Svašta

Dijelovi tijela koje medicina smatra nepotrebnima

Koji su to dijelovi tijela za koje moderna medicina smatra da su nepotrebni?

Dijelovi tijela koje medicina smatra nepotrebnima

1. Krajnici
Medicina smatra da su naši krajnici skladište za bakterije. Kod čestih upala grla, oni otiču i uzrokuju nam bol. U njima se stvaraju krateri u kojima se nakuplja hrana i gnoj. Zato je po njima najbolje da se odstrane. Međutim novija istraživanja dokazuju da su dugoročni rizici ovog postupka štetni za cijelokupni imunitet i nadilaze svaku kratkoročnu korist.

Određeno istraživanje govori da uklanjanje krajnika može dovesti do debljanja, druga navodi da su oni koji su izbjegli operaciju imali manje posjeta doktorima nego oni kojima su odstranjeni krajnici, ali najvažnije je otkriće da se ključna vrsta imunoloških ćelija razvija u ljudskim krajnicima. Ove ćelije, nazvane T-limfociti ili T-ćelije, se razvijaju i nastaju u timusu, organu imunološkog sistema koji se nalazi pored srca, ali istraživanje je također otkrilo da se ćelije razvijaju u određenim regijama krajnika, u područjima vlaknastih skela krajnika, vrlo osjetljivom i važnom dijelu primarnog imuniteta. Krajnici su sastavni, neizostavan jako bitan dio naseg imunološkog sustava. Česte upale i infekcije krajnika kod male dece govore u prilog tome kako se moderan čovjek katastrofalno loše hrani, kako muči svoje tijelo. Mlad dječji organizam  ima jaču imunu funkciju iz prostog razloga održavanja optimalnog nivoa zdravlja tih prvih par godina dok organizam "ne stane na noge".

2. Treći krajnik

Medicina nas uči da nam treći krajnik treba samo kad smo djeca, jer kako rastemo on se smanjuje i gubi funkciju da štiti od bakterija koje ulaze disanjem. Preporučuju uklanjanje kod djece ukoliko imaju problema s hrkanjem, apnejom ili kronične upale uha. Međutim u stvarnosti, kao i krajnici, treći krajnik je jedan od najvažnijih dijelova vašeg imunološkog sustava jer se nalazi u blizini ulaza dišnih puteva, tako da služi kao prva linija obrane protiv nepoželjnih mikroorganizama u zraku.

Važnost trećeg krajnika leži u njegovoj sposobnosti da fizički ograničava prostor nazofarinksa, tako da na taj način obavlja dobar posao što se tiče prevencije. Adenoidi također sadrže ćelije koje stvaraju antitijela koja pomažu u borbi protiv infekcija.

3. Žučna vrećica

Moderna medicina tvrdi da žučnu vrečicu treba ukloniti pogotovo kad proizvodi žučni kamenac. Međutim žučna vrećica ima važnu probavnu funkciju. Žuč je potrebna za razgradnju masti kako bi se ista mogla iskoristiti i transportirati u krvotok. Poznato je da oni koji nemaju žuč imaju velikih problema kod probave. Zučna vrećica predstavlja neku vrstu dišnog ventila same jetre (najvažnijeg organa i najveće žlijezde ljudskog tijela koja regulira čitavu biokemiju organizma).Predstavlja isto što i debelo crijevo u sistemu za probavljanje - slikovito dočarano i najbliže objašnjeno.

4. Slijepo crijevo

Medicina tvrdi da slijepo crijevo nema nikakvu korist kao probavni organ kod ljudi. Zapravo, slijepo crijevo je značajno i služi tijelu kao mehanizam imunološkog sistema. Također predstavlja sastavni, vrlo važan dio našeg obrambenog imunološkog sustava.To je visoko specijalizirani organ s bogatim dotokom krvi.

Kod sluznice i submukoze sliepog crijeva prevladavaju limfoidni čvorovi, a primarna funkcija je da djeluje kao organ limfnog sistema. Slijepo crijevo sadrži visoku koncentraciju limfoidnih folikula. To su vrlo specijalizirane strukture koje su dio imunološkog sustava. Zato ima strateški položaj u tijelu između tankog i debelog creva.

5. Ligamenti i tetive

Moderna medicina tvrdi da se određeni ligamenti, tetive i tkiva mogu skratiti, ukloniti ili koristiti za popravke mišićno – koštanih povreda jer nemaju bitniju funkciju na svojim trenutnim lokacijama. Na primjer, često dolazi do sportskih povreda ligamenata, kao što je veliki butni ligament (tractus iliotibialis). Kod povreda, doktori ga često skrate za 50%. Ovaj ligament ide uzduž buta i ključan je za stabilnost i zajedničku mehaniku kuka i koljena. Uklanjanje ili skraćivanje utječe na oboje, pa ima dugoročne efekte na donji dio leđa i stopala.

  • Autor: dnevno.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 13.11.2013 15:16
  • Posljednja izmjena: 13.11.2013 14:11

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.