U Crnoj Gori, Ablaniji i Kosovu u nedostatku sina, najmlađa kći preuzima ulogu nasljednika, domaćina i osobe zavjetovane na celibat, koja će dok je živa nositi prezime svojih predaka. Od treće ili četvrte godine počinjao je odgoj drugačiji od onoga kojem su podvrgavana ženska djeca.
Slična sudbina je zadeseila Mangala Karimyja, 13-godišnjaka koji živi u malom selu u zapadnom Afganistanu, a o kojem je reportaža napravio CNN.
Do svoje druge godine Mangal je bio Madina, jedna od sedam kćeri koju su roditelji izabrali da živi kao dječak u skladu s afganistanskom tradicijom "bacha posh", izrazom na jeziku dari koji se prevodi kao "odjeven kao dječak".
Otkad pamti, on svoju dugu kosu zavlači pod vunenu kapu, nosi jaknu i hlače i pomaže svom ocu da održava njihovu pčelarsku i mliječnu farmu u selu Sanjoor u pokrajini Herat. U duboko patrijarhalnom društvu Afganistana sinovi su visoko cijenjeni u odnosu na kćeri - do te mjere da se obitelj smatra "nepotpunom" bez dječaka, kaže Nadia Hashimi, američka pedijatrica i autorica najprodavanijeg bacha posh romana iz 2014. "Biser koji je razbio svoju školjku“.
Više pročitajte OVDJE.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.