ZAGREB, 24. veljače 2011. - Proizvodnja nafte u Libiji, članici OPEC-a, smanjena je za četvrtinu, pokazale su jučerašnje procjene agencije Reuters, a nemiri u toj zemlji naveli su naftne kompanije da upozore na smanjenje proizvodnje u Libiji koja je treći po veličini proizvođač tog energenta u Africi.
Zbog narušene proizvodnje u Libiji nafta je po prvi puta od 2008. premašila cijenu od 110 dolara po barelu iako su Saudijska Arabija i u druge članice OPEC-a rekle su spremne nadoknaditi nestašicu.
No posljedično smanjenjem i eventualnom zaustavljanjem prizvodnje libijske nafte, porasti će potražnja za ruskom - što će rezultirati i njezinom većom cijenom.
Nastave li se nemiri u Libiji, koja u danu proizvodi 1,6 milijuna barela nafte, to će i te kako utjecati na rast cijene naftnih prerađevina u Hrvatskoj. Sada je, očito,samo tehničko pitanje kada će cijena litre benzina prijeći 10 kuna budući da je i Brent, nafta iz Sjevernog mora čija je cijena referentna za područje Europe, sinoć dosegnula cijenu od 111,44 dolara za barel. Najveća je to pak cijena nafte u posljednje tri godine. Potvrdio je to Jasminko Umičević, direktor Oli&Gas Consultinga za
Večernjak te objasnio da je situacija u Libiji iznimno bitna i zbog toga jer bi se mogla pogoršati situaciju u Bahreinu, koji već vrije, a koji je pak privjesak Saudijske Arabije, najvećeg izvoznika nafte u svijetu i zemlje koja proizvodi oko 13 posto svjetskih količina nafte, odnosno 9,5 milijuna barela nafte u danu.
Cijene benzina u Hrvatskoj već su sada iznimno visoke, litra je eurosupera 95 od 9,45 kuna do 9,86 kuna, a cijena je dizela od 9,02 do 9,07 kuna po litri.
OMV potpuno prekida proizvodnju?Austrijski OMV je jučer rekao da će možda u potpunosti prekinuti proizvodnju u Libiji, a kompanije Total, Repsol, Eni i BASF su također objavile da smanjuju ili prekidaju proizvodnju.
"Procjenjujemo situaciju. U ovom trenutku ne možemo točno reći kako se razvija stanje s proizvodnjom", rekao je čelnik OMV-a Wolfgang Ruttenstorfer na konferenciji za tisak. "Ona snažno pada. Ne možemo isključiti da će na određeno vrijeme potpuno stati".
Po izračunima agencije Reuters na temelju podataka koje su dale naftne kompanije proizvodnja libijske nafte smanjena je za četvrtinu a vjerojatno i više jer nije uračunat i talijanski Eni koji je u utorak rekao da je obustavio "dio" proizvodnje ne navodeći pojedinosti.
Libija proizvodi gotovo dva posto svjetske nafte i izvozi je većinom u Europu.
Rad libijskih terminala za izvoz nafte i naftnih derivata je narušen ali ne i prekinut. U posljednja 24 sata libijske su luke napustila tri tankera s naftom.
Sukobi u Libiji ne utječu na američko tržište,
Sirija krucijalnaŠef NO INA-e Davor Štern za
Večernji je rekao kako će nastavak sukoba u Libiji utjecati na cijenu nafte zbog veće potražnje za ruskom naftom, i naglasio kako afrička kriza nije toliko utjecala na cijenu nafte na američkom tržištu, na kojem je barel tog crnog zlata sinoć bio 99,13 dolara po barelu.
Trenutno su sve oči uprte u Siriju, u kojoj je također diktatorski režim. INA tamo ima koncesiju za vađenje plina i nafte, a domaća naftna kompanija tamo računa na 200 do 300 milijuna dolara čiste dobiti. (PortalOko)