SUHOV KUTAK ZA UMIROVLJENIČKI TRENUTAK

Čovjek i pravda moraju biti cilj politike

Čovjek i pravda moraju biti cilj politike

Radnik koji čitav život prima prosječnu plaću, odlazi u mirovinu sa 65 godina i ima 40 godina radnog staža, danas u Hrvatskoj može očekivati da će mu mirovina iznositi oko 55% zadnje plaće. Lošiji odnos plaće i mirovine od Hrvatske danas  u Europi imaju samo četiri zemlje: Cipar, Bugarska, Rumunjska i Estonija

Brojni su oblici nečovještva u Hrvatskoj, kako na osobnoj razini hrvatskih građana tako i na svim razinama zajedničkog života, i to je bez sumnje, korijen svih aktualnih zala koja razdiru hrvatsko društvo i hrvatski narod. Među brojnim oblicima nečovještva ipak postoje oni koji posebno štete svim hrvatskim građanima, koji ne samo da priječe svaki pokušaj reforma, ozdravljenja, uspostave zdravoga društva nego i dovode čak u pitanje dostojanstvo mnogih hrvatskih građana. Prijeko je potrebno prepoznati barem one najvažnije oblike nečovječnosti koji su uzeli maha u hrvatskom društvu i koje je potrebno najprije u što je moguće višem stupnju izliječiti da bi počeo normalan život na svim razinama.

Najteži oblik nečovještva na svim razinama osobnog, obiteljskog i društvenog života je zloporaba moći, zloporaba sposobnosti koja se može ostvarivati na bezbroj načina. Na razini suvremenog hrvatskog društva, zloporaba moći ponajprije je prepoznatljiva u potezima koji su na štetu općeg dobra hrvatskog naroda i hrvatskog društva. Na vitalnom gospodarskom području primjer takvih poteza su odluke koje su industrijski i proizvodno relativno sposobno i razvijeno gospodarstvo uvelike upropastile, prodale u ruke onima kojima legalni i legitimni interesi hrvatskog društva uopće nisu važni ili u potezima koji znače propuštanje donošenja zakonitih mjera za gospodarsko upravljanje na vlastite noge. Na političkom području zloporaba moći teže je prepoznatljiva jer se ona javno ne očituje, ali je prepoznatljiva po posljedicama i dojmu koji stvara.

U mirovinskom sustavu i socijalnoj politici bivša je vlast stalno išla u krivom smjeru i tako sustavno ugrožavala druge ljude, njihova legitimna ljudska prava. Radnik koji čitav život prima prosječnu plaću, odlazi u mirovinu s 65 godina i ima 40 godina radnog staža, danas u Hrvatskoj može očekivati da će mu mirovina iznositi oko 55% zadnje plaće. Lošiji odnos plaće i mirovine od Hrvatske danas  u Europi imaju samo četiri zemlje: Cipar, Bugarska, Rumunjska i Estonija. No, vrijeme ne radi za Hrvatsku i 2050. godine bit će zadnja na ljestvici, s najsiromašnijim umirovljenicima. Prosječna mirovina iznosit će tek 38% zadnje plaće, kaže Danijel Nestić iz Ekonomskog instituta u Zagrebu.

U svojoj studiji „Izazovi i mogućnosti za ostvarenje primjerenih starosnih mirovina u Hrvatskoj“, D. Nestić navodi kao glavne probleme s kojima se suočava Hrvatska: sve veći broj starijih osoba u odnosu na stanovništvo u radnoj dobi, nisku stopu zaposlenosti i previše mladih umirovljenika. Kako polovica radno sposobnih Hrvata ne radi, tko se sada zaposli imat će najmanju mirovinu u Europi. U studiji je jasno rečeno što treba učiniti za promjenu postojećeg stanja. Na potezu je nova vlast!
Mnogi ljudi žive u neimaštini, gladni kruha i na rubu pameti. U ovo naše pred europsko vrijeme i dolaskom nove vlasti, građani Hrvatske s pravom se nadaju da je svanuo njihov dan. Usprkos svim oblicima nečovječnosti koji razdiru, vrijeđaju i muče kako pojedine osobe tako i čitavo hrvatsko društvo i čitav hrvatski narod, nečovječnost ne može, i ne smije imati zadnju riječ.

Čovječnost je ostvariva. Blagoslovljen Božić i sretna Nova 2012. godina!

Ivan Sršen/Glas Grada

  • Autor: Glas Grada
  • Foto: CROPIX
  • Objavljen: 26.12.2011 11:11
  • Posljednja izmjena: 30.12.2011 09:47