Ne mogu odoljeti temi

Crtači stripova opsjednuti 11. rujnom

Crtači stripova opsjednuti 11. rujnom
Ni deset godina nakon terorističkih napada na njujorške tornjeve blizance, autori stripova ne mogu odoljeti temi 11. rujna, pokazuje nedavno objavljen zajednički album "12. rujna, Amerika poslije" (nakladnik Casterman) u kojem 19 crtača i scenarista propituje razvoj Sjedinjenih Država.

U tom zajedničkom djelu, kojemu je naslovnicu realizirao francuski crtač stripova Enki Bilal, novinari, književnici, crtači i scenaristi stripova, razmjenjuju stajališta, izražavajući se svaki svojim medijem: stripom, novinskim člankom, romanom, ilustracijama. Cjelokupan materijal bit će prikazan na izložbama u Parizu i New Yorku.

Među crtačima je i Amerikanac Art Spiegelman, do danas jedini autor stripa nagrađen Pulitzerovom nagradom (1992. za "Maus" o progonu Židova). Spiegelman je 2004. objavio album "U sjeni mrtvih tornjeva" o napadima 11. rujna.

Svoj doprinos dao je i američki književnik Russell Banks pismom koje će za 20 godina pročitati njegov unuk. "Držali smo potrebnim da ratujemo po cijelom svijetu, čak i na našem tlu, manje više stalno. Zbog toga ne samo da smo postali država-policajac, postali smo država-garnizon".

U stripovima, međutim, na temu 11/9 zadnjih deset godina prevladava trauma zbog tragedije. U autobiografskom romanu "Utorak, 11. rujna", danski crtač Henrik Rehr, koji je živio blizu WTC-a opisuje kako je nakon napada ostao bez vijesti o svojoj obitelji. Tom se temom u "Jedanaestom danu" bavi i Francuskinja Sandrine Revel koja je tragala za nestalim bratom (2002).

U knjizi "American Widow", iz 2009., Amerikanka Alissa Torres, uz ilustratora Sungyoon Choija, bavi se temom žalovanja žene u sedmom mjesecu trudnoće koja je u napadima izgubila supruga.

Neki su autori humorom progovorili o napadima, kao belgijski crtač Johan de Moor koji je objavio "12. rujna" (2005.), zatim "Razotkriven Bin Laden" (2009.) te "Bush & Ben" (2010.).

Američki autori stripova reagirali su brzo nakon napada te je jedva nekoliko dana kasnije John Romita Jr u stripu "Amazing Spiderman" objavio scenu u kojoj čovjek-pauk stoji nemoćan pred dramom. Kasnije se pojavio i strip u kojem se u sličnoj situaciji našao Superman.

Zanimljivo je da su crtači stripova predvidjeli rušenje tornjeva. Tu je temu obradila epizoda Wonder Woman iz 1984., te Spiderman 1991. U Francuskoj je crtač Enki Bilal u svojem stripu raznio Eiffelov toranj 1998., u epizodi "Le sommeil du monstre" (Monstrumov san).

Danas se crtači nastoje osvetiti počiniteljima pa se tako maskirani junak obračunava s Al Kaidom u stripu "Holy Terror" Franka Millera.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 08.09.2011 10:44

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.