Dubrovačka ladanjska zdanja

Cijene dubrovačkih ljetnikovaca padaju u bescijenje, Rusi ih više ne žele

Rasprodaja zaštićenih spomenika kulture, ljetnikovaca na području Rijeke dubrovačke, svjedoči o polaganom nestajanju kulturnog blaga na području Dubrovnika i to za sve manje cijene budući kriza potresa i ostatak svijeta. Zanimljivo je kako na području Dubrovnika niti jedan ljetnikovac nije u vlasništvu Grada Dubrovnika, a ponude se kreću do najviše milijun i 600 tisuća eura, izvijestili su iz agencije Dubrovnik Marketing, koja na tržištu ima brojne ponude dubrovačkih ladanjskih zdanja, a neke stoje već godinama.

Cijene dubrovačkih ljetnikovaca padaju u bescijenje, Rusi ih više ne žele
Prije manje od pola godine iz gradske uprave stigla je „vesela vijest“ kako španjolski konzorcij Summum design planira obnoviti 23 ruševna ljetnikovca koje bi pretvorili u hotelski lanac. Među njima je i ljetnikovac Bosdari Škaprlenda u Čajkovićima, čija je cijena na tržištu sada tek 740 tisuća eura. Još uvijek nije do kraja jasno kako je Grad Dubrovnik izgubio taj ljetnikovac koji je imao u vlasništvu. Naime, Grad Dubrovnik i danas nije odgovorio na to pitanje.

Rasprodani ljetnikovci

Također rasprodani ljetnikovac Giorgi, prodan tajkunu Enveru Moraliću koji je u uskoj vezi s bivšim predsjednikom Mesićem, prodan je za mali iznos, a još uvijek stoji neobnovljen i oštećen. Iako su sve gradske vlasti redom, kao rješenje ljubiteljima ovih vrijednih nekretnina, obećavale davanje stogodišnje koncesije pod vlasništvo Grada, u kojem periodu bi se ljetnikovci obnovili i zasjali u punom sjaju. No, to se nikada nije dogodilo. Dok ova gradska vlast na čelu s Androm Vlahušićem pompozno najavljuje luksuzne hotele u stilu futurističkog mosta koji spaja Revelin i Gradac, ljetnikovci stoje na sramotu svih vladajućih.

Cijene i nisu tako visoke

Ljetnikovac u Čibači od 900 metara kvadratnih i 450 metara kvadratnih okućnice može se kupiti već za 500 tisuća eura, Bosdari Škaprlenda u Čajkovićima košta tek 740 tisuća eura, ljetnikovac u Prijevoru od 900 metara kvadratnih i 4000 kvadrata zemlje može se kupiti za milijun i šesto tisuća eura. Za usporedbu, villa u Lozici prodaje se za oko 7 milijuna eura, a stan u Gružu milijun i pol.

Vlasnici ovih dubrovačkih zdanja koji se prodaju su stranci iz Švedske i Njemačke, a jedini dubrovački vlasnici su obitelji Kisić, Trbuhović i Vrenko, koji ljetnikovac na Tenturiji nude za milijun i šesto tisuća eura.

„Stranci su prije šest godina kupovali po Pelješcu i Orebiću, danas svoje vlasništvo prodaju za 30 posto manju cijenu, što je pokazatelj kako su cijene generalno pale“, govori Branko Ilić, vlasnik agencije za nekretnine Dubrovnik Marketing i dodaje kako su se momentalno zatvorila vrata tržišta Rusima koji su do prije nekoliko godina bili popularni kupci, a sve je više zainteresiranih Arapa i povratnika iz Južne Argentine ili Čilea.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: AH/PortalOko
  • Objavljen: 04.09.2012 10:34
  • Posljednja izmjena: 04.09.2012 10:35

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.