Nakon nekoliko dana šutnje HDSSB se oglasio i odlučio kako neće podržati najavljivane promjene Ustava. Rekao je to čelnik stranke Vladimir Šišljagić koji drži da je sve ovo prebrzo te da postoji dosta nejasnoća, a jedna od tih nejasnoća po njemu su nova pravila vezana za referendum kojim bi se ustavnim promjenama građanima onemogućilo pokretanje bilo kojeg referendumskog pitanja.
"Postojeći prijedlog i sadržaj ustavnih promjena, iza kojih se nedvojbeno kriju skriveni motivi Kukuriku koalicije, potpuno je nejasan i manjkav te zahtjeva kvalitetniju i opširniju saborsku raspravu. Stoga će HDSSB uputiti prijedlog vladajućima da se glasanje o ustavnim promjenama odgodi za iduće zasjedanje Sabora 15. siječnja 2014. ili u suprotnom zastupnici HDSSB-a neće podržati ovakve promjene Ustava koje su, sasvim sigurno, plod zakulisnih političkih igara u kojima ne želimo sudjelovati", poručio je šef HDSSB-a te sasuo lavine kritika na aktivnosti HDZ-a i Tomislava Karamarka koji prema njima posljednjih dana sustavno provode negativnu i prljavu kampanju. Osebujni Slavonci, doduše, nisu pojasnili protiv koga se provodi negativna kampanja. Svjesni su, međutim, da će njihova odluka izazvati nove napade SDP-a, HDZ-a, ali i predsjednika Josipovića čiju su podmuklu igru, kako kaže Šišljagić, razotkrili te su sigurni da im to ne može oprostiti.
Ne znamo je li Šišljagić vidovit, ali znamo da je na potez njegove stranke zaista hitro reagirao upravo Josipović. U svom priopćenju, predsjednik navodi da ne želi ulaziti u razloge zbog kojih je HDSSB najprije prihvatio predložene promjene Ustava, a potom iste promjene odbija. "Zanimljive su jedino promjene u raspoloženju istaknutih članova stranke. Ponajprije, inzistirali su da se usvoje promjene kakve su predložene. Gospodin Burić, njihov istaknuti član stranke, je referirajući se na moje prijedloge izmjena, kako kažu novinari, citiram, 'pobjesnio'. Sada, HDSSB misli da ću se ljutiti što su, odbijajući te iste predložene promjene, razotkrili 'možda' tajni dogovor mene i premijera.", stoji u Josipovićevom priopćenju. HDSSB-ovcima poručuje da se ne ljuti, štoviše predsjednika su nasmijali. "Mislim da im se smije i cijela država. Istina je puno jednostavnija. Ili misle da mogu još što utržiti da bi činili potrebnu većinu, ili im je došla zapovijed iz druge države da ne izdaju ljutu desnicu. Ali, njihova odluka, njihova stvar. Što se sudbine ustavnih promjena tiče, želim da se na dobroj platformi postigne puni konsenzus ili barem potrebna većina. Svoje prijedloge za poboljšanje sadašnjeg, ne osobito uspjelog teksta izmjena, dao sam. Na Saboru je da odluči", zaključio je predsjednik.
Odluka HDSSB-a za poznatog novinara Tihomira Dujmovića nije nimalo smiješna. On vjeruje kako su se u ovoj stranci na taj potez odlučili radi pritiska javnosti, ali i nekih detalja u pregovorima koji javnosti dakako nisu poznati. "Proradila im je svijest i spasili su nas od neracionalne političke odluke. Ono što su Laburisti tražili je rješenje da se referendum onemogući. Neshvatljivo je da su oni na to pristali, ali time se dokazalo da su oni najveći lažnjak na političkoj sceni. HDSSB ima savjesti, a tu je u pitanju i lokalni pritisak. Moralno bi sve palo na njihova leđa pa su zbrojili dva i dva", analizira Dujmović. Uvjeren je da bi HDSSB-ovcima podrška ustavnih promjena značila političko samoubojstvo jer oni su stranka desne matrice, a podrškom ovim promjenama dali bi zeleno svjetlo neizručivanju Perkovića, nezastarijevanju teških, ali ne i komunističkih zločina te bi građanima onemogućili referendum. "HDZ se u ovom slučaju ponio srazmjerno dobro, a u Hrvatskoj se već dugo nitko ne smije. Neke Josipovićeve primjedbe su ipak smislene", misli naš sugovornik kojemu nije bilo smiješno predsjednikovo slikanje na naslovnici jednih novina kada je poput starlete građanima poručio 'Ja sam PROTIV, a vi?'.
Na stranu Josipović i njegovo smijanje, činjenica je da su HDSSB-ovci posljednjih nekoliko dana nestali iz javnosti. Čini se kako su dugo mozgali i na koncu shvatili da bi oni kao dio hrvatske desnice svojom podrškom Zoranu Milanoviću sami sebi stavili omču oko vrata. Na sreću, naglo im je svanulo da bi najavljenim ustavnim promjenama građani u potpunosti izgubili mogućnost da putem referenduma donose neke po njih značajne odluke. Ovim prijedlogom doista se omogućava lakše prikupljanje potpisa, ali od potpisa do referenduma dugačak je i težak put te bi po ovom prijedlogu javnost bila zakinuta za donošenje bilo kakvih odluka. Dakako, političarima na vlasti bez obzira na stranu sabora u kojoj sjede ovakav scenarij ide u prilog. Međutim, manje je jasno zašto bi se za ograničavanje referenduma zalagale stranke, kao što je HDSSB, koje samostalno nemaju velike šanse za osvajanje vlasti. Njima bi referendum mogao samo pogodovati u borbi za vlastite ciljeve. Tom pogodnošću ovih se dana namjeravao okoristiti lukavi saborski pop don Ivan Grubišić u želji da upravo referendumom vjeronauk iz škola preseli u crkve. Jasno je da Lesarovim Laburistima prethodni referendum inicijative 'U ime obitelji' nije išao u prilog, ali HDSSB-ovci su se s njime mogli kada je riječ o svjetonazorima poistovijetiti. Stoga je manje jasno zašto bi referendumi smetali ovoj slavonskoj stranci? Taman kada je javnost počela kalkulirati i pitati se što je to Zoki morao ponuditi HDSSB-ovcima, oni su mudro odustali od svog političkog samoubojstva.
Neosporna je činjenica da je na nedavno održanim lokalnim izborima ova stranka poljuljala snažnu regionalnu poziciju koju je do nedavno imala. Svjedoči tome i podatak da u Osijeku, glavnom gradu njihove regije ne sjedi njihov čovjek. Stoga bi ih potez za koji su se skoro odlučili mogao skupo stajati jer Milanoviću ustavne promjene odgovaraju da bi stopirao referendum o ćirilici. Zamislite samo reakcije branitelja, Vukovaraca i općenito Slavonaca da referendum o ćirilici ne prođe zbog HDSSB-ove podrške premijeru. Time bi se zatvorila vrata povratku Branimira Glavaša na politički tron, a to bi po ovu stranku dakako bilo pogubno. Stoga bi HDSSB-u u ovim trenucima, po svemu sudeći, sjekira upala u med kada bi Ustavni sud odlučivao o referendumu o ćirilici, a da oni svoju potporu ipak daju premijeru Milanoviću te da time dobiju ono što su s premijerom i dogovorili. /I.M./Dnevno.hr/