju te da je sreća da se uspjela izmaknuti mnogim udarcima jer bi inače prošla s još težim ozljedama. Tada je kazala i kako je Nobilo jednom prilikom do krvi pretukao i njihovu kćer Ivanu.
Nakon ženinih optužbi uslijedila je priča o deset dječaka iz Centra koji su mjesecima prosvjedovali kako su im kontejnerima blokirali cestu jer su im zabranili igru u parku pored dječjeg vrtića. Građani su imali razumijevanja za djecu, no ne i Nobilo koji je tuda naišao automobilom. Nakon što nije mogao proći to ga je rasrdilo do te mjere da je odlučio na silu riješiti problem. Izašao je iz vozila i pred svjedocima ispljuskao 15-godišnjeg dječaka Filipa Zelića kojem se od udarca zavrtjelo u glavi. Uslijedio je i pad te potres mozga, a tvrdio je kasnije da mu je Nobilo autom prešao preko desne noge.

"Prepriječili su cijeli Zeleni val i nisu dopustili da se prođe. Pokušao sam odgurati kontejner, ali ga je taj mladić gurao prema meni pa sam mu lijepo opalio šamar da ga obeshrabrim", pravdao se 'švaler' Nobilo.
No, da se Nobilo od odvjetnika nasilnika preko noći transformirao u borca za ljudska prava, ne treba previše čuditi jer kao što nam je u telefonskom razgovoru rekao njegov kolega Miroslav Lazanski: "Pitao sam ga koliko će zaraditi za ovaj slučaj Perković, a on mi je rekao da će zaraditi mnogo."
Odgovor (ni)je stigao?
Potpredsjednica Reding ne komentira pojedinačne slučajeve pa tako nije ni pozdravila prvostupanjsku odluku Županijskog suda u Zagrebu prema kojoj Josip Perković treba biti izručen Njemačkoj, rečeno je Hini u EK.
Izvor iz EK naveo je i da još ne mogu potvrditi da je pismo stiglo, ali da Reding nikada ne komentira sudske odluke. Nakon što je upozoren na izjavu Reding u kojoj je, prema citatu iz Nobilova pisma nakon nepravomoćne presude zagrebačkoga suda, rekla da 'treba pričekati pravomoćnu odluku hrvatskog suda. Ali početak je dobar i uvjerena sam da će sud donijeti ispravnu odluku i da će europski propis o uhidbenom nalogu biti poštovan u Hrvatskoj, izvor je ustvrdio da se izjava ne odnosi na sudsku odluku nego na to da je zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima stupio na snagu i da se primjenjuje. "Ona je izrazila zadovoljstvo što je slučaj pokrenut u sklopu primjene zakona, koji je stupio na snagu, a što će sud odlučiti njegovo je autonomno pravo i ona nikada ne komentira pojedinačne slučajeve pa tako ni slučaj Perković ili bilo koji drugi slučaj", rekao je izvor. /I.M./